Voltnova – kurs teorii i praktyki dla elektroników kompletnych

nety.pl 3 miesięcy temu

Umiejętność pracy z układami scalonymi niewątpliwie daje interesujące perspektywy zawodowe na przyszłość – zarówno dla projektantów innowacyjnych rozwiązań, jak i serwisantów wszelkiego rodzaju sprzętu. Elektronika może być również ciekawym hobby, a zestawy firmy Voltnova są jedną z interesujących opcji wejścia w ten świat. Dowiedz się więcej o zawartości kursów oraz akcesoriach do praktycznych ćwiczeń!

  • Dostęp do podstawowych materiałów dydaktycznych w formie wideo jest otwarty i bezpłatny dla wszystkich.
  • Pierwszy etap kursu łączy część teoretyczną z podstawową praktyką, co sprzyja utrwalaniu wiadomości.
  • Samodzielne zbudowanie prostego urządzenia będzie znakomitym testem świeżo nabytej wiedzy.
  • Płytka ewaluacyjna Voltnova to świetna platforma do eksperymentów i rozwijania umiejętności.

W dobie łatwego dostępu do szybkiego internetu i materiałów video zdobycie nowej wiedzy nie powinno nastręczać poważniejszych trudności. Rzeczywistość wygląda nieco inaczej. W sieci wręcz roi się od rozmaitych szkoleń (darmowych i płatnych) i w wielu przypadkach trudno ocenić realną wartość kursu, porównanie do przysłowiowego kupowania kota w worku nasuwa się samo – na szczęście są też bardziej transparentne opcje. Aktualnie pod marką Voltnova na polskim rynku dostępne są 3 płytki PCB, dedykowane konkretnym etapom nauki. Poniżej pokrótce opisujemy każdy przedmiot.

Podstawowy zestaw do nauki zapewnia materiały dydaktyczne oraz elementy do praktyki

Zanim przejdziesz do samodzielnego majsterkowania w elektronice, musisz najpierw poznać lub odświeżyć sobie elementarne zasady fizyki. W przypadku kursu Voltnova oznacza to uważne oglądanie nagrań i zapoznawanie się z funkcjami oraz działaniem poszczególnych modułów i segmentów na płytce drukowanej. Część teoretyczna jest w tej chwili ogólnodostępna w serwisie YouTube – możesz zatem obejrzeć kolejne filmiki i na tej podstawie zdecydować, czy zamówić też akcesoria do lutowania. Poniżej spisy tytułów kolejnych lekcji:

  1. Jak lutować i co to jest prawo Ohma?
  2. Rezystor – jak działa i jak go dobierać?
  3. Pierwsze prawo Kirchhoffa, czyli jak prąd płynie w układzie.
  4. Drugie prawo Kirchhoffa, czyli bilans spadku napięć.
  5. Dioda LED – jak podłączać, aby jej nie spalić?
  6. Lutowanie elementów SMD i tajniki oznaczeń.
  7. Kondensatory.
  8. Jak działa potencjometr?
  9. Diody prostownicze.
  10. Jak czytać schematy?

Niektóre z powyższych lekcji przewidują równoległą, samodzielną pracę na płytce drukowanej. Została zaprojektowana w taki sposób, by łatwiej przyswajać wiedzę i nie mieszać w głowach kursantom przez przeskakiwanie z tematu na temat. Bałaganiarze docenią zapakowanie elementów elektronicznych w oddzielne zestawy, z częściami do użycia przy poznawaniu konkretnego zagadnienia. Warto dodać, iż autor kursu (Maciej Szewczyk) stworzył także kanał na Discordzie, do udzielania wsparcia oraz wymiany doświadczeń, informacji i porad przez członków społeczności elektroników.

Pierwszy sprawdzian wiedzy o elektronice i umiejętności lutowania – budowa stroboskopu

Przedmiot, który pozwoli zbudować i uruchomić w pełni funkcjonalne urządzenie. Satysfakcja z własnoręcznego skonstruowania czegoś, co działa i ma realny potencjał użytkowy, będzie ogromna. Stroboskopy służą do emitowania błyskającego światła. Wykorzystuje się je między innymi:

  • w niektórych latarkach – migotanie i intensywne rozbłyski mogą działać odstraszająco i oślepiająco na napastnika;
  • w lampach scenicznych – do opraw koncertów, przedstawień w teatrze, na dyskotekach;
  • w różnego rodzaju alarmach;
  • do emitowania sygnałów świetlnych przez pojazdy uprzywilejowane – policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego – i różnych służb porządkowych czy przewożących potencjalnie niebezpieczne ładunki (uprawnione do sygnału żółtego).

Producent podkreśla, iż zestaw służy do nauki i zabawy w domowych warunkach. Stroboskop Do It Yourself od firmy Voltnova to 18 diod LED (po 9 niebieskich i czerwonych) i możliwość regulacji szybkości rozbłysków. W skład kompletu wchodzą jeszcze:

  • płytka drukowana;
  • chipy NE555 i CD4017;
  • diody prostownicze 1N4148 i 1N4007;
  • 2 rodzaje rezystorów;
  • 3 typy kondensatorów;
  • tranzystory NPN S8050;
  • potencjometr;
  • gniazdo z baterią.

Voltnova Evaluation Board pozwala tworzyć i testować naprawdę zaawansowane projekty

Bogato wyposażona płytka ewaluacyjna stanowi doskonałą platformę do zbudowania i zaprogramowania czegoś własnego – daje możliwość rozwijania koncepcji bez konieczności zaczynania od początku w razie istotnych modyfikacji. To przedmiot przeznaczony dla tych pasjonatów, którzy chcą uwolnić drzemiące w nich pokłady kreatywności i sprawdzić swoje pomysły w praktyce. Zestaw startowy Voltnova wykorzystuje np. technologie ESP32 i WROOM-32 do łączności bezprzewodowej (Wi-Fi, Bluetooth), znaną choćby z urządzeń do rozwiązań Smart Home. Wśród dostępnych złączy i peryferii są między innymi:

  • konwerter RS485;
  • ekspander PCF8575 z interfejsem I2C;
  • czujniki wilgotności i temperatury;
  • układ ULN2003 i wiele innych.

Producent zaznacza, iż zestaw Voltnova Evaluation Board wyróżnia się stabilnym działaniem i niezawodnością. Według deklaracji skutecznie wyeliminował częsty w takich elementach problem luźnych styków. Platforma powinna przydać się nie tylko początkującym elektronikom, ale też osobom z większym doświadczeniem i umiejętnościami w tej dziedzinie.

Idź do oryginalnego materiału