"Nowy raport: Internet nigdy nie był mniej wolny, a sztuczna inteligencja pogarsza sytuację"(video

grazynarebeca.blogspot.com 11 miesięcy temu

Na całym świecie wolność w Internecie nigdy nie była niższa, a liczba krajów, które blokowały strony internetowe za wypowiedzi polityczne, społeczne i religijne, nigdy nie była wyższa. Również liczba krajów, które aresztowały ludzi za ekspresję online, osiągnęła rekordowy poziom, zgodnie z raportem opublikowanym w zeszłym tygodniu przez grupę obrońców praw człowieka Freedom House.

Ponadto raport pokazuje, iż rządy w 16 krajach wykorzystują generatywną sztuczną inteligencję ("AI") do manipulowania rozmowami i automatycznego cenzurowania tego, co jest online. Rządy w Pakistanie, Nigerii i Stanach Zjednoczonych wykorzystały generatywną sztuczną inteligencję w ciągu ostatniego roku, aby zwiększyć kontrolę nad Internetem.

Więcej informacji: "Jak walczyć o wolność w Internecie", MIT Technology Review

Freedom on the Net 2023 Wyniki

Listę wyników przyznanych każdemu z 70 państw uwzględnionych w raporcie Freedom House można zobaczyć TUTAJ.

Podczas gdy na wolność w Internecie może mieć wpływ przede wszystkim zachowanie państwa, Freedom House stwierdza, że działania podmiotów niepaństwowych, w tym firm technologicznych, są również brane pod uwagę. W związku z tym ratingi indeksów generalnie odzwierciedlają wzajemne oddziaływanie różnych podmiotów, zarówno rządowych, jak i pozarządowych.

Wyniki są przyznawane na podstawie przeszkód w dostępie, ograniczeń treści i naruszeń praw użytkownika. Wyniki między 100-70 są oznaczone jako "Wolne", wyniki między 69-40 są oznaczone jako "Częściowo wolne", a wyniki między 39-0 są oznaczone jako "Niewolne".

Niestety, poprzeczka dla "za darmo" nie jest bardzo wysoka. Na przykład Wielka Brytania jest oceniana jako "wolna", ponieważ uzyskała 79 punktów pomimo cenzury, oczerniania, szpiegowania i gromadzenia informacji wywiadowczych obywateli, którzy sprzeciwiają się "oficjalnej narracji" zarówno przez podmioty państwowe, jak i niepaństwowe. Chociaż, aby być uczciwym, Wielka Brytania dopiero wkradła się do kategorii "wolnych". To, iż Wielka Brytania uzyskała 79 punktów, być może wskazuje, jak zła jest wolność Internetu w innych krajach.

Kraje: Freedom House ocenia poziom wolności w Internecie w 70 krajach na całym świecie w corocznym raporcie Freedom on the Net. Źródło: Freedom House

Co ciekawe, Kanada zdobyła 88 punktów, osiągając trzeci najwyższy wynik po Estonii i Islandii. Niedawna despotyczna cenzura w Kanadzie prawdopodobnie wykracza poza okres przeglądu Freedom House, który wydaje się w dużej mierze obejmować wydarzenia na rok od czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. "Podczas gdy niedawne prawo wzbudziło obawy, iż rząd [kanadyjski] może dążyć do znacznego rozszerzenia swoich uprawnień regulacyjnych nad treściami online, takie obawy nie zmaterializowały się w okresie objętym zasięgiem" – zauważył Freedom House.

Glenn Greenwald jest dziennikarzem, prawnikiem konstytucyjnym i autorem czterech bestsellerów New York Timesa na temat polityki i prawa. Poniżej przedstawia swoje przemyślenia na temat despotycznego nowego prawa cenzury w Kanadzie, korzystając z artykułów opublikowanych przez Michaela Geista na temat kanadyjskiej ustawy C-11.

(Uwaga: w poniższym filmie Greenwald używa słowa "liberałowie", aby opisać ludzi z lewicy politycznej. Liberał opisuje zestaw wartości, a nie termin polityczny, niezależnie od tego, jakich słów partie polityczne używają w swojej nazwie lub do opisania siebie. Liberalny z grubsza oznacza "wolny" i są wartościami, które posiada większość ludzi zarówno na lewicy, jak i na prawicy. Zwolennicy kanadyjskiej ustawy C-11 nie przedstawiają wartości liberalnych, przedstawiają wartości antyliberalne.)










Glenn Greenwald: Trudeau i jego rządowe kłamstwo o despotycznej nowej ustawie o cenzurze w Kanadzie, 3 października 2023 r. (18 min)

Jeśli powyższy film zostanie usunięty z YouTube, możesz go obejrzeć na Rumble TUTAJ. Pełne odcinki podcastów Greenwalda można znaleźć pod TYM linkiem. Pełny odcinek, z którego pochodzi powyższy klip można obejrzeć na Rumble TUTAJ.

