Czego uczyć się w 2025 roku, by nie żałować w 2030? Poradnik, który przyspieszy Twoją karierę

homodigital.pl 3 tygodni temu

Nowy rok, nowe nadzieje, ale też nowe obawy i lęki. Zwłaszcza gdy mowa o niewiarygodnie gwałtownie zmieniającym się rynku pracy. Jakie technologie pomogą nam przetrwać i uczynią z nas najlepszych pracowników? Jakie kompetencje warto rozwijać teraz, by nie żałować za kilka lat? I co robić, by nie utonąć w rwącym nurcie zmieniających się trendów na rynku pracy w IT i technologiach? Analizuję raporty, poradniki i podpowiadam, co ma szansę stać się trendem technologicznym, a na co szkoda czasu.

Sztuczna inteligencja, blockchain, nowe języki programowania, a może powrót do korzeni informatyki? Które z tych technologii staną się najistotniejsze w najbliższych miesiącach i latach?

Technologie, o których będzie głośno w 2025 roku

Na podstawie różnych opracowań (m.in. Gartnera, Pluralsight, O’Reilly, Fullstackacademy) wybrałam najciekawsze technologie, które prawdopodobnie będą miały znaczący wpływ na rozwój rynku pracy.

Sztuczna inteligencja z naciskiem na Agentów AI i RAG

Sztuczna inteligencja już od kilku lat jest jednym z głównych trendów w branży technologicznej. W tym roku warto skupić się na rozwoju w kierunku poznania Agentów AI i Retrieval-Augmented Generation (RAG).

Agencji AI to „systemy sztucznej inteligencji, które mogą realizować cel bez konieczności instruowania ich przez żywego operatora, co i kiedy mają robić. jeżeli otrzymają cel, mogą tworzyć zadania, wykonywać je i ponownie ustalać kolejne priorytety konieczne do osiągnięcia celu” – jak pisał Mirosław Ciesielski na naszym portalu w artykule Autonomiczni agenci AI przejmą obsługę wielu procesów biznesowych.

Jednym z najważniejszych frameworków umożliwiających naukę tworzenia Agentów AI jest LangChain. LangChain to framework oparty na Pythonie pozwalający na tworzenie agentów korzystających z LLM. Jest coraz popularniejszy. Na przykład na platformie Pluralsight umożliwiającej rozwijanie kompetencji AI liczba osób uczących się LangChain wzrosła o 167% w 2024 roku.

Kolejnym ważnym trendem z dziedziny sztucznej inteligencji, który może poprawić rozwój Twojej kariery w 2025 roku, jest RAG. RAG to rodzaj sztucznej inteligencji, które może przeszukiwać zewnętrzne źródło. Wyobraź sobie ChatGPT, który może zapytać Wujka Google, zajrzeć do dark webu i połączyć te odpowiedzi ze swoją bazą wiedzy – to właśnie RAG.

Nie przegap najważniejszych trendów w technologiach!
Zarejestruj się, by otrzymywać nasz newsletter!

Analitycy danych poszukiwani w 2025 roku

Wzrost zainteresowania sztuczną inteligencją, rosnące bazy danych w mediach społecznościowych, coraz więcej informacji do przetworzenia w państwowych bazach danych, cyfryzacja wszystkiego, co możliwe – od lekarzy, do bibliotek… Żyjemy w świecie danych i coraz pilniej potrzebujemy ludzi, którzy z tymi danymi potrafią pracować. Przykładowo Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy (BLS) przewiduje 36% wzrost liczby miejsc pracy dla analityków danych w latach 2023-2033. Z kolej portal Money.pl już w 2023 roku przygotował szerokie opracowanie dotyczące braków w polskiej branży big data. O zapotrzebowaniu na specjalistów z tej branży możemy też przeczytać też we właśnie opublikowanym raporcie „Rynek pracy IT 2024/2025. Czy branża wyjdzie na prostą” No Fluff Jobs (NFJ).

Liczby liczbami, ale co to w praktyce oznacza? jeżeli przebrnąłeś przez powyższe statystyki z zainteresowaniem, to już pierwszy znak, iż masz potencjał na odnalezienie się w technologiach analizy danych. Do umiejętności, które musisz nabyć, należą język Python i bazodanowy język SQL. Ponadto specjalista od analizy danych powinien mieć umiejętności związane z obsługą platformy chmury obliczeniowej. Do wyboru między innymi Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure i Google Cloud Platform.

DevOps – trend czy porażka w 2025 roku?

DevOps jest jednym z tych kontrowersyjnych trendów, który w zależności od źródła nazywany jest przyszłością albo porażką. Co to adekwatnie jest? DevOps to zestaw praktyk, który ma jeden cel: poprawę szybkości i jakości dostarczania oprogramowania. Łączy on ze sobą praktyki dotyczące samego tworzenia systemu (stąd Dev w nazwie), jak i operacje IT (Ops). Prawidłowo wprowadzony w organizacji DevOps automatyzuje przepływ pracy, wspiera zarządzanie infrastrukturą, zapewnia ciągłą integrację i dostarczanie (CI/CD). Brzmi pięknie!

Wspomniany wcześniej raport No Fluff Jobs jasno wykazuje, iż 7,7% dostępnych stanowisk pracy jest właśnie w tej dziedzinie. Tymczasem technologiczny radar od O’Reilly zwraca uwagę, iż „ednym z problemów związanych z DevOps (który dzieli z Agile) jest to, iż wiele firm „przyjęło” go w nazwie, ale nie w istocie. Zmienili nazwy kilku stanowisk, zatrudnili kilku inżynierów DevOps, być może stworzyli grupę DevOps, nigdy nie zdając sobie sprawy, iż DevOps nie polega na nowych tytułach zawodowych ani nowych specjalizacjach; Chodziło o zmniejszenie tarć między zespołami programistycznymi a zespołami operacyjnymi”.

