Kwalifikacje i umiejętności wobec transformacji technologicznej

lewiatan.org 2 dni temu

Prof. Beata Woźniak-Jęchorek, Katedra Makroekonomii i Badań nad Rozwojem Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, zwróciła uwagę na niskie umiejętności cyfrowe naszego społeczeństwa. Z badania kompetencji cyfrowych wynika, iż ma je tylko 44 proc. obywateli, a w Holandii 85 proc. Ponadprzeciętne umiejętności techniczne ma tylko 20 proc. społeczeństwa. – Aby nauczyć się kompetencji cyfrowych trzeba być ciekawym świata, otwartym na zmiany. Wykorzystywanie sztucznej inteligencji zwiększy naszą kreatywność, ale nas nie zastąpi – dodała.

Szymon Kurek, ekspert PARP wspomniał, iż w związku z rozwojem sztucznej inteligencji najbardziej narażone na utratę pracy, czy zmianę zawodu, będą osoby o wysokich kwalifikacjach. – AI to nie chwilowa moda, ale stały trend. W Polsce prawie 4 mln miejsc pracy pozostaje w jakimś związku z AI i te miejsca będą się zmieniać. Nie chcę straszyć AI, ale na pewno będzie miała duży wpływ na rynek pracy – powiedział.

Dominika Bosek – Rak, Katedra Teorii Zarządzania, AI LAB, SGH, także poruszyła temat wpływu AI na rynek pracy. Jej zdaniem rozwiązania sztucznej inteligencji bardzo pomagają pracownikom, którzy są specjalistami w swoich dziedzinach, bo ułatwiają im pracę. Następuje też automatyzacja prostych prac, dzięki czemu początkujący pracownik jest w stanie pewne prace wykonywać szybciej. Wspomniała również o tym, iż wiele kompetencji ćwiczymy poprzez przyswajanie wiedzy.

Aleksandra Czetwertyńska, dyrektorka, 42 Warsaw podkreśliła, iż przez cały czas ważne są kompetencje miękkie. Trzeba przekazywać młodym wiedzę jak się uczyć, jak się uczyć wzajemnie od siebie. Minęły czasy, kiedy mogliśmy pracować kilkadziesiąt lat w jednej firmie czy w jednym zawodzie. Teraz musimy być przygotowani na częste zmiany zawodu i miejsca pracy. Aleksandra Czetwertyńska przekonywała także, iż AI może skutecznie wspierać zdrowie psychiczne.

Zdaniem Emila Kędzierskiego, Government Affairs and Public Policy Manager, Google, nie powinniśmy się bać sztucznej inteligencji. Z badań wynika, iż 30 proc. zawodów nie zostanie dotkniętych rozwiązaniami AI, 60 proc. na nich skorzysta, a tylko niewielki procent zawodów może być zagrożona. Jego zdaniem AI trafi pod strzechy, stanie się standardem powszechnie wykorzystywanym. Aby korzystać ze sztucznej inteligencji potrzebne są umiejętności.

Dyskusje moderowała Hanna Cichy, szefowa działu gospodarczego, Polityka Insight

Idź do oryginalnego materiału