Nvidia będzie produkować superkomputery AI na terenie USA!

cryps.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Nvidia


Amerykański gigant technologiczny NVIDIA ogłosił historyczny krok – po raz pierwszy cała produkcja superkomputerów AI zostanie przeniesiona do Stanów Zjednoczonych.


  • NVIDIA planuje wyprodukować w USA infrastrukturę AI o wartości choćby 500 miliardów dolarów w ciągu czterech lat,
  • Nowe zakłady powstaną m.in. w Arizonie i Teksasie – łączna powierzchnia przekroczy milion stóp kwadratowych.

NVIDIA inwestuje w amerykańską produkcję superkomputerów AI

Firma NVIDIA ogłosiła 8 kwietnia 2025 roku, iż rozpoczyna pełną produkcję swoich superkomputerów AI na terenie Stanów Zjednoczonych. To pierwsza taka inicjatywa w historii spółki i jedno z największych przedsięwzięć reshoringowych w amerykańskim sektorze high-tech.

W ramach planu, ponad 1 milion stóp kwadratowych przestrzeni produkcyjnej zostanie uruchomiony w dwóch stanach: Arizonie i Teksasie. W Phoenix realizowane są już prace nad produkcją nowej generacji chipów AI – Blackwell, realizowane przez tajwańskiego giganta TSMC.

Z kolei montaż superkomputerów prowadzony będzie w nowo wybudowanych zakładach z partnerami Foxconn (Houston) i Wistron (Dallas).

Nowa infrastruktura za pół biliona dolarów

NVIDIA planuje, iż w ciągu najbliższych czterech lat wartość infrastruktury AI wyprodukowanej w USA sięgnie do 500 miliardów dolarów.

Oprócz chipów, w amerykańskich zakładach realizowane będą również zaawansowane procesy pakowania i testowania układów scalonych, we współpracy z firmami Amkor Technology oraz Siliconware Precision Industries (SPIL) – obie zlokalizowane w Arizonie.

W pełni operacyjna produkcja ma rozpocząć się w ciągu 12–15 miesięcy. NVIDIA planuje wykorzystać swoje własne rozwiązania technologiczne, takie jak platforma Omniverse do tworzenia cyfrowych bliźniaków fabryk oraz system Isaac GR00T, który odpowiada za wdrażanie robotów opartych na sztucznej inteligencji do automatyzacji produkcji.

Tak zwane „gigawattowe fabryki AI” mają być w stanie przetwarzać ogromne ilości danych i obsługiwać najbardziej zaawansowane modele AI, stanowiąc fundament dla przyszłego rozwoju tej branży.

Tło polityczne i ekonomiczne decyzji

Decyzja NVIDII zbiegła się z zaostrzeniem polityki handlowej USA względem zagranicznych producentów. W ostatnich miesiącach prezydent Donald Trump ogłosił wysokie taryfy celne – 32% na produkty z Tajwanu oraz aż 145% na produkty z Chin, co miało na celu ograniczenie deficytu handlowego i wymuszenie większego udziału produkcji w USA.

Chociaż Nvidia nie skomentowała bezpośrednio związku swojej decyzji z polityką handlową, Biały Dom określił tę zmianę mianem „Trump effect in action”, czyli efektem nacisku polityki na relokację produkcji do Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie jednak, tuż przed ogłoszeniem planów firmy, Trump ogłosił wyłączenie chipów i urządzeń elektronicznych z nowych ceł, co uspokoiło rynek.

Idź do oryginalnego materiału