Biorąc pod uwagę różne spojrzenia na temat, przewiduję, iż DevOps w 2025 roku będzie trendem – w końcu ciągle widać zapotrzebowanie na specjalistów. Jednocześnie warto zwracać uwagę na to, by było to faktyczne tworzenie dobrych praktyk, a nie tylko nadawanie stanowiskom modnie brzmiących nazw.

Czujesz, iż to coś dla Ciebie? Wśród najczęściej wymagań znajdziesz Kubernates, Terraform, Python, Docker, AWS i Linux. Tak przynajmniej wynika z analizy polskiego rynku przeprowadzonej przez NFJ.

Sposoby walki z dezinformacją

Żyjemy w świecie informacji, a co za tym idzie, jednym z narastających problemów naszych czasów jest dezinformacja. Gartner w interesujący sposób wyróżnia trend-kategorię związaną z zarządzaniem dezinformacją, a konkretniej Disinformation Security. Biorąc pod uwagę sytuację polityczną na całym świecie, również widzę ogromny potencjał dla rozwoju w dziedzinie dbałości o przepływ uczciwych informacji. Choć Disinformation Security zdecydowanie można zaliczyć do trendu związanego z rozwojem cyberbezpieczeństwa, to wyróżnienie go na tej liście pokazuje, jak istotne w naszych czasach jest nie tylko unikanie oszustw, ale też weryfikowanie jakości źródeł, które przesyłamy dalej, np. w mediach społecznościowych.

Jak Disinformation Security ma się do technologii? Według Gartnera kampanie dezinformacyjne leżą na styku GenAI i kampanii wirusowych. Osoby zwalczające zagrożenia z nimi związane muszą być zatem biegłe w ocenie ryzyka, rozumieniu zachowań ludzi związanych z przesyłaniem i przetwarzaniem informacji, rozumieniem i rozpoznawaniem działań sztucznej inteligencji, weryfikowaniu jakości i prawdziwości informacji.

Cyberbezpieczeństwo – trend 2025

Cyberbezpieczeństwo to trend, który rośnie i będzie rósł. Według danych BLS istnieje znaczne zapotrzebowanie na analityków bezpieczeństwa informacji z przewidywanym wzrostem liczby miejsc pracy o 33% w latach 2023-2033. Coursera przewiduje, iż najważniejsze trendy w cyberbezpieczeństwie w 2025 roku to:

  1. Wzrost trendu pracy zdalnej wymagający dodatkowej ochrony danych
  2. Umiejętność rozpoznawania ataków generowanych przez sztuczną inteligencję
  3. Wzrost ataków i ich złożoności na chmury obliczeniowe, urządzenia mobilne i internet rzeczy
  4. Popularność kodu open-source i jego ochrona
  5. Innowacje w uwierzytelnianiu wieloskładnikowym (MFA)
  6. Rosnąca liczba ataków DDoS i sposoby radzenia sobie z nimi
  7. Ochrona wiarygodności informacji.

Według Mayanka Chaturvedi, dyrektora naukowego ds. rozwoju globalnego w firmie AstraZeneca wśród popularnych narzędzi, które warto poznać w 2025 roku, by rozwijać się w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, są: IBM Security QRadar (IBM), Palo Alto Networks (Palo Alto Networks), Cisco Firepower (Cisco), Microsoft Defender for Endpoint (Microsoft), McAfee Total Protection (McAfee), Symantec Endpoint Protection (Symantec), Kaspersky Endpoint Security (Kaspersky), CrowdStrike Falcon (CrowdStrike), Trend Micro Apex One (Trend Micro), and Check Point SandBlast Agent (Check Point).

Synergia człowieka i maszyny – rzeczywistość rozszerzona i wirtualna, robotyzacja

Przyszłość jest dziś, dlatego coraz chętniej korzystamy z technologii ułatwiających nasze życie. Już nie zauważamy (chyba przywykliśmy) codziennej robotyzacji: to roboty sprzątają nasz dom, myją okna, koszą trawnik. Możemy zakładać, iż kolejne lata naszej dekady będą przynosić coraz więcej robotyzacji i coraz więcej technologii, które nie tylko automatyzują nasze codzienne zadania, ale które też nosimy na sobie (i w sobie), by poprawić nasze codzienne funkcjonowanie. Niedawno świat obiegły testy Neuralink, które opisywaliśmy w artykule Komputer sterowany myślami, mózg-komputer zmieni nasze życie. Poprawa neurologiczna, czyli poprawa zdolności poznawczych dzięki technologii, to już nie historie z książek science-fiction, tylko nasza codzienność.

Rynek pracy w IT i technologiach w 2025 roku

Rynek pracy zmienia się w tempie błyskawicznym, a nowe technologiczne trendy sprawiają, iż nie zawsze z nadzieją spoglądamy w przyszłość. Jednego możemy być pewni: skończyły się czasy, w których można było czuć się bezpiecznie na swoim stanowisku. Teraz, by swobodnie pływać po wartkich nurtach karier zawodowych, musimy nieustannie się rozwijać. Powyższa lista trendów technologicznych i najbardziej pożądanych kompetencji może być dobrą wskazówką, w co warto zainwestować swój czas i pieniądze. Najważniejsze jest jednak pogodzenie się z tym, iż samorozwój staje się nowym, najsilniejszym trendem, a przetrwają ci, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje.

Autor zdjęcia: RDNE Stock project

Idź do oryginalnego materiału