Google Tłumacz zapewni spersonalizowane tłumaczenia dzięki możliwości dostosowania tonu i stylu. Użytkownicy będą mogli również uwzględnić w tłumaczeniu warianty regionalne czy uprościć otrzymany tekst. Nowa funkcja oparta na sztucznej inteligencji może być cennym narzędziem dla wszystkich, kto chce pogłębić swoją wiedzę na temat tłumaczeń i zacząć komunikować się z większą precyzją oraz świadomością językową.
Wkrótce duża aktualizacja w Tłumaczu Google
Chociaż na rynku pojawia się coraz więcej narzędzi do skutecznych tłumaczeń, Tłumacz Google wciąż zajmuje mocną pozycję. Z ostatnich doniesień wynika, iż zbliża się wdrożenie nowej funkcji wykorzystującej sztuczną inteligencję.
Tłumacz Google zyska nową funkcję AI zapowiadaną już wcześniej, która umożliwi udoskonalanie tłumaczeń – “Ask a Follow-up”. Teraz znamy więcej szczegółów.
Użytkownik będzie mógł wybrać ton i styl, zastosować uproszczenie tekstu, a choćby dostosować wynik do wariantów regionalnych. Opcja sprawdzi się przede wszystkim wśród osób, którym zależy nie tylko na samym tłumaczeniu tekstu, ale również zrozumieniu, pogłębieniu i dopasowaniu konkretnej odpowiedzi do danej sytuacji, np. w pracy czy na wakacjach.
Obecnie Tłumacz Google wykonuje tłumaczenia dzięki tekstu, głosu lub zdjęcia. Nowa funkcja opiera się na sztucznej inteligencji, co prawdopodobnie może wiązać się z koniecznością posiadania aktywnego połączenia internetowego.
Jak działa nowa funkcja AI follow-up?
Nowy przycisk na dole wyników “Ask a Follow-up” będzie dostępny po wprowadzeniu tekstu do przetłumaczenia. Po naciśnięciu pojawią się nowe możliwości, takie jak uzyskanie informacji o tłumaczeniu, dostosowanie tonu i stylu, dostęp do opinii i dźwięku, a także dodatkowych uwag kulturowych, wyjaśnień gramatycznych i informacji o różnicach regionalnych.
Dzięki wdrożeniu AI użytkownik otrzymuje dodatkowy kontekst dotyczący tłumaczenia, które właśnie zostało ukończone. Wgląd w niuanse pomaga lepiej zrozumieć, w jaki sposób sztuczna inteligencja wygenerowała wynik.

Funkcja dostosowywania tonu i stylu obejmuje zestaw opcji, takich jak: wybór stylu (formalny, uproszczony, swobodny), wygenerowanie alternatywnego tłumaczenia (jeżeli obecne nie spełnia oczekiwań), przeformułowywanie, warianty regionalne oraz inne. Wybranie dostępnych opcji spowoduje modyfikację tonu i stylu, umożliwiając sprawdzenie, jak tłumaczenie zmienia się w zależności od zastosowanych ustawień.
Użytkownicy mogą także odsłuchać przetłumaczony tekst, naciskając ikonę dźwięku. Dzięki temu zyskują szansę na usłyszenie wymowy lub tonu. Dostępna jest również opcja z dawaniem kciuka w górę albo w dół, co pozwala przekazać opinię na temat jakości tłumaczenia.
Być może nowe rozwiązania nie są przełomowe w skali aplikacji i narzędzi wykorzystywanych do tłumaczeń. Duża popularność Tłumacza Google sprawia jednak, iż w tej chwili trudno wyobrazić sobie to narzędzie bez wdrożenia tego typu funkcji.
Niestety, na razie nie wiadomo, kiedy nowa funkcja zostanie wdrożona. Android Authority zwraca uwagę, iż może to odbyć się w ciągu najbliższej aktualizacji.
Źródło: Android Authority / Zdjęcie otwierające: Google