W 2015 roku powstał Generator Newsów – internetowy serwis, w którym automatycznie tworzy się żartobliwe artykuły stylizowane na wiadomości prasowe lub telewizyjne. 24 grudnia bieżącego roku bohaterem niewybrednego żartu stworzonego dzięki Generatora stał się Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy i wiceminister sprawiedliwości. Niestety, przez cały czas są Internauci wierzący we wszystko, co zobaczą w Internecie, dlatego w naszym tekście wyjaśniamy, w jaki sposób powstała ta fałszywa informacja.
Fałsz
Więcej o naszym systemie oceniania:Krzysztof Śmiszek w Generatorze Newsów
Zrzut ekranu z fałszywego artykułu opublikował jako pierwszy użytkownik portalu X. Jednak dużo większą popularnością cieszył się screen z jego postu, który został wyświetlony ponad ćwierć miliona razy, zdobywając ponad tysiąc polubień. Jak się okazuje, historia w nim zawarta została całkowicie zmyślona, a jej autor – niejaki Andrzej Malinowski – nie istnieje. Wiadomość wygenerowano automatycznie w serwisie Generator Newsów.
Szata graficzna stworzonych w nim artykułów jest stylizowana na istniejące serwisy. Podobne są także ich nazwy: naternat.pl (właściwa nazwa natemat.pl), gazieta.pl (gazeta.pl), oriet.pl (onet.pl) czy po prostu Dziennik z dodaną nazwą miasta. O możliwych zagrożeniach płynących z tego typu stron pisała już w 2015 roku Gazeta Lubuska. Informowała ona, iż w związku z jednym z fałszywych artykułów sulęcińska policja odebrała kilka telefonów od zaniepokojonych mieszkańców. Chodziło o rzekomy nocny rajd po mieście skradzionym radiowozem policyjnym. Serwis informacyjny podkreśla, iż osoby, które wymienione są w żartach, niemal nigdy o tym nie wiedzą. Poniżej widzimy, jak w rzeczywistości wygląda wygenerowany artykuł z domyślnymi danymi.
Publikacja, której bohaterem został Krzysztof Śmiszek, jest jedną z wielu opcji dostępnych dla użytkowników serwisu. W celu stworzenia tekstu na wybrany temat wystarczy wypełnić w edytorze podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko i wiek. À propos wieku posła Lewicy, to ma on 44 lata, a nie 41, jak napisano w fałszywym artykule.
Regulamin serwisu
W regulaminie Generatora newsów napisano, iż artykułem o drugiej osobie nie wolno dzielić się z osobami trzecimi bez zgody bohatera. W ostatnim punkcie czytamy, iż korzystanie z serwisu wbrew jego regulaminowi może narazić na poważne konsekwencje prawne. Wysłaliśmy zapytanie do administratora witryny z pytaniem, czy serwis w jakikolwiek sposób pomaga dochodzić praw osobom poszkodowanym przez wygenerowane przez stronę artykuły. Poniżej przedstawiamy otrzymaną odpowiedź. W przypadku naruszenia regulaminu ewentualne sprawy zakładane są na wniosek osób poszkodowanych. Natomiast serwis jedynie zabezpiecza dane twórcy artykułu na wniosek organów ścigania w celu jego identyfikacji.
Podsumowanie
Poseł Śmiszek nie był aktorem w filmach dla dorosłych. Jego dane umieszczono w serwisie generującym zmyślone historie prasowe, a screen z fałszywego artykułu opublikował użytkownik portalu X. Odpowiednie wykadrowanie zrzutu ekranu utrudniło rozpoznanie źródła fałszywej informacji. Dlatego należy krytycznie podchodzić do wiadomości zaprezentowanych w sposób uniemożliwiający identyfikację ich pochodzenia.
Źródła
Gazeta Lubuska: Generator Newsów naternat.pl, gazieta.pl i oriet.pl – nowy hit internetu? Nie daj się nabrać na sfałszowane historie