Wybieracie się na wakacje? Airbnb obiecuje, iż nie zainstaluje kamer

homodigital.pl 1 miesiąc temu

Globalna sieć wakacyjnego wynajmu domów i mieszkań Airbnb obiecuje, że… nie będziemy podglądani w czasie naszego urlopu. A w ogóle – jest teraz taka możliwość? Tak, choć (teoretycznie) tylko w pomieszczeniach wspólnych, ogólnego użytkowania. Na pewno nie tych czysto prywatnych, jak sypialnie czy łazienki. W przededniu kolejnych wakacji Airbnb publikuje nowe przepisy. Mają wejść w życie tuż przed naszym weekendem majowym, 30 kwietnia.

Światowy potentat wakacyjnych lokali postanowił precyzyjniej niż dotychczas określić, w jakich sytuacjach i gdzie właściciele nieruchomości będą mogli – ze względów bezpieczeństwa – zainstalować kamery, a gdzie będzie to niemożliwe. Termin wprowadzenia przepisów w życie to koniec kwietnia tego roku, czyli tuż przed naszą majówką.

Regulacje mają z jednej strony zabezpieczyć interesy właścicieli i gospodarzy. Ci chcą mieć pewność, iż ich nieruchomość nie dozna jakiegoś uszczerbku. Z drugiej strony – są konieczne ze względu na zapewnienie prywatności tym, którzy odpoczywają w wynajmowanych domach i mieszkaniach w czasie swoich wakacji. Zasadniczo nowe przepisy dotyczą zakazu używania kamer w środku wynajmowanych nieruchomości. Na zewnątrz będzie to możliwe.

Skąd wziął się pomysł na nowe przepisy i czy ich wprowadzenie to wynik sygnałów, iż klienci Airbnb byli podglądani? Może nie do końca podglądani, ale podobno zgłaszali swoje obawy co do obecności kamer w wynajmowanych lokalach.

Przede wszystkim – prywatność dla gości

Oświadczenie firmy rozpoczyna się bardzo kategorycznym sformułowaniem. Airbnb najwyraźniej chce, żeby klienci platformy nie mieli żadnych wątpliwości co do zachowania swojej prywatności w czasie wakacji:

„Airbnb w ofertach na całym świecie zakazuje używania kamer monitorujących w wynajmowanych pomieszczeniach” – czytamy w komunikacie firmy.

Platforma wynajmu wakacyjnego dodaje, iż chce „w dalszym ciągu priorytetowo traktować prywatność społeczności”.

Na stronie platformy możemy przeczytać, iż sieć Airbnb zezwalała na używanie kamer monitorujących w pomieszczeniach wspólnych, takich jak korytarze i pokoje dzienne, ale „pod warunkiem, iż były one ujawnione na stronie oferty przed dokonaniem rezerwacji, były wyraźnie widoczne i nie znajdowały się w pomieszczeniach takich jak sypialnie i łazienki”.

Teraz przepisy doprecyzowują. Kamery bezpieczeństwa nie są dozwolone w pomieszczeniu, niezależnie od ich lokalizacji, przeznaczenia lub wcześniejszego ujawnienia. Zaktualizowane zasady platformy zabraniają nie tylko instalowania kamer w środku budynku, ale również kamer zewnętrznych, które mogłyby rejestrować jego wnętrze.

„Te zmiany zostały wprowadzone po konsultacjach z naszymi gośćmi, gospodarzami i ekspertami ds. prywatności. Będziemy w dalszym ciągu prosić o opinie, aby mieć pewność, iż nasze zasady będą skuteczne dla naszej globalnej społeczności” – napisała w oświadczeniu Juniper Downs, dyrektor ds. polityki społeczności i partnerstwa w Airbnb.

Airbnb twierdzi, iż większość ofert na platformie nie zgłasza obecności kamery monitorującej. Sprawa dotyczyła zdecydowanych wyjątków.

Ale i – bezpieczeństwo nieruchomości dla właścicieli

Obecne przepisy o używaniu, a raczej – nieużywaniu kamer to prezent dla gości. A co dla właścicieli wynajmowanych lokali i domów?

Airbnb twierdzi, iż stara się zrównoważyć dbałość o prywatność osób przebywających w pomieszczeniach z potrzebą monitorowania bezpieczeństwa lokali przez właścicieli. W tym drugim przypadku platforma dopuszcza pewien sposób monitorowania, czy z nieruchomością nie dzieje się nic złego. Stąd dozwolone są urządzenia takie jak kamery domofonowe i monitory decybeli hałasu.

Gospodarze będą jednak zobowiązani do ujawnienia obecności i ogólnej lokalizacji wszelkich kamer zewnętrznych przed dokonaniem rezerwacji przez gości. Kamery te nie będą mogły również monitorować przestrzeni wewnątrz pomieszczenia i nie będą dozwolone w niektórych obszarach na zewnątrz, gdzie oczekuje się większej prywatności, np. w zamkniętym prysznicu na świeżym powietrzu lub w saunie.

Gospodarze są również zobowiązani do poinformowania o obecności monitorów decybeli, które mogą mierzyć jedynie poziom hałasu i mogą nie nagrywać ani nie transmitować dźwięków lub rozmów. Będą dozwolone wyłącznie w częściach wspólnych nieruchomości.

Zmienione zasady wchodzą w życie 30 kwietnia.

Bolesne żarty z Airbnb, więc – inni będą też ostrożniejsi?

Co prawda Airbnb deklaruje małą skalę zjawiska instalowania kamer, ale sygnały o takim postępowaniu właścicieli przebiły się do powszechnej świadomości. Nowe przepisy pojawiają się w szczególnej chwili. Niedawno w USA na bardzo popularnym kanale YouTube komediowego programu SNL (13 mln subskrybentów) został opublikowany krótki filmik, który parodiuje reklamę, a dotyczy m.in. kamer w lokalu Airbnb.

Dało się skusić na obejrzenie tej scenki 1,3 mln ludzi. To całkiem sporo. Żart mógł być bolesny, choćby dla takiego potentata. Przypomnijmy – sieć Airbnb powstała w 2007 roku w San Francisco. Od tego czasu rozrosła się do ponad 5 milionów właścicieli/gospodarzy. Ilu wakacyjnych gości? Platforma podaje, iż jest ich ponad 1,5 miliarda z niemal każdego kraju na świecie.

Czy za Airbnb pójdą inne wielkie platformy wynajmu wakacyjnego?

Czytaj też: Czy telefon spakuje Ci walizkę? Aplikacje podróżnicze na urlop i majówkę

Źródło zdjęcia: Andrea Davi/Unsplash

Idź do oryginalnego materiału