Rosyjski Rostec podobno może deanonimizować użytkowników Telegrama

itbiznes.pl 1 rok temu

Według doniesień niezależnych dziennikarzy rosyjski Rostec podobno posiada narzędzie, które pozwala mu odkryć tożsamość anonimowych użytkowników Telegrama. To prawdopodobnie zostanie wykorzystane do zdławienia źródeł niekorzystnych wiadomości, które stoją w opozycji do oficjalnej propagandy Kremla.

Rostec to rosyjska, państwowa korporacja zajmująca się technologią i systemami obronnymi, która obejmuje 800 przedsiębiorstw i 15 spółek. Organizacja, która odgrywa aktywną rolę w monitorowaniu obiegu informacji wewnątrz kraju, jest szczególnie zainteresowana tożsamością administratorów kanałów komunikatora Telegram, którzy są krytyczni wobec Rosji.

Informują o tym dwa rosyjskie niezależne portale Bell i Meduza, które badały sprawę po serii aresztowań anonimowych właścicieli kanałów Telegram i blogerów w 2022 roku.

Bell przedstawia kilka przypadków, które nadszarpnęły zaufanie do bezpieczeństwa komunikatora Telegram, w tym aresztowania Kiryła Suchanowa, dyrektora handlowego Sobczak, Ariana Romanowskiego, byłego szefa rosyjskiego wydania „Tatlera”, oraz Tamerlana Bigajewa, byłego dziennikarza portalu Life.ru — wszyscy związani są z kanałem Sobczak „Zgaś Światło”

Według tych samych portali, spółka zależna Rostecu „Avtomatika” (Автоматика) w 2021 roku nabyła petersburską firmę informatyczną o nazwie T. Hunter, która opracowała produkt, dzięki którego można zidentyfikować anonimowych użytkowników na Telegramie.

Rostec zamienia się w myśliwego

Narzędzie to rzekomo nazywa się Охотник (myśliwy). Mówi się, iż wykorzystuje ono ponad 700 węzłów danych do tworzenia skojarzeń i korelacji, które mogą prowadzić do zdemaskowania anonimowych użytkowników Telegrama.

Dane są pobierane z sieci społecznościowych, blogów, forów, komunikatorów, blockchaina kryptowalutowych, darknetu oraz baz rządowych i dotyczą nazwisk, pseudonimów, adresów e-mail, stron internetowych, domen, portfeli kryptowalut, kluczy szyfrujących, numerów telefonów, informacji o geolokalizacji, adresów IP i innych.

Охотник jest ponoć w stanie znaleźć każdy błąd popełniony w przeszłości przez użytkowników komunikatora, więc choćby najmniejsza i najbardziej odległa ekspozycja ich prawdziwej tożsamości może być wykorzystana do stworzenia ścieżek deanonimizacji.

Rozmówcy autorów śledztwa porównują narzędzie Охотник ze znanym botem telegramowym Chimera – Bell.

Podobne programy są dostępne w internecie i na czarnym rynku, ale one, w najlepszym wypadku, zawierają scalone bazy danych, w których większość informacji jest nieaktualna i trzeba sprawdzać ich przydatność. Ponadto, w przeciwieństwie do tych programów, Охотник jest całkowicie legalny.

Rostec podobno jeszcze w tym roku planuje sprzedać narzędzie wszystkim departamentom rosyjskiego MSW oraz jednostkom operacyjnym i technicznym federalnej służby bezpieczeństwa (FSB) kraju.

Idź do oryginalnego materiału