Self-care dla liderów IT

homodigital.pl 3 dni temu

Nawet 53% liderów IT odczuwa wypalenie zawodowe. Dlatego tym ważniejsze jest, by rozmawiać o problemie – nie tylko, gdy wystąpi, ale też, zanim nas dotknie. Dbanie o siebie staje się jednym z ważniejszych trendów, zarówno wśród menedżerów, liderów, jak i szeregowych pracowników. Dziś dzielę się kilkoma poradami, które pomogą wyznaczyć granice między życiem zawodowym a pracą i żyć w zgodzie ze sobą. Po prostu: self-care!

53% to liczba pochodząca z raportu „What’s bugging IT”, opublikowanego przez Deloitte ok. rok temu. W artykule z 2022 roku Wypalenie zawodowe w IT pisałam, iż „w Wielkiej Brytanii wypalenie zawodowe dotyczyło 83% Software Engineerów”. To nie koniec statystyk: według badania zleconego przez GoTo i cytowanego przez CIO aż 58% pracowników sektora IT twierdzi, iż jest przytłoczona swoimi codziennymi obowiązkami.

Fakty są bezdyskusyjne – problem zdrowia psychicznego w branży IT jest poważny i nie należy go bagatelizować. Powstają już choćby specjalne zawody, których zadaniem jest zadbać o szczęście pracowników branży IT. Droga do pokonania wypalenia zawodowego jest długa i zawiła, często też wymaga pomocy specjalistów z branży zdrowia psychicznego. Czasy, w których modny był wysiłek ponad siły i ignorowanie własnego zdrowia, na szczęście już mijają.

Nie przegap najważniejszych trendów w technologiach!
Zarejestruj się, by otrzymywać nasz newsletter!

Dlaczego warto o siebie zadbać będąc liderem IT?

Dbaj o siebie, bo warto – to najprostszy argument. I najłatwiejszy do zignorowania. Każdy z nas wie, iż nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne wpływają na jakość wykonywanej przez nas pracy, ale rozdźwięk pomiędzy tym, co wiemy, a tym, co realizujemy, jest potężny. Dlatego, specjalnie dla technicznych umysłów, które dominują w branży, warto przyjrzeć się realnym zaletom z wpływu dbania o siebie na miejsce, w którym pracujemy.

Jak nasze dobre samopoczucie wpływa na zespół, którym kierujemy? Przede wszystkim lider, który dba o siebie, wykazuje też większe dbanie o zespół – tak mówią badania Does Self-Care Make You a Better Leader? Co za tym idzie zadbani współpracownicy, to pracownicy szczęśliwsi, mniej narażeni na wypalenie zawodowe i choroby. Inne badanie wskazuje, iż dbający o siebie liderzy to wyższy poziom zaangażowania pracowników – czytamy w International Journal of Environmental Research and Public Health.

Znaczenie selfcare podkreślają też inni w artykułach Caring for yourself and for others: team health climate and self-care explain the relationship between health-oriented leadership and exhaustion oraz Does Self-Care Make You a Better Leader? A Multisource Study Linking Leader Self-Care to Health-Oriented Leadership, Employee Self-Care, and Health. jeżeli ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości, iż nasze samopoczucie wpływa na innych – pora się ich ostatecznie pozbyć. Tylko jak prawidłowo dbać o siebie, nie szkodząc karierze?

Self-care w branży technologicznej

Kultura pracy w IT, w szczególności w korporacjach, często nie należy do najzdrowszych. Choć to dowód anegdotyczny, to na podstawie doświadczeń swoich, swoich znajomych, wypowiedzi uczestników różnych konferencji i wypowiedzi ludzi w internecie wiem, iż w IT istnieje ogromny nacisk na rozwój zawodowy.

W branży growej powiązanej z technologiami powstał choćby termin „crunch”, który oznacza pracę po godzinach, szczególnie gdy zbliża się premiera gry. „Crunch” przyjął się w całej branży IT i jest traktowany jako powszechne zjawisko, gdy nadchodzi koniec projektu i cały zespół stara się nadgonić zadania, których wcześniej nie udało się zrealizować – niejednokrotnie pracując po kilkanaście godzin na dobę.

– Dużo ludzi ma poczucie presji, iż wciąż wiedzą za mało, iż po pracy powinni klepać własne projekty i budować własne portfolio – opowiadała Ania, jedna z bohaterek mojego reportażu Ucieczka z raju. Dlaczego ludzie odchodzą z branży IT?.

