Tokeny NFT – czym są i dlaczego są tak drogie? Wyjaśniamy pojęcie non-fungible tokens

websensa.com 2 lat temu

Od początku 2021 w sieci zaczęło pojawiać się coraz więcej informacji na temat nietypowych transakcjach związanych z zakupem kart kolekcjonerskich NFT. Przykładowo, niedawno media zalała informacja o tym, iż przedsiębiorca kryptograficzny Sina Estavi, który w ubiegłym roku zapłacił 2,9 miliona dolarów za NFT pierwszego tweeta założyciela Twittera Jacka Dorseya, w tej chwili może go sprzedać za mniej niż 280 dolarów. Innym ciekawym przykładem jest NFT przedstawiający spalony obraz stworzony przez brytyjskiego artystę ulicznego Banksy’ego, który został sprzedany za prawie 400 tysięcy dolarów.

Ale… o czym adekwatnie mowa? jeżeli zastanawiasz się, co to jest NFT — jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule wyjaśnimy, czym są tokeny NFT, dlaczego powstały, do czego się je wykorzystuje, gdzie można je kupić i wiele więcej.

NFT – co oznacza?

Tokeny NFT (Non-Fungible Tokens) to w dosłownym tłumaczeniu niewymienialny token, będący wirtualnym odpowiednikiem fizycznych aktywów bazowych, tyle iż bez własnej namacalnej formy. Można je traktować jako swojego rodzaju certyfikaty własności wirtualnych lub fizycznych aktywów.

W przeciwieństwie do standardowych kryptowalut, takich jak na przykład bitcoin, tokeny NFT są jedynymi w swoim rodzaju kartami kolekcjonerskimi, których nie można wymienić na taką samą kartę, ponieważ każda z nich jest inna i posiada określone metadane. To, co odróżnia NFT od standardowych tokenów, to możliwość handlowania nimi z innymi użytkownikami.

NFT korzystają z technologii blockchain do zabezpieczania wykonywanych transakcji i śledzenia ich własności. Dzięki temu, choćby jeżeli ich fizyczny odpowiednik zostanie zniszczony, NFT przetrwa. Tokeny można kolekcjonować, przechowywać, przeglądać i dokonywać nimi transakcji dzięki portfela obsługującego technologię NFT, takiego jak m.in. Metamask, Math Wallet czy AlphaWallet.

NFT – jak i dlaczego powstało?

NFT powstały w celu w celu reprezentowania wirtualnych przedmiotów kolekcjonerskich, takich jak sztuka cyfrowa. Pierwszego tokena o nazwie „Quantum” stworzyli artysta Kevin McCoy oraz programista Anil Dash w 2014 roku. To kultowe już dzieło oparli na swoim systemie, którego celem było umożliwienie internetowym twórcom sprzedaży swoich prac z gwarancją zachowania praw autorskich.

NFT pozwala nabywcom uzyskać niezaprzeczalne potwierdzenie autentyczności oraz własności oryginalnego egzemplarza pliku cyfrowego tak, jakby posiadali, przykładowo, oryginał dzieła sztuki. Technologia ta daje również możliwość wykorzystywania tokenów w celu bezpiecznego i przejrzystego handlu cyfrowymi aktywami. Każdy token posiada swój certyfikat autentyczności, który jest publicznie dostępny w internecie, dzięki czemu bez problemu można potwierdzić pochodzenie każdego dostępnego zasobu.

Dzięki temu, iż NFT są unikalne i rzadkie, są innowacyjnym sposobem kolekcjonowania cennych zasobów. To również świetne rozwiązanie dla artystów, którzy mają możliwość tworzenia i monetyzacji swoich prac.

Do czego wykorzystuje się NFT?

Można powiedzieć, iż możliwości NFT są niemal nieograniczone i zależą od pomysłowości ich twórców. Poniżej znajdziesz kilka przykładów tego, jak różne grupy społeczne wykorzystują NFT.

Sprzedaż cyfrowych dzieł sztuki

Dzięki NFT artyści mogą sprzedawać kolekcjonerom swoje dzieła w formie cyfrowej z wiarygodnym i niepodważalnym potwierdzeniem autentyczności. Warto dodać, iż mogą to być nie tylko obrazy, ale także animacje, teledyski, piosenki, animacje, gify, modele 3D i wiele więcej.

Gry online

Jedną z najpopularniejszych gier z użyciem NFT jest zbudowana na bazie Ethereum produkcja o nazwie CryptoKitties. Pozwala ona na kolekcjonowanie i wymianę wirtualnych kotów, z których każdy ma swoje unikalne adekwatności, takie jak rasa, wiek czy kolor. Wartość kocich NFT może się zmieniać w zależności od trendów rynkowych.

