Uważaj na te SMS-y w sprawie powodzi. Oszuści podszywają się pod RCB

innpoland.pl 1 dzień temu
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega Polaków przed oszustami, którzy żerują na powodzi i podszywają się pod państwową jednostkę. Pod żadnym pozorem nie można klikać przesłanego linku, bo wyłudza dane. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, na co jeszcze uważać.


System SMS-owego powiadamiania ludności o zagrożeniach jest cennym źródłem informacji podczas sytuacji nadzwyczajnych. Do takich zalicza się klęska żywiołowa, z którą mierzy się Dolny Śląsk. Alert RCB to sposób na zminimalizowanie ryzyka bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia podczas powodzi na konkretnym obszarze.

Komunikaty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa są przekazywane przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. System alertów cieszy się dużym zaufaniem wśród obywateli. Pewnie dlatego – jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na oficjalnych kanałach – pod alerty RCB podszywają się oszuści.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed oszustami


Na X (dawnym Twitterze) jednostka rządowa zaalarmowała o groźnym procederze: "Uwaga! Fałszywe SMS-y podszywające się pod Alert RCB". Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, iż rozsyłane są fałszywe wiadomości SMS z podejrzanymi linkami. Celem ataków stali się teraz powodzianie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało jednocześnie, iż prawdziwe wiadomości przesyłane przez państwową jednostkę nie zawierają linków, czy prośby o otworzenie odnośnika.

Jak rozpoznać fałszywy alert RCB?


W komunikacie na portalu X Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało, jak odbiorcy wiadomości mogą sprawdzić, czy alerty są prawdziwe. Na profilu @RCB_RP poinformowano o dwóch sposobach.



Pierwsze rozwiązanie to sprawdzenie wiarygodności alertu poprzez oficjalną stronę internetową https://www.gov.pl/web/rcb. W aktualnościach znajdują się bieżące komunikaty, więc można ustalić, czy alert, który otrzymaliśmy na telefona, pokrywa się z tym, co jest na stronie RCB. Drugim sposobem jest sprawdzenie profili mediów społecznościowych jednostki.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poprosiło też użytkowników, aby nie otwierali linków budzących ich wątpliwości. Jednostka poinformowała na profilu "X" żeby odbiorcy podejrzanych wiadomości również na nie nie odpowiadali.

Gdzie zgłosić fałszywy sms, post lub zbiórkę charytatywną?


Osoby, które odbiorą sms-a budzącego wątpliwości, mogą skorzystać z konkretnego narzędzia. Każdą taką wiadomość warto zgłaszać CSIRT NASK. Wystarczy wybrać funkcję "przekaż" lub "udostępnij" a następnie przesłać podejrzanego sms-a na numer 8080. Wiadomość trafi do analityków CERT Polska, którzy zdecydują oni o dalszym postępowaniu.

CERT Polska ostrzega również przed innymi formami oszustw. Dotyczy to fałszywych postów na Facebooku. Jeden z nich informuje o nieprawdziwym zdarzeniu. Dotyczy dziewczynki rzekomo porwanej przez wodę.

Po otwarciu linku, załączonego w tekście, cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane. Takie posty można zgłaszać do weryfikacji CERT Polska na https://incydent.cert.pl/#!/lang=pl.

Ostrzeżenie wydała również policja. Jest związane z ogłoszeniami dotyczącymi fałszywych zbiórek pieniędzy na pomoc dla powodzian.

Tutaj policja radzi, aby wspierać przede wszystkim zaufane fundacje, czy organizacje pomocowe, które działają od lat, a także są transparentne w działaniu i rozliczaniu gromadzonych środków.

Idź do oryginalnego materiału