Jeżeli Messenger przywitał cię prośbą o utworzenie zabezpieczeń, nie panikuj. Twoje konto nie zostało przejęte, ani nie jest to błąd. Każdy użytkownik powinien utworzyć PIN, który pozwoli mu na lepsze zabezpieczenie historii czatów.
W ostatnich dniach użytkownicy komunikatora Facebook Messenger zostali przywitani komunikatem o konieczności „Skonfigurowania sposobu dostępu do historii czatu”. Nie jest to błąd, ani wrogie przejęcie konta, a nowa funkcja, która pozwoli zachować ci historię rozmów ze znajomymi, rodziną oraz innymi osobami, z którymi rozmawiałeś poprzez Messenger.
Aczkolwiek Messenger od początku istnienia zachowywał zapis wiadomości ze znajomymi, tak więc skąd ta nagła zmiana? Wyjaśniamy.
Messenger powitał cię prośbą o ustawienie kodu PIN? Oto odpowiedzi na wszystkie twoje pytania:
- Dlaczego Facebook Messenger prosi cię o utworzenie kodu PIN?
- Jak utworzyć kod PIN na Messengerze?
- Jak zmienić kod PIN na Messengerze? Jak zmienić sposób uzyskiwania dostępu do czatu?
Dlaczego Facebook Messenger prosi cię o utworzenie kodu PIN?
W grudniu ubiegłego roku Meta wprowadziła do Messengera długo wyczekiwaną zmianę: szyfrowanie wiadomości metodą end-to-end (E2EE). A adekwatnie włączyła wszystkim użytkownikom opcję szyfrowania, gdyż ów zabezpieczenie prywatności konwersacji istniało w komunikatorze od dawna, ale by działać wymagało, by oboje użytkowników włączyło szyfrowanie w Ustawieniach komunikatora. W grudniu Meta włączyła w ustawieniach wszystkim użytkownikom, niezależnie od ich poprzednich ustawień.
Choć wiąże się to z dużym benefitem dla użytkowników, bowiem każdy chciałby, by prowadzone przez niego konwersacje nie wpadły w niepowołane ręce. Aczkolwiek wiążą się one z pewną niedogodnością – koniecznością przechowywania historii rozmów przez użytkownika, podobnie jak ma to miejsce w Whatsappie.
Tu jednak Facebook przychodzi z małą pomocą – możliwością przechowywania szyfrowanych czatów, o ile użytkownik ustawi kod PIN. I to właśnie o ten PIN pyta użytkowników Messenger.
Jednocześnie kod PIN to nie jedyna możliwa do ustawienia metoda zabezpieczeń historii czatu. Bo ten możemy przechowywać także na Dysku Google (telefony z Androidem), iCloud (iPhone) oraz lokalnie. Warto pamiętać, iż alternatywne rozwiązania mogą okazać się problematyczne w przypadku migracji na nowy telefon. Dlatego utworzenie kodu PIN jest rekomendowanym sposobem zabezpieczenia historii czatu.
Jak utworzyć kod PIN na Messengerze?
- Na ekranie „Skonfiguruj sposób dostępu do historii czatu” dotknij „Utwórz kod PIN”
- Utwórz sześciocyfrowy kod PIN, a następnie potwierdź go poprzez ponowne wpisanie
Kod PIN będzie potrzebny jedynie w przypadku migracji na nowe urządzenie lub po wyczyszczeniu danych obecnego telefonu. A to ze względu na fakt, iż kod PIN nie blokuje dostępu do Messengera, a jedynie uwierzytelnia dostęp do historii szyfrowanych czatów na nowym telefonie.
Jak zmienić kod PIN na Messengerze? Jak zmienić sposób uzyskiwania dostępu do czatu?
Jeżeli odruchowo dotknąłeś krzyżyk w lewym górnym rogu ekranu, albo ustawiłeś PIN, który zdążyłeś zapomnieć, albo doszedłeś do wniosku, iż wolałbyś historie przechowywać w chmurze lub lokalnie, nic straconego. Wystarczy, iż zmienisz ustawienia przechowywania czatu.
- Dotknij ikonę trzech pasków po lewej stronie słowa „Czaty”
- Dotknij ikonę ustawień u góry ekranu
- Z wyświetlonej listy wybierz „Prywatność i bezpieczeństwo”
- Wybierz „W pełni szyfrowane czaty”, a następnie „Pamięć wiadomości”
Z tego miejsca możesz wygenerować nowy kod PIN lub zmienić sposób przechowywania historii na dysk w chmurze.
Więcej na temat Facebook Messengera:
- Z WhatsAppa i Messengera napiszesz do innych komunikatorów, ale jest haczyk. Meta ostrzega
- Messenger bez Facebooka. Teraz możesz podjąć niełatwą decyzję
- Możesz już pozwolić dziecku korzystać z Facebooka i Instagrama. Ważna zmiana w serwisach
Zdjęcie główne: Sadi-Santos/Shutterstock