Protokół HTTP a HTTPS – jaka jest różnica między nimi?

zenbox.pl 8 miesięcy temu

Podczas przeglądania Internetu mogłeś zauważyć, iż niektóre strony internetowe zaczynają się od „http://”, podczas gdy inne zaczynają się od „https://”. Czasami również oznaczone jest to kłódką na pasku adresu URL. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między tymi dwoma protokołami?

W tym artykule omówimy różnice między HTTP a HTTPS oraz pokażemy jak samodzielnie możesz przekierować własną stronę na HTTPS. Wskażemy również dlaczego HTTPS ma znaczenie w dzisiejszym świecie i jak możesz zweryfikować czy Twoja własna strona lub strona którą odwiedzasz korzysta z bezpiecznego połączenia.

Czym w ogóle są protokoły?

Zanim zagłębimy się w szczegóły, zapoznajmy się z koncepcją protokołów. W świecie cyfrowym protokół to zestaw reguł, które regulują sposób przesyłania danych przez sieć. Działa on jak język, który umożliwia komunikację między urządzeniami i serwerami. Jak w każdym języku obowiązują odpowiednie zasady poprawnej komunikacji.

Czym jest HTTP?

HTTP, czyli Hypertext Transfer Protocol, to podstawa komunikacji danych w sieci WWW. Umożliwia przesyłanie tekstu, obrazów, filmów i innych plików multimedialnych z serwera WWW do przeglądarki. Protokół HTTP nie zapewnia jednak żadnej formy szyfrowania danych, co czyni go podatnym na różnorodne ataki.

Czym jest HTTPS?

HTTPS, czyli Hypertext Transfer Protocol Secure, to wzmocniony kuzyn protokołu HTTP. najważniejsze rozróżnienie leży w literze „S”, która oznacza „Secure”. Bezpieczeństwo to osiąga się poprzez integrację protokołu szyfrowania SSL/TLS (Secure Sockets Layer/Transport Layer Security).

Oto jak działa HTTPS:

  1. Szyfrowanie: Gdy łączysz się ze stroną internetową za pośrednictwem protokołu HTTPS, nawiązywane jest bezpieczne połączenie między przeglądarką a serwerem. Połączenie to szyfruje przesyłane dane, czyniąc je niezwykle trudnymi do przechwycenia lub manipulowania przez potencjalnych atakujących.
  2. Uwierzytelnianie: HTTPS uwierzytelnia również tożsamość odwiedzanej witryny. Zapobiega to podszywaniu się lub atakom typu „phishing”, w których atakujący próbują oszukać użytkowników, podszywając się pod prawdziwe witryny.
  3. Integralność danych: Oprócz szyfrowania, HTTPS zapewnia integralność danych. Oznacza to, iż informacje otrzymywane z witryny nie zostały zmienione ani uszkodzone podczas przesyłania.

Dlaczego HTTPS ma znaczenie?

  1. Bezpieczeństwo danych: HTTPS ma najważniejsze znaczenie dla ochrony poufnych informacji, takich jak hasła, dane kart kredytowych i dane osobowe. Bez szyfrowania dane te mogą zostać przechwycone przez cyberprzestępców.
  2. Zaufanie i wiarygodność: Użytkownicy są bardziej skłonni ufać witrynom korzystającym z HTTPS. Jest to szczególnie ważne w przypadku platform e-commerce oraz witryn obsługujących transakcje finansowe.
  3. Poprawa SEO: Wyszukiwarki takie jak Google priorytetowo traktują strony internetowe z HTTPS w swoich rankingach. Oznacza to, iż korzystanie z HTTPS może poprawić widoczność i zasięg witryny.
  4. Zgodność z przepisami i regulacjami: Wiele branż i jurysdykcji ma wymogi prawne dotyczące bezpieczeństwa danych. Korzystanie z HTTPS pomaga zapewnić zgodność z tymi standardami.

Podpowiadamy: Więcej ciekawostek i przypadków kiedy HTTPS i SSL mają znaczenie, znajdziesz w artykule na naszym blogu. 10 ciekawostek, których mogłeś nie wiedzieć o certyfikatach SSL

Jak wdrożyć HTTPS w witrynie?

Aby Twoja witryna korzystała z HTTPS konieczne jest ustawienie odpowiedniego przekierowania wszystkich linków na adresy z początkiem “https://”. Wymuszenie takiego przekierowania możesz ustawić odpowiednimi regułami w pliku .htaccess. Szczegółowa instrukcja oraz odpowiednie reguły dostępne są tutaj.

Aby w pełni korzystać z HTTPS, konieczne pozostało posiadanie certyfikatu SSL, który pozwoli na odpowiednie zabezpieczenie i szyfrowanie danych na witrynie. W zenbox dla wszystkich usług możliwe jest zainstalowanie darmowego certyfikatu SSL Let’s Encrypt. jeżeli jednak interesuje Cię płatny certyfikat lub chciałbyś dowiedzieć się jakie są różnice między darmowym a płatnym certyfikatem SSL, to zajrzyj tutaj.

Jak skierować stronę WordPress z HTTP na HTTPS

Aby skierować stronę WordPress z HTTP na HTTPS konieczne jest wykonanie kilku kroków:

  1. Przekierowanie linków poprzez .htaccess na https.
  2. Aktualizacja linków w bazie danych z http na https.
  3. Aktualizacja linków dla niektórych wtyczek z http na https.

Pełna instrukcja obrazująca zmianę w zenbox dostępna jest w naszym artykule pomocy. Jak włączyć https w WordPress

Jak skierować stronę PrestaShop z HTTP na HTTPS

Przekierowanie PrestaShop na https jest dużo łatwiejsze niż cały proces w WordPressie. W celu ustawienia takiego przekierowania wystarczy zalogować się do Panelu Administracyjnego i przejść do zakładki Preferencje -> Ogólny. Następnie należy zaznaczyć opcję Włącz SSL oraz Włącz protokół SSL na wszystkich stronach.

Pełna instrukcja wraz z ilustracjami dostępna jest w naszym artykule pomocy. Jak uruchomić SSL w PrestaShop

Podpowiadamy: Więcej informacji na temat samego certyfikatu SSL i jego znaczeniu znajdziesz w artykule na naszym blogu. Certyfikat SSL – czy naprawdę jest taki ważny?

Skąd wiedzieć, czy witryna korzysta z HTTPS?

Określenie, czy witryna korzysta z protokołu HTTPS, jest proste. Wystarczy spojrzeć na początek adresu URL na pasku adresu przeglądarki. jeżeli zaczyna się on od „https://”, oznacza to, iż korzystasz z bezpiecznego połączenia. Możesz również zauważyć ikonę kłódki obok adresu URL, wskazującą, iż połączenie jest bezpieczne.

W przypadku braku HTTPS adres URL na pasku adresu przeglądarki będzie zaczynał się od samego “http://”. Dodatkowo, ikona kłódki może być przekreślona lub otwarta.

Podsumowanie

W erze, w której bezpieczeństwo danych jest najważniejsze, zrozumienie różnicy między HTTP i HTTPS ma najważniejsze znaczenie. Podczas gdy HTTP zapewnia podstawowe możliwości przesyłania danych, HTTPS wzmacnia ten proces dzięki szyfrowaniu, uwierzytelnianiu i środkom integralności danych. Przyjmując HTTPS, strony internetowe mogą nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo, ale także budować zaufanie użytkowników i poprawić swoją widoczność w Internecie. Wdrożenie HTTPS na własnej stronie nie jest trudne, a może przynieść wiele korzyści.

Idź do oryginalnego materiału