Komisja Sprawiedliwości Parlamentu Europejskiego poparła kandydaturę Bruno Gencarelliego na Europejskiego Inspektora Ochrony Danych. Zastąpi on Polaka Wojciecha Wiewiórowskiego.
Jako Europejski Inspektor Ochrony Danych (EIOD) Bruno Gencarelli będzie odpowiedzialny za kontrolowanie postępowania instytucji UE z danymi osobowymi, co oznacza, iż będzie pośrednio kierował ochroną prywatności w całej UE.
Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) przesłuchała czworo kandydatów, a następnie głosowała nad nimi. Na pierwszym miejscu znalazł się Bruno Gencarelli, który w tej chwili odpowiada za międzynarodowy przepływ i ochronę danych w Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości i Konsumentów (DG JUST). Uzyskał on 32 głosy.
Drugie miejsce zajął François Pellegrini z 30 głosami, a trzecie dotychczasowy EIOD, Polak Wojciech Wiewiórowski, z 26 głosami. Na ostatnim miejscu znalazła się Ana Pouliou, która uzyskała 11 głosów.
Sprawa Microsoftu
W zeszłym tygodniu EURACTIV ujawnił, iż urzędnicy Komisji i francuskie władze mają obawy co do swojej zależności od systemu Microsoftu, zwłaszcza w świetle objęcia władzy w USA przez mało przychylną Unii administrację.
Wiewiórowski krytykował korzystanie z usług Microsoftu przez Komisję Europejską, wytykając jej niewystarczające zabezpieczenia zapobiegające nielegalnemu przekazywaniu danych do USA.
Istnieją również poważne obawy dotyczące cyberbezpieczeństwa, ale w tym przypadku nie ma wyznaczonego organu, który mógłby się zająć tą kwestią. EIOD został więc pozostawiony samemu sobie, jeżeli chodzi o przeciwstawianie się uzależnieniu KE od Microsoftu.
Gencarelli przejmie teraz z rąk Wiewiórowskiego tę sprawę i zajmie się pozwami sądowymi złożonymi zarówno przez Komisję, jak i Microsoft.
Europosłowie pytali jednak kandydatów nie tyle o Microsoft, co o szkolenia w zakresie zastosowania sztucznej inteligencji do zarządzania danymi osobowymi oraz o to, jak chronić prywatność danych w bardziej wrogim środowisku geopolitycznym, w którym Komisja Europejska musi jednocześnie dążyć do wzmacniania swojej konkurencyjności i opierać się presji ze strony technologicznych gigantów.
Komisja LIBE pytała także o orzeczenie Europejskiego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, w którym zarzucił Komisji, iż ta w 2023 r. nielegalnie wykorzystywała dane na temat poglądów politycznych unijnych obywateli, aby uzyskać poparcie dla przepisów w sprawie zapobiegania niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych.
Polak za bardzo krytyczny wobec KE?
Zaangażowane strony oczekiwały, iż jeżeli Gencarelli zostanie wybrany na nowego Europejskiego Inspektora Ochrony Danych, to będzie bardziej przychylny Komisji Europejskiej niż Wiewiórkowski, dowiedział się EURACTIV.com.
W swoich pisemnych odpowiedziach na pytania komisji LIBE Gencarelli stwierdził, iż jeżeli rzeczywiście otrzyma nominację, to będzie zawsze działał w sposób „w pełni niezależny i bezstronny”.
Komisja LIBE będzie musiała porozumieć się w sprawie nominacji z Radą UE, która jutro będzie głosować nad kandydaturą Gencarelliego.
Po wczorajszym przesłuchaniu w Radzie jeden z dyplomatów powiedział EURACTIV, iż Wiewiórowski i Gencarelli byli najbardziej prawdopodobnymi kandydatami.