Sezon prezentacji nowych produktów OpenAI dobiegł końca. Czego się dowiedzieliśmy? Tego, iż o3, sukcesor modelu o1, będzie już wkrótce. I iż teraz już wszyscy mają dostęp do takich narzędzi jak SearchGPT czy Canvas.
OpenAI wybrało sobie grudzień jako miesiąc prezentacji nowych produktów. Zaczęło mocno – od udostępnienia nowej, ulepszonej wersji swojego modelu „rozumującego” o1 i Sory, modelu wideo. Kończy też mocnym akcentem – prezentacją możliwości modelu o3, następcy o1.
o3 już wkrótce
Przypomnijmy, model o1, wcześniej znany pod nazwą kodową Strawberry, to model „rozumujący” – taki, który nie ogranicza się do wygenerowania odpowiedzi, ale taką odpowiedź analizuje pod kątem poprawności i zmienia, jeżeli jest taka potrzeba. Może również wygenerować kilka odpowiedzi i wybrać z nich najlepszą. Dzięki temu dostajemy lepsze odpowiedzi, ale ma to swoją cenę – generowanie tekstu jest znacznie powolniejsze.
Następca o1 został nazwany o3 – o2 zostało podobno „opuszczone” w związku ze zbieżnością nazwy z firmą telekomunikacyjną, ale wydaje się, iż ma to również pokazać różnicę w możliwościach między o3 a jego poprzednikiem.
Nowy model w testach z programowania uzyskał wyniki około 50% wyższe niż jego poprzednik, a w testach z konkursów matematycznych osiągnął 96,7% – a więc rozwiązał niemal wszystkie zadania. W przypadku dopiero co udostępnionej pełnej wersji o1 było to 83,3%, a w przypadku wersji o1-preview, którą OpenAI pokazał we wrześniu – raptem 56,7%.
Według zapewnień firmy, model zostanie udostępniony w pierwszych tygodniach 2025 roku.
Canvas i SearchGPT dla wszystkich
O ile postęp w modelach „rozumujących” jest imponujący, to większość z nas nie będzie z nich korzystać na co dzień. Inaczej rzecz się ma z Canvas i SearchGPT. A te, od teraz, są dostępne dla wszystkich.
O tym, czym jest SearchGPT pisałem w lipcu, kiedy został on udostępniony „do testów” wąskiemu gronu odbiorców. To po prostu wyszukiwarka na sterydach AI. Trochę jak OpenAI’owa wersja AI Overviews od Google czy Perplexity AI. Teraz zmienił się nie tylko dostęp, również nomenklatura. SearchGPT nazywa się teraz ChatGPT search.
Czym z kolei jest Canvas? To tryb działania ChatGPT, w którym możemy udoskonalać dłuższe odpowiedzi udzielone nam przez chatbot – na przykład poprosić ChatGPT, by nam przepisał jeden z akapitów tekstu zgodnie z naszymi instrukcjami.
Tryb włącza się automatycznie przy niektórych dłuższych odpowiedziach, ale by go przetestować możecie po prostu napisać „Uruchom Canvas” w ChatGPT i Canvas zostanie uruchomione.
Canvas było dotąd dostępne tylko dla płacących klientów.
Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3