Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk uczestniczyli w odprawie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Jak zapowiedział szef MON jednym z elementów strategii rozwoju sztucznej inteligencji w siłach obronnych jest stworzenie Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Powstaje ono w ramach Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni pod kierownictwem gen. dyw. Karola Molendy.
– Polska znajduje się w czołowej trójce najbardziej rozwiniętych jednostek w tym zakresie – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.
Sztuczna inteligencja w wojsku. Kosiniak-Kamysz zapowiada nowy projekt
– Żeby chronić Polskę trzeba inwestować w różnych obszarach. Ochrona informacji, analiza informacji, maksymalne wykorzystanie cyberprzestrzeni. To także nasze priorytety. Robi to skutecznie Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni – mówił szef MON.
Jak stwierdził, inwestycja w rozwój Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni to „priorytet rządu”.
ZOBACZ: Sabotaż na Gotlandii. Służby ruszają ze śledztwem
– Dziś rozwijamy nasze zdolności w kwestii sztucznej inteligencji. W Wojsku Polskim powstaje Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Polska jest w trójce najbardziej rozwiniętych jednostek w tym obszarze. Jesteśmy na podium w tych działaniach. Chcemy o krok wyprzedzić naszych adwersarzy i być liderem w NATO – oznajmił Kosniak-Kamysz.
– Będziemy w inwestować najwięcej jak to jest możliwe. Nie może być żadnych ograniczeń w rozwoju sztucznej inteligencji – zapowiedział wicepremier.
Kosiniak-Kamysz wskazywał, iż „żeby dobrze chronić Polskę, trzeba inwestować w bezpieczeństwo na różnych poziomach”. – Najlepsze samoloty, czołgi, systemy obrony powietrznej. Najlepiej wyszkoleni żołnierze – doświadczeni, dobrze zarządzani. I coś, co jest nieodzowne, a może tak naprawdę powinno być zawsze na pierwszym miejscu – ochrona informacji, analiza tej informacji, implementacja, czyli wdrożenie. To wszystko wiąże się z wykorzystaniem przestrzeni cyfrowej – podkreślał.
Cyberataki na polskie wojsko. „Statystycznie co dwie godziny”
Zdaniem wiceszefa MON Cezarego Tomczyka Polska ma „jedne z najnowocześniejszych” wojsk zajmujących się cyberbezpieczeństwem.
– Sztuczna inteligencja to przyszłość. Musimy być w tej awangardzie o ile chodzi o AI i implementację tych rozwiązań na rzecz armii – mówił wiceminister.
ZOBACZ: USA mogą ograniczyć obecność wojsk w Europie. „Powrót do normalności”
Tomczyk podkreślał, iż rocznie dochodzi do średnio pięciu tysięcy ataków na sieci wojskowe w Polsce, czyli mają one miejsce „statystycznie co dwie godziny”. – To właśnie polscy żołnierze bronią nas przed tym – przed ujawnieniem wrażliwych informacji i skompromitowaniem naszych sieci wojskowych. To jest dzisiaj najważniejsze zadanie – mówił wiceszef MON.
– Gdy mówimy o firmach zajmujących się sztuczną inteligencją w Polsce i na świecie, w niemal każdej z nich wśród czołowych programistów można znaleźć przedstawicieli naszego kraju – Polki i Polaków, którzy zdobywali wykształcenie w Polsce. Chcemy, aby mogli rozwijać swoje zdolności tutaj i przyczyniać się do budowy nowoczesnych technologii w naszym kraju – wskazywał.
Generał: Sztuczna inteligencja może rekomendować pewne warianty decyzji
Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. dyw. Karol Molenda mówił z kolei, iż „cisi bohaterowie 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu monitorują systemy i odpierają ataki w systemach teleinformatycznych”.
– W tej chwili mówimy o kolejnym kamieniu milowym naszych kompetencji, czyli budowaniu umiejętności implementacji sztucznej inteligencji w rozwiązaniach resortu obrony narodowej – wskazywał wojskowy.
ZOBACZ: Wałęsa pisze do Trumpa. „Przypominało to atmosferę przesłuchań SB”
Według niego „przestrzeń do zagospodarowania sztucznej w systemach wojskowych jest ogromna”. – Od rozpoznania poprzez dowodzenie do rażenia przeciwnika – wymieniał gen. dyw. Karol Molenda. Jak mówił, „sztuczna inteligencja może rekomendować pewne warianty decyzji, rozkazów dla dowódcy i definiować prawdopodobieństwo realizacji celu”.
– Rozpoznania pozycji przeciwnika i scenariuszy jego ewentualnego działania to kolejny element, który chcemy zagospodarować – wskazywał generał. Tłumaczył, iż algorytmy sztucznej inteligencji mogłyby znaleźć się w systemach dronowych i „podejmować lub rekomendować decyzje”.
Dowódca zaznaczył, iż wojsko chce także „wykorzystać polski potencjał naukowy”. – Wiadomo, iż Polacy należą do najlepszych na świecie. Przecieramy pewne szlaki – podkreślił
– Przed nami przed nami ogrom wyzwań, ale jestem przekonany, iż przy wsparciu i innowacyjnym podejściu zbudujemy centrum, które będzie nie tylko przeskoczy wyzwania, ale będzie wzorem jak implementować sztuczną inteligencję, także w rozwiązaniach międzynarodowych – zaznaczył generał.
