Zdjęcie: model o3
I dotarliśmy do ostatniego dnia shipmas. Event OpenAI dobiegł końca, a firma na sam finał zostawiła sobie ogłoszenie nowego modelu o nazwie o3.
Shimpas to 12-dniowe wydarzenie OpenAI, podczas którego firma odsłaniała kolejne karty na temat swoich narzędzi. Dowiedzieliśmy się o innowacjach mniejszych i większych, ale przede wszystkim każdy czekał na oficjalne ogłoszenie Sory – generatora wideo.
I ja myślałem, iż Sam Altman zostawi sobie te ogłoszenie na sam koniec – na wielki finał wydarzenia. Stało się jednak inaczej i już trzeciego dnia firma odsłoniła swoje nowe narzędzie. W kolejnych dniach otrzymaliśmy jeszcze m.in. wyszukiwarkę ChatGPT, narzędzia dla deweloperów, czy integracje aplikacji z systemami Apple'a. W piątek firma zakończyła event ogłaszając nowy model AI – o3. Co będzie potrafił?
Model o3 ogłoszony ostatniego dnia shipmas
Ja – szczerze mówiąc – lekko zgłupiałem. OpenAI ogłasza o3, ale czy ja pominąłem model o2? Okazuje się, iż firma świadomie ominęła „dwójkę” w nazwie, bowiem chciała uniknąć nieporozumień z firmą komunikacyjną o2. To dosyć szybkie przejście z o1 (o kryptonimie Strawberry), który zadebiutował we wrześniu 2024 roku.
Modele o3 i o3-mini to paradygmat szkoleniowy, który bezpośrednio uczy rozumowania LLM tekstu specyfikacji bezpieczeństwa napisanych przez człowieka i interpretowalnych oraz szkoli je, aby jasno mówili o tych specyfikacjach przed udzieleniem odpowiedzi. Ma on dzielić instrukcje na mniejsze zadania, aby użytkownik uzyskał bardziej precyzyjne wyniki. Sam Altman twierdzi, iż będzie to bardzo wydajny i innowacyjny model, który będzie najbardziej zbliżony do AGI. Duże słowa, które sugerują, iż program komputerowy może być mądrzejszy od człowieka.
Model o3 będzie mistrzem matematycznym?
Pierwsze testy są obiecujące. Pokonuje swojego poprzednika w testach kodujących (zwanych SWE-Bench Verified) o 22,8 procent. Model prawie przeszedł jeden z najtrudniejszych konkursów matematycznych (zwany AIME 2024). Nie udało mu się dobrze odpowiedzieć tylko na jedno pytanie i osiągnął 87,7 procent na poziomie odniesienia dla problemów naukowych na poziomie eksperckim. Skomplikowane zagadnienia matematyczne rozwiązał z 25,2-procentową skutecznością, co jest ogromnym progresem. Wcześniejsze modele AI (nie tylko od OpenAI) nie przekraczały 2 procent. Ma być również bardziej odporny na halucynacje.
https://dailyweb.pl/shipmas-dzien-11-chatgpt-dostep-do-30-aplikacji-macos/
Obecnie – nie jesteśmy jeszcze w stanie sprawdzić, czy faktycznie model o3 jest taki rewolucyjny. Ma on zadebiutować na początku 2025 roku. Trzeba przyznać, iż firma zaskoczyła, chociaż wiele osób spodziewało się, iż firma ogłosił ChatGPT-5. Nie ma tego złego, bowiem ostatniego dnia shipmas OpenAI zaprezentował coś faktycznie rewolucyjnego. Przynajmniej – w teorii.
Wszystkie ogłoszenia OpenAI w ramach shipmas:
Dzień 1: ChatGPT Pro za 200 dolarów
Dzień 2: Wnioskowanie do programu badań dostrajających OpenAI
Dzień 3: Sora
Dzień 4: Canvas dostępne dla wszystkich
Dzień 5: ChatGPT integruje się z systemami Apple’a
Dzień 6: ChatGPT z opcją rozmowy ze Świętym Mikołajem
Dzień 7: Projects, czyli organizacja treści w ChatGPT w wersji Pro
Dzień 8: SearchGPT – wyszukiwarka OpenAI dostępna dla wszystkich użytkowników
Dzień 9: Model o1 w interfejsie API
Dzień 10: 1-800-ChatGPT
Dzień 11: ChatGPT integruje się z prawie 30 aplikacjami macOS