W dniach 19–21 listopada 2024 roku Barcelona stała się centrum innowacji IT, goszcząc jedno z największych wydarzeń branżowych w Europie – HPE Discover 2024. To coroczne spotkanie organizowane przez Hewlett Packard Enterprise było nie tylko okazją do zaprezentowania technologicznych nowości, ale także pogłębionej refleksji nad transformacją i strategią biznesową firmy. Ta natomiast przeszła długą drogę, od dostawcy serwerów, z których firma jest przez cały czas najbardziej znana, po kompleksowego dostawcę rozwiązań chmurowych i infrastrukturalnych dla przedsiębiorstw.
Mocny wykop na początek
Antonio Neri, CEO HPE, rozpoczął swoje wystąpienie w barwnej oprawie nawiązującej do współpracy firmy z klubem FC Barcelona. HPE jest partnerem Dumy Katalonii i jest też obecne przy tworzeniu infrastruktury technologicznej na przebudowywanym, modernizowanym stadionie Camp Nou. Na scenie i wokół niej zaroiło się od młodych ludzi w koszulkach jednego z najsłynniejszych klubów piłkarskich na świecie. Sam CEO natomiast, całkiem sprawnie (mimo 60 na karku Neri, jak sam twierdzi, regularnie grywa w piłkę. Jak na Argentyńczyka przystało) posłał piłkę “w trybuny”. Ten, nietypowy dla konferencji technologicznej początek, nawiązujący do miejsca, ale i osobistej sympatii CEO do stolicy Katalonii (Neri ma dom w Barcelonie). Podczas swojego wystąpienia na HPE Discover Barcelona 2024, Antonio Neri przedstawił najważniejsze kierunki rozwoju firmy, które koncentrują się na chmurze hybrydowej oraz zrównoważonym rozwoju infrastruktury IT. W swoim przemówieniu podkreślił, iż HPE stawia na integrację najnowszych technologii z rozwiązaniami praktycznymi, co pozwala firmom na zwiększenie innowacyjności i elastyczności działania.
Szczególną uwagę zwrócono na transformację HPE, która przekształciła się z firmy dostarczającej serwery w kompleksowego dostawcę rozwiązań chmurowych i AI. Antonio Neri podkreślił, iż generatywna sztuczna inteligencja to „najbardziej przełomowa technologia w historii”, której adaptacja jest niezbędna, by przedsiębiorstwa mogły utrzymać konkurencyjność. Zwrócił również uwagę na nową generację superkomputerów, w tym na El Capitan –najszybszy i jeden z najbardziej energooszczędnych systemów na świecie. Podkreślił także, iż HPE kontynuuje również rozwój swoich kluczowych platform, takich jak HPE GreenLake i HPE Private Cloud AI, co czyni firmę liderem w dostarczaniu rozwiązań chmurowych zintegrowanych z technologiami AI. Szef HPE zwrócił przy tym uwagę na tempo rozwoju technologii.
“Telefon potrzebował 75 lat, aby osiągnąć 50 milionów użytkowników. Telefon komórkowy osiągnął 50 milionów użytkowników w ciągu zaledwie 12 lat. Internet osiągnął to w ciągu zaledwie 4 lata. Generative AI, osiągnął 50 milionów użytkowników w ciągu niecałego miesiąca od premiery. To nie jest tylko szybki wzrost. To poważna zmiana paradygmatu. Głęboka transformacja, jakiej nigdy wcześniej nie widzieliśmy. AI nie tylko ulepsza technologię. Umożliwia nowe światy interakcji i możliwości, redefiniując to, co jest możliwe w naszym życiu. Przekształca każdy sektor, każdą linię biznesową i tworzy możliwości, których nie mogliśmy sobie choćby wyobrazić 18 miesięcy temu. Krótko mówiąc, przyszłość AI jest tutaj i wzywa nas do działania. Jej nadejście stworzyło również ogromne wyzwanie dla wszystkich sektora, aby dostosować się i przyspieszyć, aby wykorzystać jej potencjał. Firmy, które gwałtownie wprowadzą AI do swojego przedsiębiorstwa, nie tylko pozostaną konkurencyjne, ale także wyznaczą standardy. Te, które tego nie zrobią, będą miały trudności z dotrzymaniem kroku. HPE jest tutaj, aby pomóc Ci w Twojej podróży AI. I jesteśmy dobrze przygotowani, aby służyć wartościom i wyjątkowym wyzwaniom, z którymi mierzą się klienci tutaj w Europie. Nasz cel pozostaje niezmienny, aby rozwijać sposób, w jaki ludzie żyją i pracują. Wartości HPE, etyczne praktyki biznesowe, troszczą się o dobro planety i są zaangażowane w ochronę danych. Postrzegamy siebie również jako swoistych opiekunów AI. W 2019 roku Hewlett Packard Labs ustanowiło pięć kluczowych zasad AI. Pierwsza z nich to prywatność. Po drugie, chcemy, aby AI była skoncentrowana na człowieku. Po trzecie, AI musi być inkluzywna, zapewniając dostęp dla wszystkich. Chcemy również, aby AI była odpowiedzialna. Następnie, AI musi być solidna, testowana pod kątem jakości, stale. Od naszego celu, po nasze produkty, HPE jest w wyjątkowej pozycji, aby być Twoim partnerem technologicznym w Europie. Tutaj, na HPE Discover, masz okazję dowiedzieć się o naszych nowych technologiach, produktach i usługach” – powiedział Antonio Neri, CEO HPE w swoim keynote.
