Test Gallupa stworzony przez ChatGPT. Czy to w ogóle ma sens?

instalki.pl 1 tydzień temu

Ostatnio z pewnych względów ponownie zainteresowałem się tematem dotyczącym testu Gallupa. Niektóre osoby mogą kojarzyć to badanie jako CliftonStrengths (dawniej Clifton StrengthsFinder). Z racji tego, iż korzystanie ze sztucznej inteligencji w postaci różnego rodzaju czatów dla większości internautów nie stanowi już większego wyzwania, to sprawdziłem na ile i czy w ogóle AI będzie pomocna w analizie mocnych stron danej osoby.

Czym jest test Gallupa?

Test Gallupa jest narzędziem służącym do określenia talentów i predyspozycji zawodowych. Obejmuje on 177 pytań, na które odpowiedzi udzielane są w skali od 1 do 5. Na podstawie uzyskanych wyników z 34 talentów Gallupa, wybierane jest 5 dominujących. Wyniki testu mogą być pomocne w identyfikacji obszarów, w których dana osoba ma szansę dynamicznie się rozwijać. Tylko tyle i aż tyle.

Sztuczna inteligencja przeprowadzi test Gallupa?

Biorąc pod uwagę mnogość modeli językowych i bardzo łatwy dostęp do czatów AI, nie mogłem przejść obok tego badania obojętnie. W tym teście skoncentrowałem się na trzech bezpłatnych i popularnych rozwiązaniach, dzięki czemu każda zainteresowana osoba może bez problemu skorzystać z pomocy sztucznej inteligencji bez wykupowania dodatkowej subskrypcji czy wyższych planów.

W pierwszej kolejności o wykonanie testu Gallupa poprosiłem ChatGPT (rozumujący model o4-mini), następny w kolejce był googlowski Gemini 2.5 Pro (experimental), a na koniec skorzystałem z Claude 3.7 Sonnet. Każdy z nich podszedł do tego zadania na swój sposób, ale ogólnie schemat wyglądał dosyć podobnie.

Przykładowy prompt może wyglądać jak poniżej:

Ustal moje talenty i mocne strony dzięki pytań na bazie testu Gallupa. Zamiast pytań opisowych zaproponuj pytania zamknięte. Zależy mi na szczegółowym badaniu.

o4-mini, czyli ChatGPT z zaznaczoną opcją „Rozumuj”

Model o4-mini zaproponował na początek 36 pytań wraz z dalszymi instrukcjami. Sam wstęp wygenerowany przez ChatGPT prezentuje się następująco:

Poniżej proponuję szczegółowy kwestionariusz oparty na podejściu Gallupa (CliftonStrengths), składający się z 36 pytań zamkniętych. Każde pytanie to stwierdzenie, które oceniasz na 5-stopniowej skali:

  1. Zdecydowanie nie zgadzam się
  2. Raczej nie zgadzam się
  3. Ani się zgadzam, ani nie zgadzam
  4. Raczej się zgadzam
  5. Zdecydowanie się zgadzam

Pytania pogrupowałem w cztery obszary talentów Gallupa:

  • Realizowanie (Executing)
  • Wpływanie (Influencing)
  • Łączenie relacji (Relationship Building)
  • Myślenie strategiczne (Strategic Thinking)
ChatGPT z zaznaczoną opcją „Rozumuj” (model o4-mini). / Źródło: wł.

Po wypełnieniu kwestionariusza, czyli wpisaniu odpowiedzi w formie 1. 5, 2. 4, itd. model przygotował na podstawie tych 36 odpowiedzi opis. Warto zaznaczyć, iż w przypadku braku jakiejś odpowiedzi, AI najprawdopodobniej poinformuje aby ją uzupełnić.

W kolejnym kroku poprosiłem o4-mini, o stworzenie bardziej szczegółowego testu. Tym razem otrzymałem 50 pytań, które zostały pogrupowane w cztery główne obszary, wraz z kluczowymi tematami uzupełniającymi.

Jak można się domyślić, sztuczna inteligencja pomoże w interpretacji wyników. Służy również pomocą w stworzeniu planu rozwoju na podstawie uzyskanych rezultatów.

Pomocny Gemini 2.5 Pro (experimental)

Zgodnie z ustaleniami w następnym kroku skorzystałem z rozwiązania oferowanego przez giganta z Mountain View. Rozumujący model od Google, czyli w tej sytuacji Gemini 2.5 Pro (experimental) już na wstępnie zaznacza:

Pamiętaj, iż nie jest to oficjalny test Gallupa, a jedynie narzędzie do samorefleksji, które może pomóc Ci zidentyfikować Twoje naturalne wzorce myślenia, odczuwania i zachowania. Oficjalny test CliftonStrengths jest płatnym, zaawansowanym narzędziem psychometrycznym.

Następnie Gemini podaje instrukcję wraz z 40 pytaniami.

