Unia reguluje sztuczną inteligencję. Co z zakazem rozpoznawania twarzy?

panoptykon.org 1 rok temu

W poprzednim tygodniu Rada Unii Europejskiej przyjęła kolejną wersję aktu o sztucznej inteligencji. Rozwój programów opartych na autonomicznych algorytmach, zastosowanie ich w medycynie, finansach czy motoryzacji wymusza taką regulację.

Pierwsze poprawki przyjęte

Pierwszą wersję aktu o sztucznej inteligencji Komisja Europejska zaprezentowała w kwietniu 2021 r. Rok później pierwsze poprawki (o których pisaliśmy na naszej stronie) zaproponowali sprawozdawcy parlamentarnych komisji ds. rynku wewnętrznego i konsumentów (IMCO) oraz wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE).

W kolejnym kroku Rada UE wypracowała konsensus w sprawie definicji sztucznej inteligencji i klasyfikacji systemów według stopnia ryzyka. Projekt uzupełniono też o propozycję regulacji tzw. generatywnej sztucznej inteligencji (general purpose AI – to na niej opierają się czaty i generatory obrazów).

Dobrą informacją jest także to, iż Rada rozszerzyła ograniczenia stosowania tzw. systemów kredytu społecznego na prywatne podmioty, a nie wyłącznie instytucje publiczne. Systemy te służą do oceny wiarygodności społecznej czy sytuacji ekonomicznej ludzi.

Rozpoznawanie twarzy wciąż dozwolone

Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski nie mają wciąż wspólnego stanowiska w kluczowej dla praw obywatelskich kwestii: dopuszczalności stosowania zdalnego biometrycznego rozpoznawania twarzy. Oczekujemy, iż Parlament Europejski (w ramach prac w komisjach) przyjmie poprawki, które doprowadzą do zakazania tej praktyki w jak najszerszym zakresie.

Regulacja nie ochroni nas też przed negatywnymi konsekwencjami zastosowania sztucznej inteligencji także w celach:

  • obronności,
  • badawczych i naukowych,
  • zwalczania przestępczości,
  • kontroli granic.

To ogromna sfera wykorzystania AI, a co za tym idzie – dużo potencjalnych zagrożeń.

Trwają też jeszcze dyskusje na temat zasad działania nowego organu, który będzie nadzorował, czy prawo w zakresie sztucznej inteligencji jest przestrzegane. Do rozstrzygnięcia pozostają przede wszystkim jego uprawnienia, ale też techniczne szczegóły dotyczące składu czy nazwy.

Postulaty NGO: ochrona człowieka, audytowanie technologii

Panoptykon jest głęboko zaangażowany w proces tworzenia tego prawa – zarówno na poziomie polskim, jak i europejskim. Przypominamy, iż wraz z innymi europejskimi organizacjami zrzeszonymi w EDRi już w kwietniu rekomendowaliśmy uzupełnienie AI Act m.in. o konkretne rozwiązania chroniące człowieka. Chcemy, żeby:

  • ludzie mogli zgłosić skargę, jeżeli system narusza ich prawa;
  • ludzie mieli prawo do otrzymania wyjaśnienia istotnych decyzji, które podejmowane są w wykorzystaniem AI (nawet jeżeli w procesie brał udział człowiek),
  • organizacje społeczne, takie jak Panoptykon, mogły reprezentować osoby, których prawa zostaną naruszone,
  • wszystkie podmioty miały obowiązek przeprowadzania analizy wpływu AI na prawa człowieka (zarówno prywatne, jak i publiczne, także te zajmujące się ściganiem przestępczości),
  • ludzie byli informowani, iż mają do czynienia z AI – zwłaszcza, jeżeli to zetknięcie niesie za sobą wysokie ryzyko, iż ich prawa zostaną naruszone.

AI Act ma powstać do końca 2023

Co dalej? Po nowym roku planowane są dalsze prace nad poprawkami w komisjach Europarlamentu. Następny krok to głosowanie na posiedzeniu plenarnym, zaplanowane na luty bądź marzec. Tylko do tego momentu możemy liczyć na uwzględnienie postulatów wzmacniających ochronę praw obywatelskich.

Następnie Parlament, Rada i Komisja uzgodnią ostateczne brzmienie dokumentu. Ma to nastąpić do końca 2023 r.

Więcej na temat AI ACT i stanowisk Panoptykonu:

  • Raport: Sztuczna inteligencja pod kontrolą
  • UE reguluje sztuczną inteligencję: znamy pierwsze poprawki do AI Act
  • O co walczymy w unijnej regulacji AI? 5 postulatów

Filip Konopczyński

Współpraca: Anna Obem, Dominika Chachuła


Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

Idź do oryginalnego materiału