W kwestiach sprzętowych, HPE podkreślało konieczność wymiany starszych serwerów w centrach danych, które pomimo dobrej kondycji technicznej, są znacznie mniej efektywne energetycznie od nowoczesnych systemów. To interesujące podejście do tematu zrównoważonego rozwoju, ponieważ dziś znaczenie centrów danych w globalnym zużyciu energii rośnie błyskawicznie i niedługo urośnie do trudnego do rozwiązania problemu.
HPE Discover było również okazją do omówienia niedawnych akwizycji w tym finalizacji przejęcia firmy Juniper Networks, znanej z wysokiej jakości sprzętu sieciowego dla centrów danych. To przejęcie znacząco uzupełni ofertę HPE, która obejmuje już serwery, systemy storage oraz sieci kampusowe dostarczane przez Aruba. Dzięki Juniper Networks, HPE stanie się kompleksowym dostawcą infrastruktury data center.
Nie zabrakło również rozmów o superkomputerach, w tym o najnowszym systemie El Capitan, opracowanym wspólnie z AMD. Prezentacja skupiała się na zaawansowanych technologiach chłodzenia cieczą, które pozwalają na efektywne odprowadzanie ciepła z najbardziej obciążonych komponentów, takich jak procesory i układy graficzne. To rozwiązanie jest najważniejsze dla wydajności tych potężnych maszyn.
Prezentowane nowości
Wydarzenia takie jak HPE Discover 2024 są także istotną i dobrą okazją do zapowiedzi i prezentacji nowości. Firma Hewlett Packard Enterprise zaprezentowała nowości, które znacząco upraszczają zarządzanie złożonymi środowiskami IT, redukują koszty i umożliwiają firmom pełniejsze wykorzystanie potencjału chmury hybrydowej oraz sztucznej inteligencji.
Wśród zaprezentowanych rozwiązań wyróżniało się oprogramowanie HPE VM Essentials, które usprawni zarządzanie maszynami wirtualnymi w środowiskach hybrydowych. To w znacznym stopniu konsekwencja akwizycji Morpheus Data, dzięki czemu ten przyjazny dla użytkownika system maszyn wirtualnych trafia do HPE GreenLake. Co w praktyce daje użytkownikom HPE VM Essentials? Przede wszystkim oszczędność, tam gdzie dotychczasowe rozwiązania innych vendorów wymuszały często sięganie po usługę bardziej złożoną, a tym samym droższą, HPE VM Essentials stawia na prostą usługę i, w konsekwencji, bardziej rozsądną cenę. VM Essentials może działać jako samodzielne oprogramowanie lub zostać włączone do oferty HPE Private Cloud, zapewniając przedsiębiorstwom szerokie możliwości przyszłych modernizacji.
Naturalnym jest więc pytanie czy to cios wymierzony w VMware? Przedstawiciele HPE mówią wprost, iż należąca do Broadcomu firma pozostaje ich partnerem w biznesie, co, naturalnie, jest prawdą. Z drugiej jednak strony obecne formy licencjonowania potentata w obszarze wirtualizacji sprawiły, iż powstała luka, którą HPE zręcznie wykorzystało.