Cyfrowe bilety wstępu

NFT może być również sposobem na tworzenie zamkniętych, wirtualnych społeczności. Możesz kupić tokeny służące jako bilet wstępu do określonej grupy, których członkowie posiadają, przykładowo, charakterystyczne elementy na zdjęciach profilowych. Takie wykorzystanie tokenów jest często inicjowane przez celebrytów, którzy chcą zachęcić swoich fanów do dołączenia do ich społeczności.

Sport

Jak się okazuje, tokeny NFT mogą być wykorzystywane również w sporcie. Jednym z przykładów użycia technologii NFT są karty kolekcjonerskie z przypisanymi do nich tokenami stworzone przez drużynę Juventus Turyn. Na pierwszej karcie z tej kolekcji znalazł się wizerunek Cristiano Ronaldo.

Sportowe tokeny mogą być nie tylko gratką dla kolekcjonerów, ale również kibiców, którzy chcą uzyskać pierwszeństwo w wyborze najlepszego miejsca na stadionie czy też dostęp do unikatowych treści i gadżetów.

Popkultura

NFT jest również wykorzystywane przez muzyków, aktorów czy celebrytów, którzy dzięki technologii mogą nie tylko zyskać nowych fanów, wyróżnić się na tle konkurencji, ale także tworząc aktywa, które mogą uzyskać większą wartość w przyszłości.

NFT — największe plusy i minusy

Przykłady popularnych transakcji związanych z NFT

Karty Pokemon

YouTuber Logan Paul YouTuber sprzedał około 3000 NFT, w tym karty Pokemon. Łącznie zarobił na tym ponad 5 milionów dolarów. Aby zwiększyć zainteresowanie kupujących, Paul zorganizował konkurs, w ramach którego rozdał trzy pierwsze pakiety kart Pokémon o wartości 40 000 USD.

Historyczny tweet

Jack Dorsey – współzałożyciel Twittera sprzedał jako NFT swojego pierwszego tweeta opublikowanego na platformie Twitter. Nabywcą został Sina Estavi, który zapłacił za niego aż 2,9 miliona dolarów. Jak się okazało, nie była to jednak udana inwestycja. Niedawno przedsiębiorca wystawił swój NFT na aukcji, gdzie najwyższa oferta wyniosła zaledwie 280 dolarów.

Grafika “EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS”

Artysta o pseudonimie Beeple odkrył tak wielki potencjał w NFT, iż postanowił wystawić aż 21 dzieł opartych na tokenach. Zdecydowanie największy dochód przyniosła mu grafika “EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS”, obrazująca 5000 dzieł artysty, w których ukazana jest historia jego kariery. Token NFT wspomnianej grafiki został sprzedany za około 70 milionów dolarów, co było trzecią najwyższą ceną w historii, jaką zapłacono za dzieło żyjącego artysty.

Gdzie można kupić NFT?

Tokeny NFT można kupić na kupić na wirtualnych giełdach NFT (ang. NFT Marketplaces), z których najpopularniejsze to:

  • Rarible
  • OpenSea
  • Axie Marketplace
  • Axie Infinity
  • Larva Labs
  • NBA Top Shot Marketplace
  • SuperRare
  • Foundation
  • Nifty Gateway

Dlaczego NFT są tak drogie?

Czytając o przykładach transakcji liczących setki milionów dolarów, pewnie zastanawiasz się, dlaczego ludzie są w stanie płacić takie pieniądze za nienamacalne dobra.

Główny powodem jest chęć posiadania czegoś, co jest niepowtarzalne i wyjątkowe w swoim rodzaju. Nikt nie może mieć takiego samego tokenu NFT, tak samo jak niemożliwe jest posiadanie dwóch oryginałów jednego dzieła sztuki.

Kolejnym czynnikiem jest chęć zysku i możliwość sprzedania zakupionego NFT jeszcze drożej. Nie zapominajmy też o dynamicznym rozwoju Metaverse, gdzie NFT mogą odegrać bardzo istotną rolę.

Warto jednak dodać, iż nie każdy token NFT musi być drogi. Podobnie jest chociażby z obrazami – można kupić obraz od lokalnego artysty za symboliczną cenę lub wydać miliony na zakup znanego dzieła popularnego malarza. Jednakże to właśnie o tych najbardziej spektakularnych i największych transakcjach najwięcej mówi się w mediach, przez co wielu z nas może mieć błędne przekonanie, iż tokeny NFT są tak bardzo drogie.

Ile więc kosztuje NFT? Warto przejrzeć wymienione wyżej giełdy NFT i sprawdzić u źródła.

Tokeny NFT – waluta przyszłości?

Analizując rosnące zainteresowanie rynkiem NFT, nie mamy wątpliwości, iż w najbliższym czasie przez cały czas będzie się prężnie rozwijał. Jesteśmy ciekawi, w jaki sposób kolejne grupy zaczną korzystać z NFT i czy technologia ta ma szansę stać się “walutą przyszłości”.

Idź do oryginalnego materiału