Branża IT wraca do biur – czy to koniec pracy zdalnej?

homodigital.pl 2 tygodni temu

Jedną z częstszych pokus, jakimi zachęca się ludzi do wejścia do branży IT, jest możliwość pracy zdalnej. Wizja całkowitej bądź częściowej pracy spoza biura jednych przyprawia o szybsze bicie serca z zachwytu, a innych – z przerażenia. Praca zdalna nie jest dla wszystkich. Ci, którzy wybrali IT, by wyrwać się z biura, mogą srogo się zdziwić. Najnowsze badania wskazują, iż spada możliwość pracy zdalnej w branży IT.

Według raportu „Przygotuj się na rekrutację IT w 2024 roku – rynek pracy IT w Polsce” 67% badanych osób z branży IT w 2023 roku pracowało zdalnie. To więcej niż odsetek firm, które w swoich ofertach pracy wskazywały na możliwość całkowitej pracy zdalnej. Jedynie 58% ofert uwzględniało taką opcję, o 3 punkty procentowe mniej niż w poprzednim roku. To oznacza, iż ofert z całkowitą możliwością pracy zdalnej w IT jest mniej niż osób faktycznie tak pracujących. Czy to oznacza, iż skończył się raj dla pracowników IT chcących pracować z każdego miejsca na ziemi?

Praca w IT – czy Polacy chcą pracować zdalnie?

Wbrew powyższym danym, nie wszystkim Polakom zatrudnionym w IT zależy na całkowitej pracy zdalnej. Taką formę preferuje 55% badanych osób, co oznacza, iż zapotrzebowanie pracowników na ten tryb mniej-więcej pokrywa się z ofertą rynkową.

Wielu pracowników nie chce pracować w pełni zdalnie – praca hybrydowa cieszy się popularnością aż wśród 42% ankietowanych osób. Natomiast bardzo wyraźny jest trend, iż do w pełni stacjonarnej pracy prawie nikt nie chce wracać – za tą formą wykonywania obowiązków opowiedziało się zaledwie 3% ankietowanych.

Na szczęście pracodawcy odpowiadają na te potrzeby i nie zmuszają pracowników do powrotu do biura (zaledwie 16% usłyszało, iż ma wrócić do pracy stacjonarnej).

Hybrydowa praca w IT

Hybrydowy model zatrudnienia cieszy się popularnością wśród 42% ankietowanych osób, ale hybryda hybrydzie nie równa. Wśród osób pracujących hybrydowo najpopularniejsza jest praca 3 lub 4 dni zdalnie w pięciodniowym tygodniu pracy. Ankietowane osoby zapytane o optymalną proporcję zagłosowały na podobny układ dni.

Praca zdalna w IT nie jest dla wszystkich

Jak przestrzega ekspert, Dominik Jurek, CEO Next Technology Professionals, praca całkowicie zdalna nie jest dla wszystkich.

– Warto pamiętać, iż choć praca zdalna ma swoje zalety, to nie zawsze jest idealna. Może ona bowiem zwiększać ryzyko wypalenia zawodowego i są osoby, które mają problem z organizacją i skupieniem właśnie w tym trybie – przestrzega Jurek. – Jednak są również pracownicy, którzy świetnie sobie radzą i potrafią efektywnie działać „na odległość”. Najlepiej jest rozważyć wszelkie wady i zalety oraz porozmawiać z pracownikiem, zanim będziemy wprowadzać zmiany w ilości dni pracy „z domu” – podsumowuje.

Jakich innych benefitów pozapłacowych oczekują pracownicy IT? Prywatna opieka, budżet szkoleniowy, płatna „ławka”. Co jeszcze oferują firmy? Przeczytaj: Dlaczego warto pracować w IT? Nie tylko kasa. interesujący projekt, zdalna praca, benefity

Autor grafiki: freeslab

Idź do oryginalnego materiału