Nie zabrakło także nowości czysto sprzętowych. Na ich czele znalazła się nowa obiektowa pamięć masowa HPE Alletra Storage MP X10000. Jest to rozwiązanie storage dla systemów skali eksabajtowej, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla firm operujących na ogromnych ilościach danych. Gdzie znajdzie się zapotrzebowanie na podobne rozwiązania? W świecie tworzącym i konsumującym coraz więcej danych, poszerza się lista potencjalnych odbiorców podobnych rozwiązań. Dziś to już nie tylko hyperscalerzy, ale też wszelkie firmy, które operują na wielkich zbiorach danych, a to dotyczy dziś wielu branż: bankowości i finansów, medycyny, mediów, sektora publicznego (np. systemów podobnych do polskiego mObywatela) czy coraz liczniejszych biznesów opartych o generatywne modele AI. Niewątpliwą zaletą jest tu integracja z platformą GreenLake umożliwiająca intuicyjne zarządzanie oraz szybkie odzyskiwanie danych, co z kolei wspiera nowoczesne strategie backupu i ochrony danych.
Z racji specyfiki europejskiej legislacji, coraz częściej pojawia się konieczność odseparowania danych instytucji i firm od dostępu do internetu na jakimkolwiek poziomie. Jednocześnie, takimi systemami dobrze móc zarządzać w sposób łatwy i przejrzysty… np. taki jak w HPE GreenLake. HPE wyszło więc naprzeciw klientom o takich potrzebach, którzy, ze względu na regulacje lub specyfikę działalności nie mogą korzystać z otwartych sieci. Dzięki nowym systemom HPE Private Cloud Enterprise Disconnected i HPE Alletra Storage MP Disconnected, przedsiębiorstwa te zyskują możliwość pracy w fizycznie odseparowanych chmurach prywatnych. Rozwiązania te są dostarczane przez autoryzowanych partnerów, którzy spełniają rygorystyczne wymagania w zakresie bezpieczeństwa danych, w tym europejskie regulacje dotyczące suwerenności chmur.
Bardzo cenię sobie to, iż HPE Discover 2024 nie skupiało się na AI. Owszem, sztuczna inteligencja pojawiała się raczej jako tło dla pewnych tematów, ale HPE nie zdecydowało się umieszczania tego trendu na szczycie listy zagadnień. Nie było więc wystąpień futurologów, snucia wylukrowanych wizji przyszłości z AI – stałych elementów większości wydarzeń w tym roku. Zamiast tego były konkretne koncepcje i rozwiązania dla umożliwienia rozwoju AI.
“Ci, którzy śledzili podróż HPE, byli świadkami istnienia firmy, która przekształca się na ich oczach… Dzięki strategicznym innowacjom, inwestycjom organicznym i wieloletniemu doświadczeniu w rozwiązywaniu największych wyzwań naszych klientów, przekształciliśmy HPE od podstaw. Ta transformacja była konieczna, aby sprostać wyzwaniom ery AI i pomóc naszym partnerom w pełnym wykorzystaniu potencjału tej technologii. Przyszłość należy do tych, którzy potrafią połączyć moc sieci, chmury hybrydowej i sztucznej inteligencji, a HPE jest najlepiej przygotowane, aby być liderem tej rewolucji przemysłowej” – powiedział w swoim wystąpieniu Antonio Neri
Poza wspomnianymi już systemami storage, które mogą znaleźć zastosowanie w firmach opierających swój model biznesowy o generatywne AI, HPE ogłosiło także rozszerzenie programu Unleash AI, którego celem jest przyspieszenie wdrożeń rozwiązań sztucznej inteligencji w korporacjach. Dzięki współpracy z nowymi partnerami, w tym Codeium, Contextual.AI, Dataiku, IronYun, Securiti i Writer, klienci HPE mogą wdrażać nowe produkty m.in. takie jak generatywna AI, inteligentna analiza wideo czy narzędzia do automatyzacji procesów biznesowych. Dodatkowo, wspólne działania z NVIDIA umożliwiają optymalizację przesyłu danych pomiędzy pamięciami GPU, systemowymi i masowymi, co jeszcze bardziej zwiększa efektywność wdrożeń AI.
Strefa expo
W strefie ekspozycyjnej uczestnicy mogli zapoznać się z praktycznymi aspektami działalności HPE i niektórych partnerów firmy. Swoje strefy wystawiły m.in. AMD, Nvidia i Intel.
