Zapraszamy do lektury wywiadu z Bartłomiejem Szubertem, który jako Vice Head of Development w Fast White Cat specjalizuje się w programowaniu Magento, m.in. rozwijając projekty w technologii PWA Studio. Wcześniej zdobywał umiejętności jako Full Stack Developer i Tech Lead.
Programista: Co możecie zaoferować osobom, które aplikują u Państwa o pracę, czego nie ma w innych software house'ach? Dlaczego warto pracować właśnie u Was?
BARTŁOMIEJ SZUBERT: Mamy ciekawe, rozbudowane i ambitne projekty. Dla ludzi, którzy chcą pracować z Magento, będziemy więc dużą szansą na rozwój umiejętności. Mamy także odpowiednio przygotowane środowiska do pracy deweloperów, dzięki czemu mogą oni skupić się wyłącznie na projekcie – nie narzucamy systemu operacyjnego naszym deweloperom, pozostawiamy w tej kwestii wybór dla ich komfortu pracy. Mimo więc tego, iż wszyscy pracujemy na środowiskach skonteneryzowanych w Dockerze (to nasz jedyny must-have), to umożliwiamy korzystanie z trzech dowolnych systemów – Microsoft Windows, macOS oraz Linux. Dzięki Dockerowi deweloperzy w FWC mają niewielki toolbox, a to przekłada się na szybszą i efektywniejszą pracę w projektach. Co więcej? Zarząd i zespół, które mamy ten sam zarówno w FWC, jak i naszej drugiej spółce – Red Fox Rocks. To dzięki nim kultura pracy jest na wysokim poziomie, co też uważam za ogromną przewagę pracy u nas. Atmosfera i ludzie są tu wyjątkowi. Co więcej, wiemy o tym, iż deweloperzy z konkurencyjnych firm często nie są zadowoleni z przytłaczającej ilości projektów oraz tzw. otwartych zespołów, których członkowie co jakiś czas wymieniają się projektami. W Fast White Cat każdy deweloper jest przypisany do Project Managera i dbamy o to, by nie przeskakiwał między projektami.
Jak wyglądała Pana ścieżka kariery w Fast White Cat? Czy czuje się Pan spełniony w tej pracy?
W Fast White Cat zaczynałem jako Full Stack Developer, później zostałem Tech Leadem w jednym z projektów. Wtedy Zarząd zauważył we mnie potencjał i dostałem propozycję objęcia stanowiska kolejnego Vice-Head of Development – kolejnego, bo pierwszym był mój kolega, Łukasz Krzemień. Ja swoją nową rolę objąłem w styczniu 2022 roku. Czy jestem spełniony? Bez wahania odpowiedziałbym, iż tak. Moja ścieżka kariery rozwijała się systematycznie, tak, jak tego chciałem – zaczynałem od pracy przy prostszych projektach, wdrażałem się, poznawałem nowe technologie. Teraz, jako Vice-Head, mam już odpowiedzialne zadania, dodatkowo zarządzam też projektami i kontaktuję się z Klientami, bo jestem również Tech Leadem jednego z większych projektów w Fast White Cat. Mam interesujące zadania, sam mogę kreować kierunek działania pewnych funkcjonalności. To właśnie to, co chciałem robić od samego początku.
Czy żeby pracować u Państwa w firmie, trzeba mieć doświadczenie w pracy z Magento?
To zależy od stanowiska. Żeby pracować jako Magento Developer – tak, wówczas należy mieć doświadczenie. zwykle poszukujemy albo seniorów, albo regularów, którzy mają co najmniej kilka lat doświadczenia albo na rozmowie zaprezentują swoją wiedzę na takim poziomie. Ale w Fast White Cat mamy także stanowiska IT, które nie są ściśle powiązane z pracą w Magento – zatrudniamy do projektów także react developerów i symfony deweloperów.
Opieracie się w eCommerce o Magento. Jaki największy, najbardziej złożony projekt został w nim wykonany? I co przesądziło o jego „wielkości/złożoności”?
