Szkolenie AI z danymi użytkownika: Sąd powinien pilnie zatrzymać Meta

manager24.pl 10 godzin temu

Meta chce wykorzystać publiczne posty na Facebooku i Instagramie do trenowania swojej sztucznej inteligencji. Jednak obrońcy praw konsumentów widzą naruszenie zasad ochrony danych i postanowili skierować sprawę do sądu. Spór między Centrum Porad Konsumenckich Nadrenii Północnej-Westfalii a grupą Meta na Facebooku dotyczący wykorzystania danych użytkowników do szkolenia systemu AI Meta AI trafił teraz do sądu. Centrum Konsumenckie Nadrenii Północnej-Westfalii w Düsseldorfie poinformowało, iż złożyło wniosek o wydanie nakazu przeciwko spółce Meta w Wyższym Sądzie Krajowym w Kolonii.

Jak stwierdzono, należy pilnie zaprzestać planowanego wykorzystania danych osobowych z Instagrama i Facebooka do szkolenia sztucznej inteligencji. Już tydzień temu agencje ochrony konsumentów ostrzegały Meta. Według Agencji Ochrony Konsumentów (VZ), Meta ogłosiła w połowie kwietnia, iż ​​od 27 maja będzie wykorzystywać posty publikowane przez europejskich użytkowników w swoich serwisach Facebook i Instagram do celów szkoleniowych sztucznej inteligencji. Meta twierdzi, iż ma „uzasadniony interes” i wykorzystuje dane, chyba iż klienci wyraźnie się temu sprzeciwią. Centrum Porad Konsumenckich Nadrenii Północnej-Westfalii uważa tę procedurę za niezgodną z prawem i naruszającą europejskie prawo o ochronie danych.

Meta: Nasze podejście jest zgodne z wytycznymi europejskimi

Meta zaprzecza tym oskarżeniom. „Nasze podejście jest spójne z jasnymi wytycznymi Europejskiej Rady Ochrony Danych z grudnia i wynika z szeroko zakrojonych i trwających rozmów z Irlandzką Komisją Ochrony Danych, naszym głównym organem regulacyjnym ds. ochrony danych w Europie ” – powiedział rzecznik. Osoby mieszkające w UE mają możliwość wyrażenia sprzeciwu wobec wykorzystania ich danych w tych celach. Zostały o tym poinformowane za pośrednictwem poczty elektronicznej i powiadomień w aplikacji.

Rzecznik mówił o kolejnym przykładzie rozdrobnionych i nieprzewidywalnych ram prawnych i regulacyjnych w Europie. Ogranicza to innowacyjność, podważa bezpieczeństwo przedsiębiorstw i stoi w sprzeczności z niedawnymi wysiłkami Komisji Europejskiej i nowego rządu federalnego Niemiec, mającymi na celu wykorzystanie nowych technologii do wzrostu gospodarczego.

W innym oświadczeniu zeszłego tygodnia Meta broniła planów: „To szkolenie jest powszechną praktyką w branży i ma najważniejsze znaczenie dla zapewnienia, iż ​​nasze nowoczesne produkty i modele AI coraz bardziej rozumieją i odzwierciedlają niemiecką kulturę, język i historię”.

VZ: Rozwój sztucznej inteligencji powinien opierać się na uczciwości

„Wnioskiem o wydanie nakazu tymczasowego chcemy uniemożliwić Meta tworzenie faktów przed wyjaśnieniem sytuacji prawnej” – wyjaśniła Christine Steffen, ekspert ds. ochrony danych VZ, zgodnie z oświadczeniem. „Gdy dane zostaną wykorzystane do sztucznej inteligencji, przywołanie jest prawie niemożliwe”.

Celem centrum konsumenckiego nie jest zapobieganie rozwojowi sztucznej inteligencji, ale zapewnienie, iż odbywa się on w oparciu o przepisy prawa i uczciwie. „Meta najwyraźniej stawia swoje interesy handlowe ponad prawa osób poszkodowanych”. Konsumenci powinni zachować kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

Według Centrum Konsumenckiego konsumenci mogą sprzeciwić się wykorzystaniu ich publicznych informacji do celów szkoleniowych AI przed 27 maja. Instrukcje w tym zakresie są dostępne na stronie głównej VZ NRW.

Idź do oryginalnego materiału