Uwagę zwracała prezentacja systemu chłodzenia dla superkomputerów. Wspomniane już wcześniej chłodzenie cieczą, z bezpośrednim odprowadzaniem ciepła z powierzchni nagrzanych komponentów jest szczytem efektywności. To niezbędna cecha wszędzie tam, gdzie liczą się potężne możliwości obliczeniowe pozbawione throttlingu. Co więcej, w sąsiadującej strefie można było obejrzeć system hydrauliczny, który umożliwia przekazywanie nagrzanej w układzie chłodzenia wody, np. do ogrzewania budynku. Podobne rozwiązania działają już w kilku miejscach w Europie, m.in. u jednego z klientów HPE, poznańskiej firmy Beyond.
Z bliska można było zobaczyć najnowsze serwery HPE, ale też doświadczyć łatwości i przejrzystości HPE GreenLake. Tu pragnę podziękować Krzysztofowi Kowalczykowi, dyrektorowi sprzedaży w HPE Polska, za szybki, ale bardzo konkretny tour po strefie expo. Szczególnie obrazowa była możliwość sprawdzenia możliwości zawartych w panelu HPE GreenLake. Zarządzanie zasobami dzięki tak wygodnego i przyjaznego interfejsu jest doprawdy znakomitą wartością z perspektywy działu IT i administratora. Każdy element, czy to serwery, systemy storage czy urządzenia sieciowe, ale też dodatkowe usługi, w tym najnowsze usługi maszyn wirtualnych HPE VM Essentials, są zarządzane w ten sam sposób.
W strefie expo nie zabrakło także całej sekcji poświęconej urządzeniom sieciowym Aruba. Tu, począwszy od access pointów w standardzie Wi-Fi 7, aż po nowoczesne routery, mogliśmy znaleźć wiele składowych skutecznej sieci dla biura, szkoły, uczelni czy np. urzędów. Na przyszłorocznym HPE Discover, możemy raczej być tego pewni, część poświęcona sieciom będzie wyraźnie większa, oczywiście za sprawą akwizycji Juniper.
Wszechstronność: sieci, serwery, superkomputery i chmura
Od superkomputerów, przez usługi chmurowe, aż po ekologiczną transformację infrastruktury – HPE Discover 2024 w Barcelonie pokazało, iż HPE ma bardzo konsekwentny i przemyślany plan rozwoju firmy – jej oferty i strategii.
Oferta chmurowa HPE GreenLake adekwatnie daje podobne możliwości, co usługi chmurowe tzw. wielkiej trójki, odróżniając się jednak ogólnie innym modelem (czy w tym przypadku: modelami) biznesowym. HPE jest więc dziś poniekąd konkurentem i partnerem w jednym dla AWS, Google czy Microsoftu. Strzałem w dziesiątkę wydaje się także wprowadzenie systemów odłączonych od sieci. Zwłaszcza ze względów bezpieczeństwa, które, szczególnie w naszej części Europy, jest stale wystawiane na próbę przez hakerów sponsorowanych przez Kreml.
Jednocześnie, chociaż przedstawiciele firmy unikają tej narracji, HPE zręcznie wykorzystało niefortunne zmiany w licencjonowaniu VMware, wchodząc ze swoim HPE VM Essentials we adekwatnym momencie. Czy zagrozi pozycji Broadcomu? Wątpię. Ale ukroi sobie niemały kawałek tortu jakim są nowi klienci.
Wreszcie, chociaż samo HPE nie komunikowało tego tak silnie, superkomputery – to obszar, w którym HPE wyrosło na prawdziwego lidera. Przejęcie Cray w 2019 roku zapoczątkowało okres skutecznego wdrażania nowych superkomputerów przez połączone firmy. Od tego czasu akcje HPE zyskały też ponad 40% na wartości. I, jak sądzę, ten trend może się utrzymać, gdyż zapotrzebowanie na systemy HPC będzie prawdopodobnie tylko rosło.
Efektem tak zbudowanego portfolio jest dość unikalna pozycja HPE. Jest bowiem kilka firm, które niemal w całości są w stanie zapewnić infrastrukturę dla firmy. Poza tzw. końcówkami, HPE jest w stanie zapewnić niemal kompletne wyposażenie, do tego ułatwiając zarządzanie nim. To natomiast pozwala klientowi zaoszczędzić czas. A czym jest czas w biznesie, wiemy wszyscy doskonale.
Zapraszamy do lektury magazynu IT Reseller (kliknij w poniższą okładkę).