– Według najnowszych badań jedna czwarta zawodów na świecie jest narażona na różnego rodzaju interakcje z AI, w Polsce choćby jedna trzecia. Sztuczną inteligencję znacznie rzadziej wykorzystują osoby starsze. Zaobserwowano też wpływ miejsca pracy na podejście do AI. W firmach gdzie została ona wprowadzona, pracownicy często jej używają. Tam gdzie jej jeszcze nie ma panuje atmosfera niepewności, poczucie zagrożenia. W Polsce wśród pracowników dominują obawy o wpływ AI na ich pracę – powiedział Paweł Gmyrek, Dział Badań, Międzynarodowa Organizacja Pracy.
Tomasz Michalski, zarządzający centrum logistycznym Amazon na Dolnym Śląsku stwierdził, iż sztuczna inteligencja jest wykorzystywana we wszystkich centrach logistycznych. – W ręce AI oddaliśmy planowanie dostaw towarów. Dzięki temu klienci gwałtownie otrzymują zamówione produkty. O 30 proc. zwiększyliśmy liczbę dostaw towarów do klientów w ciągu 24 godzin. Technologie robotyczne pozwoliły też na zmniejszenie liczby defektów w centrach logistycznych o 70 proc. Spadła także o 25 proc. liczba wypadków przy pracy. Utworzyliśmy również 700 nowych miejsc pracy do obsługi różnych inteligentnych urządzeń – dodał.
– Rewolucja AI dotknie bardzo wiele zawodów, ale niekoniecznie zaraz przyczyni się do ich likwidacji. Wcale nie muszą być zagrożone miejsca pracy programistów, prawników czy pracowników korekty. Obawiać się mogą o pracę programiści, którzy się gwałtownie przekwalifikowali, ukończyli różnego rodzaju kursy doszkalające. Na pewno o pracę mogą być spokojni dobrzy programiści. Nie sądzę również, żeby AI wyparła z rynku prawników – uspokajała Inez Okulska, redaktor naczelna, hAI Magazine, badaczka AI, Politechnika Wrocławska.
Na znaczenie edukacji w oswajaniu się ze sztuczną inteligencją zwracała uwagę Pamela Krzypkowska, dyrektor, Departament Badań i Innowacji, Ministerstwo Cyfryzacji. – Rozpoczęliśmy szkolenia z zakresu AI dla urzędników. W trakcie zajęć najczęściej zadają oni pytanie, co to jest w ogóle AI. Dlatego musimy tłumaczyć pracownikom do czego służy AI, jak ją wykorzystywać. Urzędnicy są bardzo otwarci na wiedzę. Ważna jest kompetentna komunikacja i edukacja – dodała.
Rektor SGH Piotr Wachowiak zaznaczył, iż AI jest typowym narzędziem, które trzeba umieć wykorzystywać. AI musi być połączona z etyką, wartościami, normami. Ważne jest też doświadczenie i umiejętność jej wykorzystywania w praktyce – podsumował.
Panel moderował Adrian Zwoliński, Konfederacja Lewiatan
Konfederacja Lewiatan.