Na jakie szkodliwe treści w Internecie narażone są dzieci?
Łatwość dostępu do świata wirtualnego sprawia, iż dzieci od najmłodszych lat są narażeni na nieodpowiednie i niebezpieczne treści, tj. wulgaryzmy, pornografia, treści rasistowskie i dyskryminujące. Dodatkowo w internecie z łatwością możemy doświadczyć treści obrazujące przemoc, obrażenia fizyczne, zachowania szkodliwych dla zdrowia, a także dosyć nowy problem, tj. fake newsy. Młode osoby, często niedoświadczone życiowo, nie są w stanie odpowiednio zinterpretować napływ wiadomości, bezgranicznie wierząc w to, co zobaczą lub przeczytają, co oczywiście ma wpływ na postrzeganie rzeczywistości i ich późniejsze zachowania.
Duży problem dla dzieci stanowią również popularne ostatnio patostreamy, które również zaburzają pewny pogląd rzeczywistości u młodzieży. „Oglądając np. patostreamy dzieci dostają sygnał – to jest fajne, można to robić, to sposób na zdobycie popularności. Szkodliwe treści w Internecie sprawiają, iż młodzi ludzie przestają być wrażliwi na krzywdę drugiej osoby” – mówi specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, dr Lena Cichoń.
Jakie działania powinni podjąć rodzice, aby uchronić dziecko przez powyższymi niebezpieczeństwami?
a) Odpowiednio wdrożyć dziecko do świata wirtualnego – nauczyć korzystać z internetu w odpowiedni sposób
b) Ustalić zasady korzystania z internetu
c) Bieżąca rozmowa z dzieckiem na temat korzystania i treści pojawiających się w internecie
d) Zabezpieczenie sprzętu – zainstalowanie programów, które blokują nieodpowiednie treści
e) W przypadku gier – dostosowywać rodzaj gry do wieku dziecka
Dla rodziców powstał również poradnik stworzony przez Akademię NASK, z którym warto, aby rodzice się zapoznali. Z poradnika można dowiedzieć się o szkodliwych treściach w Internecie, konsekwencjach kontaktu z nimi oraz jak postępować, aby uchronić swoje dziecko.
Gdzie szukać pomocy przy bezprawnym działaniu na nieletnich w cyberprzestrzeni?
Jeżeli dostrzegamy jakiekolwiek przejawy lub niepokojące zdarzenia, które podchodzą pod czyny przestępcze, dokonywane na rzecz nieletnich przy wykorzystywaniu Internetu, można uzyskać pomoc m. in. w niżej wymienionych organizacjach, które zajmują się ogólnospołeczną kampanią na rzecz bezpieczeństwa w sieci. Oczywiście poza wymienionymi organizacjami ofiary lub osoby zainteresowane powinny zgłaszać przestępstwa na nieletnich w cyberprzestrzeni do odpowiednich organów ścigania (do adekwatnych miejscowo jednostek Policji lub Prokuratury) w formie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.
Przykładowe organizacje: