ZW3D 2025. Przegląd zmian i nowości

cadblog.pl 3 miesięcy temu

ZW3D to zintegrowany system CAD/CAM zaprojektowany tak, aby zaspokoić potrzeby całego procesu wdrażania produktu na rynek. Oferuje szybkie jądro do projektowania hybrydowego, podziału niebryłowych modeli i inteligentnej obróbki CNC (od 2 do 5 osi). I nie tylko…

Opracowanie: Maciej Stanisławski

Producentem ZW3D jest firma ZWSOFT (właściwie ZWCAD Software, Ltd.), jej flagowymi rozwiązaniami jest właśnie ZW3D i system ZWCAD dobrze znany czytelnikom CADblog.pl. Z rozwiązań tych korzysta ponad 320 000 klientów w 80. krajach na całym świecie. Wśród kluczowych klientów firmy wymieniane są m.in. Sony Ericsson, Panasonic, Carrefour, Saint-Gobain, czy – co szczególnie interesujące – Siemens (mimo, iż ten ostatni wykorzystuje przede wszystkim swoje rodzime rozwiązania Siemens Digital Industries Software – jak NX i Solid Edge).

ZW3D najogólniej mówiąc jest programem stworzonym do projektowania w 3D dzięki brył i powierzchni. Szeroki wybór translatorów pozwala na współpracę z innymi programami CAD 3D i 2D. W ZW3D również łatwo można przygotować dokumentację techniczną 2D – rysunki wykonawcze, złożeniowe, zestawienia materiałów. Użytkownicy doceniają moduły do projektowania arkuszy blach (możliwość rozwijania arkuszy, tworzenia widoku rozkroju i bezpośredni eksport do pliku dwg/dxf), pakiety narzędzi niezbędne do projektowania konstrukcji spawanych (umieszczanie profili na krawędziach brył, szkicach płaskich i szkicach 3D etc.), moduł inżynierii odwrotnej pozwalający na obsługę chmury punktów (zmianę pliku *.stl na powierzchnie i bryły) etc. W obszarze CAM ZW3D oferuje wspomniane możliwości inteligentnej obróbki CNC (frezowanie do 5 osi, toczenie, wiercenie), projektowania form wtryskowych, elektrod etc., a w zakresie FEA (MES) pozwala na wykonywanie szeregu symulacji i analiz.
Atutem jest też dostępność 30-dniowej wersji testowej systemu (link tutaj).

Przegląd możliwości ZW3D

Co nowego w wersji 2025?

Zaktualizowane formaty plików z podziałem na dwa translatory
Uaktualniono domyślne i alternatywne translatory ZW3D 2025. Poniżej można podejrzeć tabelkę wszystkich obsługiwanych formatów.

Rys. Tabela z obsługiwanymi przez ZW3D 2025 formatami plików, z podziałem na dwa translatory… | ZWCAD.pl

Ulepszenie procesu przedefiniowanych wiązań
Użytkownik nie musi już krok po kroku sprawdzać wiązań. Może skorzystać z automatycznej podpowiedzi – program wskazuje przedefiniowane wiązania w formie listy.

Szybsze wyświetlanie dużych szkiców
Podczas pracy na dużych projektach może być konieczne tworzenie referencji do innych obiektów. ZW3D został mocno rozbudowany w tym aspekcie, umożliwiając wielokrotnie szybsze wyświetlanie dużych szkiców.

Dyskretna projekcja
Do ZW3D 2025 dodano nową funkcję: „dyskretna projekcja”. Widok projekcji dyskretnej rozróżnia niską i wysoką jakość wyświetlania. Jest ona dużym krokiem naprzód pod względem wydajności wyświetlania projekcji rysunku – zwłaszcza w przypadku zaawansowanych modeli.

Funkcja pusty widok
Podczas definiowania szablonu rysunku technicznego można dodać pusty widok, zawierający położenie układu i jego atrybuty. Można to wykorzystać np. do tworzenia własnych szablonów rysunków.

Funkcja dopasowania modelu
ZW3D zostało rozbudowane o funkcję, która umożliwia wyszukiwanie modeli w ścieżce poprzez tekst, atrybuty albo etykiety. Powstałe wyniki są układane według podobieństwa, a użytkownik może przeglądać i otwierać modele bezpośrednio z poziomu listy.

Menedżer połączeń
Ulepszono prezentacje relacji połączeń, dzięki czemu jest ona wyświetlana w formie drzewka – w wygodny sposób wyświetla takie informacje, jak np. funkcja czy połączenia z obiektami. Użytkownik ZW3D może teraz np. sprawdzać relacje połączeń dla określonych obiektów, zespołów lub sprawdzić wszystkie załadowane relacje połączeń.

Doradca poleceń
Kolejną nowością jest funkcja doradcy poleceń, która została oparta na algorytmie uczenia maszynowego. Na podstawie wcześniejszych parametrów i aktualnych nawyków użytkownika funkcja rekomenduje kolejną operację w czasie rzeczywistym.

Zoptymalizowana biblioteka materiałów
ZW3D 2025 zostało rozbudowane o nową bibliotekę, która ułatwia zarządzanie materiałami. Umożliwia ona nie tylko definiowanie materiału, ale także przypisanie wyglądu czy linii przekroju. W ramach uproszczenia połączono takie wartości, jak: kolor powierzchni, mapa tekstury, wykończenie metaliczne i efekt światła w poleceniu WYGLĄD.
Nowa biblioteka umożliwia m.in. poniższe operacje:

  • określenie materiału części/jednostki,
  • edycję parametrów,
  • definiowanie materiałów, nadanie im wyglądu oraz linii przekroju,
  • import albo eksport biblioteki oraz plików .txt,
  • przypisywanie wyglądu różnym częściom i jednostkom,
  • czyszczenie plików i wyglądu określonego kształtu.

Nowe animacje
Dzięki nowemu modułowi animacji, po zakończeniu obliczeń użytkownik może obejrzeć ruch obiektu w specjalnym odtwarzaczu. Po zakończeniu animacji można także przeprowadzić analizę danych np. w formie wykresu, można uzyskać maksymalną i minimalną wartość przemieszczenia.

Przyspieszone wyświetlanie dużych złożeń
W ZW3D 2025 o ponad 50% podniesiona została wydajność wyświetlania i edycji dużych złożeń. Poprawa tyczy się takich operacji, jak: wstawianie, wiązanie, szyk, przesuwanie, powiększanie i wiele innych.

Nowy moduł do symulacji ruchu
Do ZW3D dodano nowy moduł symulacji kinematycznej, która odpowiada za tworzenie symulacji ruchu na podstawie pliku części lub zespołu. Opiera się ona na takich obiektach, jak: korpus, przegub lub sterownik i umożliwia eksportowanie wyników takiej analizy. Dodano specjalny menedżer obiektów, który przechowuje wszystkie informacje odnośnie tworzonych symulacji.

Nowości w arkuszach blach
W module Arkusze blach zaimplementowano możliwość tworzenia skręconych profili. Rozszerzono możliwości polecenia Zegnij wzdłuż linii, za pomocą którego można modelować różnego rodzaju zaciski. W nowej wersji kołnierze profilowe obsługują wielokrotny wybór. Dodano także możliwość tworzenia wielu kołnierzy jednym poleceniem, a wycięcie normalne można zdefiniować do bliższej lub dalszej powierzchni.

Nowości w konstrukcjach spawanych
Udoskonalono również funkcjonalność w zakresie konstrukcji spawanych, począwszy od procesu projektowania, poprzez logikę procesu. Dodano Kreator konstrukcji, oraz usprawniono BOM połączeń i elementów konstrukcyjnych. jeżeli tabela BOM konstrukcji jest używana do zaopatrzenia materiałowego, wystarczy wybrać regułę zaopatrzenie. ZW3D 2025 obsługuje dwie reguły połączenia: Ogólne zaopatrzenie i Cięcie.

Dodano nowe opcje tworzenia ramy 3D i łatwiejsze chwytanie elementów konstrukcyjnych.
Do programu ZW3D 2025 wprowadzono także zamiany w zakresie domyślnych punktów kotwiczenia i łączenia ścieżek współliniowych.

Nowości w CAM
Zoptymalizowano funkcję Wykończenie narożnika oraz Obróbka ołówkowa, sprawiając, iż zakres wykrywania powierzchni jest dokładniejszy i zmniejsza się częstotliwość występowania brakujących i uszkodzonych ścieżek.
Dzięki możliwości ustawienia minimalnej wartości dla resztek poprawiono wydajność operacji.
Wprowadzono także możliwość ustawienia ujemnego marginesu w operacji toczenia, by wyeliminować margines obróbki spowodowany błędami systemu obracarek. Dodano funkcję pozycji wstawiania dla narzędzia tokarskiego.

Porównanie wydajności weryfikacji bryłowej
W operacji weryfikacji bryłowej pojawiło się kilka nowych narzędzi. Można wskazać jedną z operacji, a program pokaże stan obrobionej części dla tej operacji. Ponadto materiał usuwany z części wyświetla się w kolorze. Dodano też możliwość eksportu listy kolizji. Jednak największa zmiana to poprawiona wydajność symulacji przy dużych modelach i wielu operacjach.

Nowe analizy w module MES
Do ZW3D 2025 dodano nowy moduł analizy symulacji elektromagnetycznej niskiej częstotliwości. Analiza dotyczy dwuwymiarowego i trójwymiarowego statycznego pola magnetycznego, a także przejściowego pola magnetycznego, pola elektrostatycznego i pola elektrycznego przewodzonego prądem stałym.

  • Analiza elektrostatyczna – służy do obliczania dwuwymiarowego lub trójwymiarowego pola elektrostatycznego, rozkładu ładunku statycznego i przyłożonego potencjału. Może służyć do rozwiązywania wielkości takich, jak: potencjał, pole elektryczne, gęstość ładunku powierzchniowego i macierz pojemności.
  • Analiza przewodnictwa prądu stałego – może obliczać dwuwymiarowe i trójwymiarowe pole elektryczne w stanie ustalonym, w przewodniku przy wzbudzeniu źródła prądu lub potencjale zewnętrznym.
  • Analiza magnetostatyczna – służy do rozwiązywania dwuwymiarowych lub trójwymiarowych problemów z rozkładem statycznego pola magnetycznego. Źródłem statycznego pola magnetycznego może być prąd stały w przewodniku, statyczne zewnętrzne pole magnetyczne reprezentowane przez warunki brzegowe lub magnes trwały. Poprzez współdzielenie można obliczyć parametry, takie jak gęstość strumienia magnetycznego i wektorowy potencjał magnetyczny w przestrzeni.
  • Analiza stanów przejściowych – służy do obliczania dwuwymiarowego pola magnetycznego w dziedzinie czasu. Źródłem pola magnetycznego mogą być zmienne w czasie prądy i napięcia, które poruszają się lub nie, magnesy trwałe/cewki, które poruszają się lub nie, a także zewnętrzne obwody sprzęgające (które poruszają się lub nie). Może służyć do rozwiązywania wielkości fizycznych, takich jak siła, moment obrotowy, siła elektromotoryczna w tył, energia, strumień uzwojenia i sił elektromotoryczna wywołana przez uzwojenie.
  • Analiza zmęczenia harmonicznego i zmęczenia przy przypadkowych drganiach – służy do definiowania trwałości zmęczeniowej w maszynach drgających i elementach elektronicznych. Dzięki analizie można przewidzieć stopień uszkodzenia i pozostałą żywotność elementów roboczych poddawanych cyklicznym obciążeniom lub losowym drganiom.
  • Analiza Drop test – służy do analizy naprężeń w warunkach upadku podczas transportu lub użytkowania oraz obserwacja spowodowanych odkształceń, naprężeń i deformacji.

Więcej informacji można uzyskać tutaj.

(ms)
Źródło: zwcad.pl, zw3d, Szansa, 3DMaster

Idź do oryginalnego materiału