Według prezesa i dyrektora generalnego największego na świecie producenta mikroprocesorów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), C.C. Wei’a, zaawansowane roboty i drony oparte na sztucznej inteligencji będą dwoma kluczowymi czynnikami napędzającymi wzrost i innowacje w branży technologicznej.
C.C. Wei wyraził taką opinię przemawiając w czasie Krajowej Konferencji Nauki i Technologii, która odbywa się co cztery lata i gromadzi urzędników państwowych, liderów branży i naukowców w celu omówienia przyszłości technologii. Tegoroczna edycja konferencji odbywała się w Tajpej w poniedziałek 16 grudnia br.
Prezes TSMC podkreślił rosnącą potrzebę integracji sprzętu i systemu dla nowej generacji urządzeń AI. Zwrócił szczególną uwagę na wielofunkcyjne roboty, które są – według niego – kluczowym kierunkiem na przyszłość. Mają być one w przekonaniu wielu najważniejszych graczy technologicznych na świecie krytycznym obszarem rozwoju. Dlatego też w tej chwili poświęca się im więcej wysiłku, niż samochodom. C.C. Wei zasugerował, iż chodzi o roboty humanoidalne, które postrzegane są jako produkt wychodzący na przeciw potrzebom przemysłu, opieki zdrowotnej i socjalnej, mogący znaleźć zastosowanie we wszystkich rodzajach ludzkiej aktywności.
Opracowanie robotów, które są nie tylko precyzyjne, ale jednocześnie bardziej elastyczne niż ludzie (fizycznie, pod względem na przykład liczby “stawów”, czy “mentalnie” w rozumieniu gotowości do realizowania bardzo odmiennych zadań), wymaga zaawansowanych chipów zintegrowanych z oprogramowaniem. Według szefa TSMC to obszar, w którym Tajwan ma wszelkie możliwości odgrywania kluczowej roli, choć wymaga to od regionalnej branży inwestycji w badania i rozwój.
Podczas przemówienia w Tajpej C.C. Wei powołał się na swoje liczne rozmowy, które przeprowadził z szefami innych firm technologicznych w wielu miejscach na świecie. Według niego jednym z tematów, który zawsze poruszano w rozmowach była sztuczna inteligencja i jej zastosowania. Jednym z takich zastosowań są drony. W połączeniu ze sztuczną inteligencją drony staną się drugim sektorem, który stymulować będzie rozwój technologiczny w kolejnych latach. Podobnie jak roboty humanoidalne, drony mogą być stosowane w wielu sytuacjach, mogą realizować niezliczoną ilość zadań o różnym charakterze.
Trzecim kluczowym obszarem rozwoju technologicznego według C.C. Wei’a będzie jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do opracowywania zaawansowanych technologii energetycznych, optymalizacji zużycia wody i energii elektrycznej.
TSMC z powodzeniem wdrożyło rozwiązania bazujące na technologii sztucznej inteligencji w celu zwiększenia wydajności produkcji, co pozwoliło koncernowi uzyskać oszczędności idące w miliardy dolarów. C.C. Wei podkreślił, iż Tajwan dysponuje zapleczem pozwalającym projektowanie chipów, jak i ich produkcję i pakowanie, działa tam też wiele firm, które mają technologie do budowy serwerów AI. To potencjał, który umożliwia Tajwanowi odgrywanie kluczowej roli w nadchodzącej erze sztucznej inteligencji.
Można domniemać, iż C.C. Wei wyartykułował publicznie wolę wielu przedsiębiorców tajwańskich z sektora półprzewodnikowego i branż powiązanych. Unikalne technologie są najlepszą tarczą Tajwanu. Trzeba je rozwijać dziś, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i pokój jutro.
Źródło: Nikkei Asia
Ilustracje w tekście: Bruno Sikora
Leszek B. Ślazyk
e-mail: kontakt@chiny24.com
© www.chiny24.com