Nowy fundusz Formative zainwestuje 100 mln euro w polskie startupy

itreseller.com.pl 1 tydzień temu

Paweł Dobosz, twórca i były prezes Internet Union, uruchomił fundusz Formative, który przeznaczy 100 mln euro na wsparcie 100 polskich startupów w ciągu trzech lat. Fundusz oferuje nie tylko finansowanie, ale również kompleksowe wsparcie merytoryczne.

Formative, nowy gracz na polskim rynku venture capital, rozpoczął działalność na początku kwietnia 2025 roku z ambitnym planem zainwestowania 100 milionów euro w około 100 polskich startupów w ciągu najbliższych trzech lat. Za projektem stoi Paweł Dobosz, przedsiębiorca, który niedawno sprzedał swoje udziały w Internet Union – firmie telekomunikacyjnej, którą zbudował od podstaw i wprowadził na rynek NewConnect.

Fundusz zamierza wypełnić istotną lukę na polskim rynku, koncentrując się na finansowaniu firm znajdujących się pomiędzy tzw. etapem pre-seed a rundą A. Pojedyncze inwestycje będą wynosić od 1 do 9 milionów złotych, w zależności od etapu rozwoju startupu.

„Wszystkie środki, którymi dysponujemy, pochodzą z funduszy prywatnych. Dzięki temu przedsiębiorcy nie będą związani niepraktycznymi zapisami wynikającymi z inwestycji ze wsparciem publicznym” – wyjaśnia Dobosz.

Charakterystyczną cechą funduszu Formative jest podejście do udziałów – fundusz nie zamierza przejmować więcej niż 50% w finansowanych firmach.

„Zależy nam, aby właściciele czuli, iż pracują na rozwój własnych biznesów. Chcemy być dla nich nie tylko zastrzykiem finansowym, ale też 'sparring partnerami’” – podkreśla założyciel.

Oprócz kapitału, Formative oferuje kompleksowy pakiet wsparcia, obejmujący doradztwo biznesowe, prawne i marketingowe, a także dostęp do sieci kontaktów i ekspertów z różnych dziedzin. W projekt zaangażowali się doświadczeni przedsiębiorcy i doradcy, w tym Wiktor Pastucha, Filip Wolfart, Andrzej Babiarz, Paweł Skałecki, Piotr Wiśniewski i Andrzej Jasieniecki.

Formative interesuje się przede wszystkim startupami rozwijającymi technologie w obszarze chemii, biochemii, sztucznej inteligencji i gamingu, choć nie wyklucza inwestycji w branżę usługową czy deweloperską.

„Projekty muszą być intratne i mieć potencjał do rozwoju. Chciałbym również, żeby były to dziedziny, które mnie interesują – takie, do których mogę wnieść najwięcej” – tłumaczy Dobosz.

Paweł Dobosz, absolwent Politechniki Wrocławskiej i MBA Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ma za sobą imponującą historię biznesową. Założoną w 2003 roku firmę Internet Union doprowadził do debiutu na NewConnect w 2012 roku, a na początku 2025 roku sprzedał swoje udziały Grupie FiXMap za ponad 82 miliony złotych, przy wycenie spółki przekraczającej 100 milionów złotych.

Idź do oryginalnego materiału