Coraz mniej ofert pracy w IT. To głównie zmartwienie wchodzących na rynek

homodigital.pl 2 tygodni temu

Na polskim rynku pracy wciąż mamy spadek ofert – w marcu internetowych ofert pracy było 262,6 tysiąca. To o 19% mniej niż w marcu zeszłego roku, choć o 12% więcej niż w lutym. Najgłębsze spadki w ogłoszeniach o pracę odnotowano w IT i finansach, podczas gdy najstabilniej jest w przypadku pracowników fizycznych.

Jak odnotowuje firma konsultingowa Grant Thornton, spadki w skali rocznej przestały się pogłębiać, ale „nadal są znaczące”. Z kolei odbicie między lutym a marcem jest „dość skromne” biorąc pod uwagę czynniki sezonowe.

Czy to są sygnały, iż na rynku pracy dzieje się niedobrze? No… niekoniecznie. Według ostatnich szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3% i była choćby minimalnie niższa niż rok wcześniej. Tak zwana zharmonizowana stopa bezrobocia obliczana przez Eurostat wynosiła w lutym 2,9% i był druga najniższa w Unii Europejskiej.

Pozytywnie wygląda to w zestawieniu z danymi o spowolnieniu gospodarczym. W całym 2023 roku mieliśmy w Polsce de facto stagnację gospodarczą, które zwykle powoduje wzrost bezrobocia. Tymczasem bezrobocie ani drgnie do góry.

Czy więc dane Grant Thorton, zbierane z internetowych portali rekrutacyjnych, są niemiarodajne? To zależy…

Nie szukamy pracy. Przynajmniej nie w internecie

Jak pokazują dane z Eurostatu, tylko około 29% procent bezrobotnych Polaków szuka pracy przez internet. Więc te internetowe ogłoszenia docierają do mniej niż jednej trzeciej potencjalnych kandydatów. Spadek liczby ogłoszeń może w jakiejś mierze być wyrazem zniechęcenia pracodawców poszukiwaniem tym kanałem.

Drugi powód jest szerszy: pracodawcy co prawda poszukują mniej kandydatów do pracy – ze względu na wspomniane spowolnienie gospodarcze – ale bynajmniej nie spieszą się ze zwalnianiem już zatrudnionych. Stąd niskie bezrobocie połączone ze spadającą liczbą ofert pracy. Problemy z zatrudnieniem mają głównie osoby dopiero wchodzące na rynek pracy.

Te trendy widzieliśmy już w IT – kłopot ze znalezieniem pracy mają przede wszystkim tak zwani juniorzy, czyli osoby z najmniejszym doświadczeniem, podczas gdy ofert dla doświadczonych pracowników w większości specjalności nie brakuje.

Źródło zdjęcia: Israel Andrade/Unsplash

Idź do oryginalnego materiału