Myślę, iż takim przykładem może być przygotowywanie e-sklepu naszego Partnera, dużej marki z kategorii sport fashion, na wzmożony ruch z okazji Black Friday. Generalnie, kiedy wdrażamy e-sklep, myślimy o nim nie tylko w kategorii „tu i teraz”, ale przygotowujemy go także na to, co może wydarzyć się w przyszłości i jakie warunki może podyktować świat biznesu. Dlatego dbamy o to, by wdrażane przez nas sklepy były skalowalne i umożliwiały biznesom naszych Partnerów perspektywę wzrostu. Wspomniany popularny polski eCommerce, którego sklep przygotowaliśmy na Black Friday, wygenerował w 2022 roku rekordową liczbę zamówień – ponad 300 tysięcy. Innym przykładem może być duża zagraniczna spółka, która gromadzi kilka marek i prowadzi e-sprzedaż na wiele państw – tu wyzwaniem był fakt, iż integracje z dostawcami i obsługa systemu finansowo-księgowego musiały odbyć się wewnątrz Magento, a standardowo dzieje się to w systemach zewnętrznych. Obsługa systemu finansowo-księgowego, która jest dostępna w Magento, przystosowana jest bowiem w dużej mierze pod rynek USA, musieliśmy go więc dostosować, aby spełniał wymogi fiskalne kilku państw UE (m.in PL).
Jest Pan Vice-Head of Development. Proszę wyjaśnić, na czym polega pańska praca, jak wielkim zespołem zarządza i z jakimi ludźmi współpracuje?
Dziś głównie dbam o zarządzanie projektami, stan rozwiązań w projektach i między nimi, głównie w technologiach headless i PWA. Staram się rozwijać rozwiązania frontendowe, by szły w jak najlepszym kierunku, i wciąż podnosić ich jakość. Wspieram też zespół w ich ewentualnych problemach, bo jako Tech Lead mam swój własny zespół projektowy, w którego skład wchodzi trzech deweloperów (dwóch Backend Deweloperów, jeden Fronted Deweloper), Project Manager i Tester. Nadzoruję ich pracę, ustalam wymagania i założenia, służę konsultacjami, weryfikuję i sugeruję modyfikacje – tak bym w dużym uproszczeniu opowiedział, co należy do moich codziennych obowiązków.
Rekrutacja do FWC trwa. Czy może Pan powiedzieć, kogo poszukujecie do pracy? Jakie unikalne umiejętności są mile widziane u potencjalnych kandydatów?
W tym momencie poszukujemy głównie Magento Backend Deweloperów. Jak wspominałem wcześniej – seniorów i regularów. Dla nas naprawdę ważnymi kompetencjami, poza tymi technicznymi, jest umiejętność samodzielnej pracy – do zespołu szukamy ludzi, którzy rozwiążą problemy w projektach, zaproponują wyjście z trudnej sytuacji, będą zaangażowani we wspieranie projektu i jego rozwoju.
Obecnie bardzo popularnym trendem wśród pracowników jest home office. Jak wygląda ta kwestia pracy w FWC? Stosujecie jakieś nietypowe rozwiązania, by zwiększyć produkcyjność pracownika?
Co do zasady staramy się po prostu podchodzić do wszystkich pracowników z otwartością, dawać im przestrzeń na rozwój, poczucie komfortu w rozmowie czy zgłaszaniu swoich spostrzeżeń i umożliwiać realizację własnych pomysłów. Uważamy, iż to podstawa, która przede wszystkim buduje fajną atmosferę i dobre relacje w firmie, a dopiero w ramach skutku ubocznego zwiększa produktywność pracowników. Oferujemy jednak także udogodnienia z sekcji „twardych” – mamy dodatkowy budżet dla wszystkich pracownika, który może on wykorzystać na dowolne szkolenie czy konferencję. Mamy też coś, z czego chętnie korzystają nasi deweloperzy, czyli tzw. dzień na rozwój – proponujemy po prostu dodatkowe dni w roku, które można przeznaczyć na rozwój własny, poszerzanie wiedzy poza projektami FWC. Traktujemy to jak normalne dni pracy. Mamy też opcję dla tych, którzy chcą łączyć pracę z podróżami – jako iż cała nasza firma pracuje już głównie zdalnie, dopuszczamy tzw. workation, czyli pracę z dowolnego miejsca na świecie, dzięki czemu po pracy można zwiedzać, poznawać nowe miejsca, bez konieczności brania urlopu. Czas pracy zawsze jest u nas do dogadania z Project Managerem. Dofinansowujemy też sprzęt, naukę języków, opiekę zdrowotną.