Pracownik wypłacił 25 milionów dolarów po rozmowie wideo z „dyrektorem finansowym” wygenerowanym przez deepfake

itreseller.com.pl 9 miesięcy temu

Według policji w Hongkongu pracownik finansowy międzynarodowej firmy został oszukany. Wyłudzacze, używając technologii deepfake, zorganizowali wideokonferencję, w której podawali się za dyrektora finansowego firmy. W ten sposób nakłonili pracownika, aby wypłacił 25 mln USD.

„(Podczas) wieloosobowej wideokonferencji okazuje się, iż wszyscy, których [widział] byli fałszywi” – powiedział miejskiemu nadawcy publicznemu RTHK starszy nadinspektor baron Chan Shun-ching.

Chan powiedział, iż pracownik nabrał podejrzeń po otrzymaniu wiadomości rzekomo od dyrektora finansowego firmy z Wielkiej Brytanii. Początkowo pracownik podejrzewał, iż jest to wiadomość e-mail typu phishing, gdyż mówiła o konieczności przeprowadzenia tajnej transakcji. Chan powiedział jednak, iż po rozmowie wideo pracownik odłożył na bok swoje początkowe wątpliwości, ponieważ uczestnicy wyglądali i mówili podobnie jak koledzy, których rozpoznał.

Wierząc, iż wszyscy inni uczestnicy rozmowy są prawdziwi, pracownik zgodził się przekazać łącznie 200 milionów dolarów z Hongkongu, czyli około 25,6 miliona dolarów, dodał funkcjonariusz policji. Chan powiedział, iż w okresie od lipca do września ubiegłego roku osiem skradzionych dowodów osobistych z Hongkongu – z których wszystkie zostały zgłoszone jako utracone przez ich właścicieli – zostało wykorzystanych do sporządzenia 90 wniosków o pożyczkę i 54 rejestracji rachunków bankowych.

Według policji co najmniej 20 razy deepfake’i oparte na sztucznej inteligencji zostały wykorzystane do oszukania programów rozpoznawania twarzy poprzez naśladowanie osób widniejących na dowodach osobistych. Oszustwo z udziałem fałszywego dyrektora finansowego zostało wykryte dopiero, gdy pracownik skontaktował się później z centralą korporacji.

Policja w Hongkongu nie ujawniła nazwy ani szczegółów firmy ani pracownika. Władze na całym świecie są coraz bardziej zaniepokojone wyrafinowaniem technologii deepfake, którą można wykorzystać do wątpliwie moralnych celów.

Idź do oryginalnego materiału