Podczas 21. posiedzenia Sejmu, które odbyło się 6-8 listopada br. na mównicy wystąpiła, posłanka PiS, Józefa Szczurek-Żelazko z komentarzem odnośnie finansowania służby zdrowia w Polsce. Podała przy tym dane o tym jak wypada Polska pod tym względem na tle innych państw:
„[...] Ja chcę Państwu powiedzieć, iż Polska jest trzecim od końca krajem w Europie, o ile chodzi o najniższe finansowanie ochrony zdrowia." Sejm, wypowiedź Józefy Szczurek-Żelazko https://www.youtube.com/embed/0JIoWAufPog&list=TLGGo6GiSYcjXeAyMTExMjAyNA (1:17:00)Najnowsze dane wskazują coś innego. Należy w tym miejscu jednak podkreślić, iż nie wszystkie państwa europejskie przekazują regularnie informacje o wysokości swoich wydatków na służbę zdrowia, np. Turcja, co znacznie utrudnia jednoznaczną ocenę, na którym miejscu znajduje się Polska.
Co więcej, najbardziej skompletowane dane pochodzą z 2022 roku, więc są już dzisiaj w dużym stopniu nieaktualne. Wynika z nich jednak, iż w 2022 roku Polska przeznaczyła na służbę zdrowia ok. 42 mln euro, co plasuje ją na wysokiej pozycji w porównaniu z innymi państwami europejskimi. Nie jest więc z pewnością na trzecim miejscu od końca. Poniższe dane Eurostatu tylko to potwierdzają.
Wydatki na ochronę zdrowia w mln euro, 2022
Natomiast jeżeli wziąć pod uwagę procent PKB przeznaczanego corocznie na służbę zdrowia, posłanka Szczurek-Żelazko byłaby bliższa prawdy, ale też niecałkowicie. W 2022 roku Polska przeznaczyła ok. 6,4% swojego PKB na ochronę zdrowia i w efekcie była 5. od końca (brak danych Wielkiej Brytanii, Mołdawii, Macedonii Północnej, Czarnogóry oraz Turcji). Jednak biorąc pod uwagę szacunki ze strony rządowej Turcji, które wskazują, iż w 2022 r. przeznaczyła ona 4% swojego PKB na ochronę zdrowia, można przypuszczać, iż Polska byłaby jeszcze wyżej w statystykach.
Możliwym jest jednak, iż Szczurek-Żelazko wcale nie chodziło o Europę, ale o Unię Europejską. W tym wypadku Polska plasuje się na czwartym miejscu od końca zaraz przed Luksemburgiem, Rumunią i Irlandią.
fałsz: Polska nie jest trzecim od końca krajem w Europie, o ile chodzi o finansowanie ochrony zdrowia. Być może był to skrót myślowy i nie chodziło o Europę a Unię Europejską i nie o wydatki liczone w milionach euro a stosunek wydatków do PKB. Jednak choćby jeżeli tak było to dalej dane nie są prawidłowe.