Raport Freedom on the Net 2023: najważniejsze ustalenia

W swoich kluczowych ustaleniach Freedom House zauważył:

Represje cyfrowe nasiliły się w Iranie, gdzie odnotowano najgorszy tegoroczny spadek, ponieważ władze zamknęły usługi internetowe, zablokowały WhatsApp i Instagram oraz zwiększyły nadzór w celu stłumienia antyrządowych protestów.

Mjanma była bliska wyparcia Chin jako najgorszego na świecie środowiska wolności w Internecie, tytułu, który ten ostatni kraj zachował dziewiąty rok z rzędu.

Warunki na Filipinach pogorszyły się, gdy ustępujący prezydent Rodrigo Duterte wykorzystał ustawę antyterrorystyczną do zablokowania serwisów informacyjnych, które były krytyczne wobec jego administracji.

Status Kostaryki jako orędownika wolności w Internecie został zagrożony po wyborze prezydenta, którego menedżer kampanii zatrudnił internetowych trolli do nękania kilku największych mediów w kraju.

W rekordowej liczbie 55 z 70 państw objętych Freedom on the Net, ludzie stanęli w obliczu konsekwencji prawnych za wyrażanie siebie w Internecie, podczas gdy ludzie byli fizycznie atakowani lub zabijani za komentarze online w 41 krajach. Najbardziej skandaliczne przypadki miały miejsce w Mjanmie i Iranie, których autorytarne reżimy wykonywały wyroki śmierci na osoby skazane za przestępstwa związane z wypowiedziami online.

Na Białorusi i w Nikaragui, gdzie ochrona wolności w Internecie gwałtownie spadła w okresie objętym zasięgiem, ludzie otrzymali drakońskie kary więzienia za wypowiedzi online, podstawową taktykę stosowaną przez długoletnich dyktatorów Alaksandra Łukaszenkę i Daniela Ortegę w ich brutalnych kampaniach na rzecz utrzymania się przy władzy.

Co najmniej 47 rządów wysłało komentatorów do manipulowania dyskusjami online na swoją korzyść w okresie objętym zasięgiem, dwukrotnie więcej niż dziesięć lat temu.

Tymczasem narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, które mogą generować tekst, dźwięk i obrazy, gwałtownie stały się bardziej wyrafinowane, dostępne i łatwe w użyciu, wywołując niepokojącą eskalację tych taktyk dezinformacji. W ciągu ostatniego roku nowa technologia została wykorzystana w co najmniej 16 krajach, aby zasiać wątpliwości, oczernić przeciwników lub wpłynąć na debatę publiczną.

Najbardziej zaawansowane technicznie rządy autorytarne na świecie zareagowały na innowacje w technologii chatbotów AI, starając się zapewnić, iż aplikacje są zgodne lub wzmacniają ich systemy cenzury. Ramy prawne w co najmniej 21 krajach nakazują lub zachęcają platformy cyfrowe do wdrażania uczenia maszynowego w celu usunięcia niekorzystnych wypowiedzi politycznych, społecznych i religijnych.

AI nie wyparła jednak całkowicie starszych metod kontroli informacji. Rekordowa liczba 41 rządów zablokowała strony internetowe z treściami, które powinny być chronione zgodnie ze standardami wolności słowa w ramach międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka. choćby w bardziej demokratycznych warunkach, w tym w Stanach Zjednoczonych i Europie, rządy rozważały lub faktycznie nałożyły ograniczenia na dostęp do znanych stron internetowych i platform mediów społecznościowych, bezproduktywne podejście do obaw dotyczących zagranicznej ingerencji, dezinformacji i bezpieczeństwa w Internecie.

Źródło: Freedom House

Sztuczna inteligencja może służyć jako wzmacniacz represji cyfrowych, sprawiając, iż cenzura, inwigilacja oraz tworzenie i rozpowszechnianie dezinformacji są łatwiejsze, szybsze, tańsze i skuteczniejsze. Nadmierne poleganie na samoregulacji przez prywatne firmy sprawiło, iż prawa ludzi są narażone na różne zagrożenia w erze cyfrowej, a kurczenie się zasobów w sektorze technologicznym może pogłębić niedobór. Aby chronić wolny i otwarty internet, demokratyczni decydenci polityczni – współpracując z ekspertami społeczeństwa obywatelskiego z całego świata – powinni ustanowić solidne standardy oparte na prawach człowieka zarówno dla podmiotów państwowych, jak i niepaństwowych, które opracowują lub wdrażają narzędzia sztucznej inteligencji.



Wyróżniony obraz: Automatyzacja represji cyfrowych, jak sztuczna inteligencja może szkodzić prawom człowieka. Źródło: Freedom House

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://expose-news.com/

Idź do oryginalnego materiału