Na usta ciśnie się pytanie, czy dbanie o siebie w kulturze, która wyznaje kult pracy ponad wszystko (na ten temat powstała fascynująca książka „Cześć pracy. O kulturze zapierdolu” Zofii Smełki-Leszczyńskiej, a pojęcie przeniknęło do polskiego języka jako symbol pracy ponad siły dla samego etosu pracy), jest możliwe? Sądzę, iż pytanie to należy przekształcić – jakkolwiek wiele zależy od naszego otoczenia, tak często to my – w szczególności liderzy w branży IT – mamy potężny wpływ na to, jak będziemy traktować ludzi i siebie. I czy złe, stare zwyczaje zastąpimy nowymi, lepszymi dla zdrowia.

– Ludzi zawsze można przymuszać do cięższej pracy, jak to często ma miejsce w kulturze korporacyjnej. Jednak człowiek pracujący ponad swoje siły, człowiek, który czuje, iż nikt nie dba o jego dobrostan, w końcu się poddaje – mówi Ewelina Skowron, Mental Health Tech Leaderka, przedstawicielka i propagatorka nowych trendów.

Self-care – proste zasady dla branży IT

Jak zacząć dbanie o siebie? Istnieje kilka uniwersalnych zasad, które sprawdzą się w branży technologicznej, ale nie tylko. Tak naprawdę chodzi o to, by stosować reguły, które stawiają nas na pierwszym miejscu – nasze zdrowie, samopoczucie, szczęście. Co możesz zrobić, by poczuć się lepiej?

  1. Wyznacz godziny pracy i godziny po pracy. To istotne, zwłaszcza gdy jesteś IT Leaderem. Wysyłanie maili po godzinach pracy, dzwonienie wieczorem w sprawach zawodowych czy praca po godzinach, za którą nikt nie płaci, to nawyki, które może i poprawiają stan projektu, ale sprawiają też, iż nigdy psychicznie nie opuszczasz pracy. Opuszczasz się natomiast w relacjach z innymi ludźmi i z samym sobą.
  2. Naucz się odpoczywać. Wiele osób przyzwyczajonych do ciągłego funkcjonowania w stresie i do pracy po godzinach ma problem z odpoczywaniem. Poczucie, iż się jest bezużytecznym i marnuje się czas, jest bardzo głęboko zakorzenione w naszej kulturze. Tymczasem odpoczynek jest niezbędną częścią życia, bez której nie możemy być zdrowi, zadowoleni i wydajni. Oczywiście nie musisz leżeć na kanapie i się męczyć – znajdź coś, co sprawia przyjemność. Niech to będzie rzecz, która pochłania bez reszty i odciąga myśli od obowiązków, choćby przez kilkanaście minut na początek.
  3. Zastosuj metodę OHIO, czyli „Only Handle It Once”. Nie marnuj energii psychicznej na odkładanie zadań, które możesz zrobić od razu. jeżeli przeczytałeś maila – odpisz. Ktoś prosi o przesłanie informacji – prześlij. OHIO świetnie się sprawdza do małych zadań i wbrew pozorom pozwala zaoszczędzić energię i czas. Pamiętaj jednak, iż to dobra metoda do drobnych rzeczy, o których potem będziesz myśleć z niechęcią, iż musisz je zrobić. W nadmiarze OHIO może prowadzić do robienia rzeczy pilnych zamiast ważnych.
  4. Skorzystaj z technologii, które ułatwiają dbanie o siebie. Jako specjalista od technologii, pewnie lubisz gadżety. Zegarek, który zmierzy Twoją jakość snu, inteligentny dom, który przyspieszy poranną rutynę, agent AI, który wykona powtarzalne zadania w Twoim imieniu – możliwości jest wiele.
  5. Medytacja to najlepszy sposób na stres. Proste ćwiczenia oddechowe poprawiają nie tylko wentylację organizmu, ale też pozytywnie wpływają na koncentrację. Pomagają przegonić stres i rozjaśnić myśli. Na początek możesz spróbować czegoś prostego, choćby świadomego oddychania przez kilka minut dziennie. gwałtownie poczujesz różnicę.

Self-care w IT – dbając o siebie, dbasz o innych

Dbanie o zdrowie psychiczne sprawi, iż ostatecznie poczujesz się lepiej. Choć pozornie możesz sądzić, iż część z tych reguł odciąga Cię od obowiązków – a chcesz być sumiennym pracownikiem! – w praktyce odkryjesz, iż ciesząc się życiem, wypoczęty i zadowolony, odzyskasz energię i wydajność, dzięki którym wiele z zadań zrealizujesz po prostu szybciej. A wolny czas poświęcisz na to, co kochasz.

Autor zdjęcia: Kaboompics.com

Idź do oryginalnego materiału