Elon Musk na swój model AI Grok 3, OpenAI – ChatGPT, a Google oferuje użytkownikom telefonów Gemini. W końcu powstała polska, narodowa sztuczna inteligencja, będąca odpowiedzią na dynamiczny rozwój AI na całym świecie. PLLuM, bo o nim mowa, już działa, a każdy z Was może wypróbować tę ciekawą alternatywę dla ChatGPT w swojej przeglądarce internetowej.
Wystartował PLLuM – Polska buduje własną sztuczną inteligencję
Polska narodowa sztuczna inteligencja PLLuM (Polish Large Language Model) wystartowała pod adresem pllum.clarin-pl.eu, gdzie każdy chętny może sprawdzić jej działanie. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, rodzina modeli pozwala przetwarzać i generować teksty w języku polskim.

PLLuM jest modelem elastycznym i skalowalnym, wykorzystującym od 8 do 70 miliardów parametrów. Jak zapewnia polski rząd, bazuje na etycznym pozyskiwaniu danych. Oznacza to, iż wersje do użytku komercyjnego czerpią z zasobów właścicieli, którzy udzielili licencji na ich użyczenie. Za dostrajanie na autorskich zbiorach danych i promptach odpowiada ponad 50-osobowy zespół.
PLLuM to dowód na to, iż możemy rozwijać nowoczesne technologie na własnych warunkach, w naszym języku, z korzyścią dla obywatelek i obywateli. Tworzymy fundament pod inteligentne usługi publiczne i innowacje, które będą realnym wsparciem zarówno dla administracji, jak i biznesu
– mówił dziś wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Do tej pory na rozwój PLLuM wydano 14,5 miliona złotych. Zapowiedziano zainwestowanie kolejnych 19 mln złotych na wdrożenie modelu w administracji publicznej i rozszerzenie współpracy o nowych partnerów, takich jak COI i Cyfronet. Docelowo PLLuM ma być elementem cyfryzacji usług publicznych.
Za projekt Polish Large Language Model odpowiada konsorcjum sześciu podmiotów:
- Politechnika Wrocławska (lider projektu)
- Instytut Podstaw Informatyki PAN
- Instytut Slawistyki PAN
- Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK-PIB)
- Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI-PIB)
- Uniwersytet Łódzki
Polska SI zyska niedługo nowe, konkretne zastosowania
Twórcy zapewniają, iż PLLuM jest dopasowany nie tylko do specyfiki języka polskiego, ale też do potrzeb administracji publicznej, z którą terminologią jest dobrze zaznajomiony. Ma wspierać dalszą cyfryzację naszego kraju w obrębie aplikacji mObywatel, ale też pełnić rolę inteligentnego asystenta urzędniczego. Za jakiś czas ma zaliczyć debiut w sektorze edukacji.
Modele PLLuM można pobrać na Hugging Face.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji