Styropian zniknie z Polski? MRiT zaprzecza zarzutom PiS

upday.com 6 godzin temu

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt rozporządzenia, który może całkowicie wyeliminować stosowanie styropianu w budownictwie. Europoseł PiS Daniel Obajtek ostrzega, iż nowe przepisy doprowadzą do utraty pracy przez tysiące osób i wzrostu cen termoizolacji choćby o 40 procent. Resort zaprzecza zarzutom i zapewnia, iż projekt jest neutralny technologicznie.

Europoseł PiS Daniel Obajtek podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie ocenił, iż projekt przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii "całkowicie wyeliminuje" zastosowanie styropianu w Polsce. Według polityka nowe przepisy zastąpią styropian wełną mineralną.

Obajtek przypomniał, iż w tej chwili w Polsce produkcją styropianu zajmuje się około stu firm. Zastąpienie go wełną doprowadzi do tego, iż pracę stracą tysiące osób.

Zagraniczne koncerny skorzystają

Europoseł wskazał, iż produkcją wełny w tej chwili zajmuje się pięć międzynarodowych koncernów, między innymi z Francji, Niemiec i Danii. Według Obajtka przedstawiciele tych koncernów byli zaangażowani w tworzenie rozporządzenia, co jego zdaniem jest największym skandalem tego projektu.

«Dzisiaj mamy kolejny przykład, iż Polską rządzą lobbyści. W MRiT tworzy się projekt rozporządzenia, związany z budownictwem, który jest już po konsultacjach społecznych i likwiduje całkowicie zastosowanie styropianu w Polsce i zamienienie go na wełnę» - mówił polityk.

Ceny mogą wzrosnąć o 40 procent

Obajtek przekonywał, iż proponowane rozwiązania doprowadzą do wzrostu cen termoizolacji domów, który może wynieść choćby 40 procent. Europoseł Piotr Muller zapowiedział, iż PiS złoży zawiadomienie do CBA w sprawie rozporządzenia.

«Chcemy poznać autora tych przepisów, które chcą zniszczyć polską branżę styropianów» - mówił Muller. Dodał, iż PiS domaga się odrzucenia tej propozycji.

Minister odpiera zarzuty

Do zarzutów odniósł się szef MRiT Krzysztof Paszyk. «STOP PiSowskim fake newsom» - napisał na platformie X. Resort podał, iż projekt rozporządzenia jest całkowicie neutralny technologicznie i produktowo.

«Nie promuje żadnych producentów ani materiałów. Jego jedynym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom budynków i podniesienie standardów jakości» - zapewnił MRiT.

Nowe zasady bezpieczeństwa pożarowego

Projekt rozporządzenia dotyczy warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W przepisach dotyczących bezpieczeństwa pożarowego projektowane przepisy przewidują nowe zasady dla materiałów stosowanych do izolacji termicznej ścian zewnętrznych.

W przypadku stosowania do ocieplenia materiałów o klasie reakcji na ogień niższej niż A1 lub A2, trzeba będzie stosować dodatkowe poziome pasy rozdzielające. Ma to zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia.

Klasę A1 lub A2 spełnia jedynie wełna mineralna. Powszechnie stosowany dotąd styropian spełnia klasę E, a płyty PiR poliuretanowe - klasę B. Przeciwnicy rozwiązania wskazują, iż wykonawcy będą stosować tylko wełnę, co podniesie koszty termoizolacji i uderzy w polskich producentów styropianu.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału