Zdjęcie z pikniku PiS w Pułtusku nie jest fotomontażem

fakenews.pl 9 miesięcy temu

W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi partie polityczne spotykają się ze swoimi wyborcami. 8 lipca partia Prawo i Sprawiedliwość zorganizowała piknik w Pułtusku. Po spotkaniu politycy PiS zapozowali do zdjęcia ze sceny, na którym widać tłum zgromadzonych ludzi. Zwolennicy opozycji oraz niektórzy jej działacze podważali prawdziwość tej fotografii. W artykule wyjaśniamy, iż obróbka graficzna, której poddano zdjęcie, to w rzeczywistości zwykła korekta kontrastu, a nie fotomontaż.

Teza:
Fotografia z pikniku PiS w Pułtusku to fotomontaż.
Nasza ocena:

Fałsz

Więcej o naszym systemie oceniania:
Źródło: Twitter

To nie fotomontaż

Na pierwszym planie omawianej fotografii widzimy ludzi zebranych na scenie, a na drugim mieszkańców Pułtuska zgromadzonych na widowni. Zdjęcie zostało poddane obróbce graficznej, ponieważ zrobiono je pod światło. Dlatego zwiększono kontrast fotografii dla osób stojących na pierwszym planie. Różnice można porównać z kolejnym, mniej ostrym zdjęciem wykonanym przez inną osobę, które znajduje się poniżej. W tle tej fotografii również widać ten sam tłum ludzi.

Źródło: Facebook/PiS Komitet Radzymin

Ważnym aspektem w ocenie liczby zgromadzonych zwolenników Prawa i Sprawiedliwości jest perspektywa fotografii. Porównując ujęcia na wprost ze sceny oraz pod kątem z góry, widać wyraźnie, iż lepszą ekspozycję ma to pierwsze zdjęcie.

Źródło: Facebook/PiS Pułtusk

W kadrze z relacji wideo, na którym widać moment wykonania omawianej fotografii, zaznaczyliśmy kilka osób, które są widoczne na obu ujęciach. Jednoznacznie wskazuje to, iż film i zdjęcie ze sceny zostały zrobione w tym samym czasie.

Źródło: YouTube/PiS

Analiza techniczna zdjęcia

Aby ostatecznie ocenić, czy zdjęcie zostało przerobione, skorzystaliśmy z narzędzia FotoForensic służącego do wykrywania ingerencji graficznych, w tym fotomontaży. Widać w nim jednoznacznie, iż pomiędzy pierwszym a drugim planem nie doszło do wprowadzenia żadnych poważnych zmian, poza korektą kontrastu.

Źródło: FotoForensics.com

Podsumowanie

Korekta kontrastu zdjęcia stała się źródłem jednej z większych politycznych kontrowersji minionego weekendu na Twitterze. Zdjęcie umieszczone na profilach Prawa i Sprawiedliwości w mediach społecznościowych to nie fotomontaż. Po pierwsze wskazują na to inne ujęcia publiczności na spotkaniu, a po drugie techniczna analiza graficzna nie wykazała przeróbki.

Źródła

FotoForensic.com: Analiza graficzna

Idź do oryginalnego materiału