Krakowskie radio żegna dziennikarzy. Na ich miejsce wskakuje AI

instalki.pl 2 miesięcy temu

Osoby współtworzące kanał tematyczny OFF Radio Kraków musiały pożegnać się z pracą. Doszło bowiem do zastąpienia ich przez sztuczną inteligencję. Mowa o trzech wygenerowanych postaciach mających prowadzić autorskie programy muzyczne oraz informacyjne, a także wywiady. Ten kontrowersyjny zabieg opisywany jest jako „eksperyment badawczo-medialny” mający na celu oszacowanie skutków rozwoju AI jeżeli chodzi o kulturę, media oraz społeczeństwo. Dziś rano odbyła się pierwsza audycja w nowej formule.

Krakowskie radio stawia na sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja pozwala chociażby na edytowanie zdjęć czy materiałów wideo. Niestety często nie radzi sobie najlepiej, czego idealnym dowodem jest obecna sytuacja związana z serwisem Wikipedia. Dochodzi również do przypadków, gdy ogromne korporacje podejmują decyzje polegające na zastąpieniu realnych pracowników wciąż rozwijającą się technologią – dopiero co uczynił to TikTok, swego czasu powstała natomiast cyfrowa modelka będąca częścią planu marki Playboy.

  • Sprawdź także: NanoKaplica sterowana telefonem już działa. Polakom odpowiada ChatGPT

Już od dzisiejszego poranka słuchacze OFF Radio Kraków mogą doświadczyć obecności trojga wygenerowanych prowadzących należących do pokolenia Z. Opowiadać oni będą o popkulturze, technologii, muzyce, tożsamości, kulturze queer oraz wpływie mediów na społeczeństwo. Zajmą oni czas antenowy przez dwie godziny dziennie (od poniedziałku do piątku). Raz w tygodniu natomiast usłyszymy autorską audycję muzyczną oraz ekskluzywny wywiad z wybranym gościem.

Jeśli zaś chodzi o oprawę muzyczną, to pieczę nad nią sprawować będzie prawdziwa osoba – Wojciech Barczyński. od dzisiaj jednak wykorzysta do pracy narzędzia AI, choć tylko częściowo. Dwie kolejne osoby zajmą się nadzorowaniem strony technicznej dotyczącej wykorzystania sztucznej inteligencji oraz generowaniem zawartości. Jakie argumenty przytacza Marcin Pulit, czyli szef krakowskiej rozgłośni?

Żaden pracownik OFF Radia Kraków nie został zwolniony. Od rozpoczęcia emisji w 2015 roku OFF Radio Kraków było głównie stacją muzyczną programowaną w sposób zautomatyzowany, uzupełnianą o dwugodzinne pasmo prowadzone na żywo i autorskie programy muzyczne. Programy te, po jednym…

— Radio Kraków (@RadioKrakow) October 22, 2024

Chodzi w głównej mierze o sprawdzenie wpływu AI na media, dziennikarstwo oraz radio. Przeprowadzany właśnie eksperyment ma wykazać czy mówimy o niepowtarzalnej szansie czy może też nieuchronnym zagrożeniu. Słuchacze mają otrzymywać potężną dawkę wiedzy odnośnie do sztucznej inteligencji – edukować będą naukowcy, publicyści, prawnicy oraz ludzie kultury.

Ruszył apel w stronę polskich władz

Redaktor Naczelny odniósł się przy okazji do komentarzy publikowanych w sieci. Dał on znać o braku jakichkolwiek zwolnień, natomiast umowy o współpracę miały być rozwiązane w większości z zewnętrznymi współpracownikami. Decyzję podjęto głównie przez zasięgi słuchalności praktycznie sięgające dna. Na sam początek audycje AI prowadzone będą przez trzy miesiące, potem zostanie przeprowadzana ewaluacja kontrowersyjnego eksperymentu.

Zupełnie inne zdanie na ten temat mają osoby powiązane z OFF Radio Kraków, które zostały zmuszone do przerwania prowadzonych przez siebie programów. Najbardziej niesie się wypowiedź Mateusza Demskiego nie ukrywającego swojej frustracji. Wprost daje on znać, iż nie zamierza siedzieć cicho i pragnie nagłośnić sprawę wszystkimi możliwymi sposobami.

Zrobił to poprzez realizację petycji stanowiącej „apel środowiska kultury i mediów”. List otwarty został skierowany do Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Etyki Mediów. w tej chwili podpisano go 8546 razy, zdecydowali się na to również popularni dziennikarze radiowi czy krytycy filmowi.

  • Przeczytaj również: Pomóż wprowadzić AI Act. Ministerstwo Cyfryzacji prosi o pomoc

Pozostaje więc tylko czekać na rezultaty „eksperymentu” oraz na skutki wyżej opisanej petycji. Być może mamy do czynienia z początkiem medialnej rewolucji, choć jeszcze jest zdecydowanie za wcześnie, by jednoznacznie to stwierdzić.

Źródło: Radio Kraków, Facebook (@matdemski) / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@benkoorengevel)

AIpolskaradiosztuczna inteligencja
Idź do oryginalnego materiału