Ray 2 od Luma Labs naprawdę daje rade

sztucznainteligencjablog.pl 3 tygodni temu

Nowa jakość w generowaniu wideo — poznaj model Ray 2 od Luma Labs. jeżeli myślisz, iż sztuczna inteligencja zrobiła już wszystko, zaskoczy Cię Ray 2 — nowy model generowania wideo od Luma Labs. Ta technologia dostępna na platformie Dream Machine pozwala tworzyć realistyczne wideo, które zachwyca nie tylko jakością obrazu, ale również płynnością ruchu i zgodnością z zasadami fizyki.

Czym wyróżnia się Ray 2?

Największą zmianą, która od razu rzuca się w oczy, jest naturalność ruchu i większa swoboda w dostępnych scenariuszach. W porównaniu do starszego modelu Ray 1, nowa wersja została przeszkolona przy wykorzystaniu dziesięciokrotnie większej mocy obliczeniowej. Efekt? Postacie i sceny w Ray 2 wyglądają bardziej realistycznie, animacje są płynniejsze, a błędy graficzne, które często psuły wrażenie w starszych modelach, zostały zredukowane do minimum.

Co więcej, nareszcie można zobaczyć dynamiczne ruchy, takie jak bieganie czy gwałtowne gesty, które wcześniej często wyglądały topornie. Nie trzeba jednak płacić majątku, żeby się tym bawić — Dream Machine oferuje darmowy dostęp z rozdzielczością 720p. jeżeli jednak chcesz więcej, np. w pełnym HD i bez limitów, musisz liczyć się z kosztem 66,49 dolarów miesięcznie.

Możliwości na przyszłość i konkurs dla twórców

Nowy model to jednak dopiero początek. Luma Labs planuje rozwijać funkcjonalności takie jak możliwość przekształcenia zdjęcia w krótkie wideo, edytowanie istniejących klipów czy przetwarzanie wideo na wideo. Wygląda więc na to, iż niedługo może stać się jeszcze bardziej wszechstronnym narzędziem dla twórców.

Jeśli przy okazji chcesz trochę zaszaleć, Luma Labs organizuje także konkurs Ray 2 Awards. Nagrody wynoszą choćby 7000 dolarów! Twórcy najczęściej oglądanych filmów na mediach społecznościowych mogą zgarnąć 5000 dolarów, a reszta uczestników ma okazję wziąć udział w losowaniu, gdzie do wygrania jest kolejne 3000 dolarów. Czas więc ożywić pomysł na absurdalne scenariusze, takie jak „leniwce rywalizujące w koszykówce”.

Jak Ray 2 wypada na tle konkurencji?

Choć Ray 2 z pewnością wyróżnia się szybkością i łatwością obsługi, to nie jest bez wad. Głównym ograniczeniem jest długość generowanego wideo – w tej chwili maksymalna to 10 sekund. W porównaniu do konkurentów, takich jak Sora od OpenAI, który umożliwia tworzenie dłuższych, bardziej spójnych narracji, czy Runway Gen-2 pozwalającego użytkownikom dostosowywać szczegóły techniczne, Ray 2 pozostaje prostszą alternatywą. Dlatego idealnie nadaje się dla osób, które cenią sobie krótki czas produkcji i intuicyjność korzystania.

Czy Ray 2 zrewolucjonizuje podejście do tworzenia wideo? Być może nie od razu, ale na pewno otwiera nowe możliwości dla amatorów i profesjonalistów w świecie mediów. A jeżeli masz pomysł na wideo, które do tej pory wydawało Ci się niemożliwe, teraz masz narzędzie, które może to zmienić.

Źródło: techradar.com: This AI video generator can make a banana typing look realistic – and might challenge Sora.

Idź do oryginalnego materiału