
Meta otrzymała zielone światło od unijnego regulatora danych na szkolenie swoich modeli sztucznej inteligencji za pomocą… naszych postów. Tak, wspólnie pomożemy firmie szkolić jej modele AI!
- Meta będzie szkolić swoje modele AI na bazie postów swoich użytkowników.
- Chodzi o materiały, które publikują na Facebooku, Instagramie, WhatsAppie i Messengerze dorosłe osoby.
Meta sięgnie po twoje posty
Posty i komentarze dorosłych użytkowników na platformach Mety, w tym na Facebooku, Instagramie, WhatsApp i Messengerze, wraz z pytaniami i zapytaniami do asystenta AI firmy, będą teraz wykorzystywane do ulepszania jej modeli sztucznej inteligencji. Meta przekazała, iż „ważne jest, aby nasze generatywne modele AI były szkolone na różnych danych, aby mogły zrozumieć niesamowite i różnorodne niuanse i złożoności, które tworzą europejskie społeczności”.
Właśnie, powyższe odnosi się do rynku Unii Europejskiej, bo to właśnie brukselscy regulatorzy zezwolili firmie teraz na taki krok. Chodzi o dostosowywanie AI do lokalnych „dialektów, kolokwializmów”, a także zrozumienie tego, jak mieszkańcy poszczególnych regionów „używają humoru i sarkazmu„.
Warto dodać, iż prywatne wiadomości ludzi ze znajomymi, rodziną i dane publiczne od posiadaczy kont UE poniżej 18 roku życia są przez cały czas dla firmy niedostępne. Do tego możemy łatwo zrezygnować z wykorzystywania naszych danych do trenowania AI za pośrednictwem formularza, który według Mety będzie do użytkowników wysyłany dzięki aplikacji, pocztą e-mail – ogólnie ma być „łatwy do znalezienia, odczytania i użycia”.
„Stop” dla AI
W lipcu ubiegłego roku Meta opóźniła szkolenie swojej AI przy użyciu publicznych treści na swoich platformach po tym, jak grupa obrońców prywatności None of Your Business złożyła skargi w 11 krajach europejskich, w wyniku czego Irlandzka Komisja Ochrony Danych (IDPC) zażądała wstrzymania wdrażania procesu szkoleń do czasu przeprowadzenia przeglądu sytuacji.
W skargach stwierdzono, iż zmiany w polityce prywatności Mety umożliwiłyby firmie wykorzystanie osobistych postów i prywatnych zdjęć.
UE uchwaliła w 2024 r. ustawę o AI, ustanawiając tym samym ramy prawne dot. badań nad tą technologią. Przepisy dot. jakości danych, bezpieczeństwa i prywatności.