Instrukcja:

Oceń każde z poniższych stwierdzeń w skali od 1 do 5, gdzie:

1 = Zdecydowanie się nie zgadzam
2 = Raczej się nie zgadzam
3 = Czasami się zgadzam / Nie mam zdania
4 = Raczej się zgadzam
5 = Zdecydowanie się zgadzam

Odpowiadaj szczerze i intuicyjnie – pierwsza myśl jest często najlepsza. Nie zastanawiaj się zbyt długo nad żadnym pytaniem.

W przypadku prośby o rozszerzenie testu o więcej pytań, tak aby był on bardziej szczegółowy, otrzymałem 70 pytań. Całość była zatytułowana:

Rozszerzony Test Samooceny Inspirowany Talentami Gallupa (70 pytań) ”

Interpretacja wyników i dalsze rozmowy o planach rozwoju, podobnie jak w przypadku ChatGPT nie stanowiły dla Gemini 2.5 Pro problemu.

Claude 3.7 Sonnet jest naprawdę rozmowny

Model od Anthropic, czyli Claude 3.7 Sonnet v19 nie rozdrabniał się i od razu zaserwował mi 85 pytań.

Test talentów i mocnych stron (na bazie metodologii Gallupa)”

„Stworzyłem dla Ciebie szczegółowy test oparty na metodologii Gallupa, ale w formie pytań zamkniętych z 5-stopniową skalą oceny. Test zawiera 85 pytań, które badają 34 różne talenty podzielone na cztery główne kategorie:

  1. Talenty Wykonawcze – związane z realizacją zadań i odpowiedzialnością
  2. Talenty Wpływu – dotyczące oddziaływania na innych
  3. Talenty Budowania Relacji – obejmujące zdolności interpersonalne
  4. Talenty Myślenia Strategicznego – związane z planowaniem i analizą

Test składa się z 85 pytań podzielonych na kategorie odpowiadające 34 talentom Gallupa. Przy każdym pytaniu wybierz odpowiedź, która najlepiej Cię opisuje, zaznaczając cyfrę 1-5, gdzie: 1 – Zdecydowanie się nie zgadzam 2 – Raczej się nie zgadzam 3 – Trudno powiedzieć 4 – Raczej się zgadzam 5 – Zdecydowanie się zgadzam

Podobnie jak powyższe modele, Claude również chętnie pomógł w interpretacji wyników. Stworzył opis dominujących talentów i zaproponował, w jakim kierunku mogę się kształcić. Dodatkowo otrzymałem rekomendacje związane z certyfikatami oraz kursami, z którymi warto się zapoznać. AI generuje naprawdę sporo informacji, zatem trzeba do całości podejść z lekkim dystansem i odpowiednio przefiltrować.

Mała podpowiedź. W wersji desktopowej claude.ai wypełniając test w schemacie 1. 4, 2. 4, 3. 5, itd, warto korzystać z kombinacji klawiszy Shift+Enter (po każdej pojedynczej odpowiedzi), gdyż z automatu będzie tworzona lista numerowana. Zdecydowanie przyspiesza to wypełnianie „formularza”, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z kilkudziesięcioma pytaniami.

Z ciekawości poprosiłem również Claude’a o rozszerzenie testu. Otrzymałem wstępnie „Rozszerzony Test Talentów i Mocnych Stron z 170 pytaniami”. Natomiast ze względu na ograniczenia związane z długością pojedynczej wiadomości (darmowy plan), model przestał generować odpowiedź. W tej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie aby odpowiednio zmodyfikować prompt i podać swoją liczbę lub poprzestać na tych 85 pytaniach kierując konwersację z AI w odpowiednią stronę.

Czat AI – bezpłatna, ale nieidealna alternatywa

Badanie CliftonStrengths, czyli test Gallupa jest odpłatny. Niemniej jednak wskazówki prezentowane przez sztuczną inteligencję mogą okazać się bardzo przydatne i tego typu eksperymentowanie z czatami AI warto rozważyć przed przystąpieniem do oficjalnego badania. W szczególnym przypadku, mogą one stać się choćby całkiem niezłą i bezpłatną alternatywą dla tego typu ankiety. Czy szczególnie polecam któryś z tych trzech modeli AI? Osobiście zacząłbym test posiłkując się predyspozycjami jakie posiada Claude Sonnet, a następnie skorzystałbym z Google Gemini. Nie przekreślam jednak ChatGPT z opcją „Rozumuj”. jeżeli ktoś pracuje wyłącznie z rozwiązaniem od OpenAI, to bez problemu powinien uzyskać w miarę satysfakcjonujące wyniki. Tutaj bardzo dużo zależy od odpowiednio utworzonego promptu, dlatego warto próbować i ciągnąć AI za język.

Osoby zainteresowane tematem odsyłam na oficjalną stronę Instytutu Gallupa: na której oprócz ewentualnego zakupu mogą pozyskać dodatkowe informacje (w j. angielskim) między innymi na temat sposobu oceny talentów.

Gemini ze świetną nowością. Dostępna jest całkowicie bezpłatnie

Źródło: OpenAI, Google Gemini, Claude.ai, Gallup, Inc. Zdjęcie otwierające: Canva.

AIChatGPTClaudeGeminipracasztuczna inteligencja
Idź do oryginalnego materiału