Amerykański rząd odrzucił wniosek Elona Muska o zablokowanie przekształcenia OpenAI w organizację for-profit.
Nie jest tajemnicą, iż Elon Musk był jednym z założycieli OpenAI, organizacji non-profit, która miała na celu rozwój sztucznej inteligencji w sposób bezpieczny i korzystny dla ludzkości. W miarę upływu czasu w organizacji pojawiły się jednak napięcia dotyczące kierunku rozwoju OpenAI. Musk był zaniepokojony tym, iż OpenAI mogłoby stać się zbyt komercyjne i nie spełniać pierwotnych założeń dotyczących etycznego rozwoju AI. Wzwiązku z tym Musk zrezygnował z udziału w zarządzie w 2018 roku, a odtąd cyklicznie krytykuje kierunek rozwoju organizacji. Nieco ponad miesiąc temu dyrektor generalny SpaceX złożył ofertę kupna OpenAI za 97,4 mld dolarów, jednak skonfliktowany z Muskiem szef OpenAI, Sam Altman, propozycję tę odrzucił. Chęć przejęcia organizacji był jeden (a przynajmniej taki był powód oficjalny) – aby przywrócić jej dawny tor rozwoju.
Mimo odrzucenia oferty kupna, Musk nie zrezygnował z walki z OpenAI. Pod koniec ubiegłego roku właściciel serwisu X złożył pozew przeciwko twórcy ChatpGPT. Zarzucał w nim prezesowi firmy działanie w sprzeczności ze strategią firmy, która w przeszłości skłoniła Muska do inwestycji w jej rozwój. Swierdził, iż OpenAI powstało oraz zdobyło finansowanie jako organizacja non-profit i taką powinno pozostać. W pozwie pojawił się też wniosek o zablokowanie procesu zmiany OpenAI w organizację „for-profit”.
Dziś sieć obiegła informacja, iż amerykański sąd odrzucił wniosek. Pozew miliardera rozpatrywałą sędzia Gonzalez Rodgers w Oakland. Orzekając stwierdziła, iż nie znalazła podstaw prawnych do zaakceptowania pozwu. Zaznaczyła jednak, iż jest gotowa na ponowne przyjrzenie się sprawie jeżeli Musk i jego prawnicy zbiorą dodatkowe dowody i argumenty potwierdzające ich tezę. Jak wiadomo, OpenAI jest w trakcie zmian struktury prawnej. Przekształcenie w model for-profit umożliwi organizacji pozyskanie większych inwestycji i zasobów na rozwój sztucznej inteligencji.