Okazuje się, iż dla twórców Duolingo ogromna popularność wśród aplikacji do nauki języków obcych to za mało. Platforma po raz kolejny inwestuje w rozwój kursów pozajęzykowych i tym samym obok matematyki oraz muzyki pojawi się również możliwość nauki gry w szachy.
Szachy nie tylko dla początkujących
Duolingo wprowadza do swojej oferty kolejny kurs pozajęzykowy – naukę gry w szachy. Jak się okazuje, firma chce sprawić, żeby szachy stały się bardziej przystępne przez ciekawą i przede wszystkim interaktywną naukę.
Kurs będzie oferował lekcje dla szerokiego zakresu poziomów umiejętności, a użytkownicy będą mogli rozpocząć naukę na dowolnym poziomie znajomości szachów. Na początku zostanie przeprowadzony krótki quiz poziomujący. Użytkownik zostanie poproszony o udzielenie informacji dotyczących aktualnie posiadanej wiedzy o szachach, a następnie system dopasuje lekcje do wyniku.
Nowy moduł będzie korzystał z serii angażujących łamigłówek, np. przesuwania skoczka na adekwatne miejsce, co pozwoli ćwiczyć jego ruch w kształcie litery L lub dawania mata królowi, który utknął w rogu w celu nauczenia się gry od podstaw. Łamigłówki opatrzone wskazówkami mają oswoić użytkownika z tym, jak porusza się każdy element.

Wprowadzone zadania będą koncentrowały się głównie na nauce na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym.
Duolingo wdraża również możliwość rozgrywania mini-meczów albo pełnej rozgrywki, podczas której po drugiej stronie stanie postać Oscara z Duolingo, czyli bohatera pełniącego również rolę trenera podczas lekcji. Poziom trudności będzie wzrastał wraz ze zdobywaną wiedzą i umiejętnościami. Poza tym można będzie również zagrać z innymi użytkownikami.
Kiedy szachy pojawią się w Duolingo?
Na początku lekcje szachów będą dostępne w aplikacji w wersji beta na iOS, która ma być dostępna w połowie maja 2025 r. Firma zapewnia jednak, iż pracuje również nad udostępnieniem lekcji szachowych na Androida i w językach innych niż angielski w nadchodzących miesiącach. Jest więc duża szansa, iż nauczymy się gry w szachy z Duolingo również po polsku, chociaż na razie trudno określić konkretny termin.
Szachy dołączają do matematyki i muzyki
Dwa lata temu ogłoszono, iż w Duolingo pojawią się kursy inne niż te obejmujące naukę języków obcych – matematyka i muzyka. Z dwóch dostępnych opcji mogą korzystać również polscy użytkownicy i to w rodzimym języku.
W ramach kursu matematyki otrzymujemy dwie opcje: program nauczania matematyki na poziomie podstawowym (szkoła podstawowa i liceum) oraz kurs treningu mózgu skierowany do dorosłych z bardziej zaawansowanymi tematami i skupiony na poprawie ogólnych umiejętności matematycznych takich jak np. wyliczanie napiwków.
Duolingo przekształciło również naukę muzyki w doświadczenie z elementami gry, dzieląc lekcje na poziomy i przyznając punkty. W tym przypadku również można zacząć od poziomu podstawowego albo bardziej zaawansowanego.
Okazuje się jednak, iż wprowadzanie nowych kursów nie jest głównym celem firmy, a raczej działaniem testowym – jak powiedział inżynier systemu Sammi Siegel w rozmowie z portalem The Verge.
Program Whatsapp można pobrać dla następujących systemów:
Źródło: The Verge / Zdjęcie otwierające: pixabay.com