Najpierw DeepSeek, teraz Qwen 2.5 – chińska technologia przyspiesza wyścig AI

sztucznainteligencjablog.pl 1 tydzień temu

Chiński rynek sztucznej inteligencji staje się coraz bardziej konkurencyjny. Niedawno DeepSeek zaszokował branżę, a teraz Alibaba wprowadza model Qwen 2.5, który według firmy przewyższa dostępne open-source’owe rozwiązania, w tym modele OpenAI, Meta i samego DeepSeek. Co to oznacza dla globalnej branży AI?

Qwen 2.5 – nowa broń Alibaby w wyścigu AI

Alibaba, jeden z największych chińskich gigantów technologicznych, ogłosiła premierę Qwen 2.5-Max, czyli nowej generacji swojego dużego modelu językowego (LLM). Firma twierdzi, iż jego możliwości są lepsze niż w przypadku Llama 3.1-405B (Meta), GPT-4o (OpenAI) oraz DeepSeek-V3.

Nowy model został opracowany w ramach Tongyi Qianwen, czyli projektu Alibaby związanego z generatywną sztuczną inteligencją. Wprowadzenie Qwen 2.5 pokazuje, iż chińskie firmy nie tylko rozwijają własne alternatywy dla zachodnich rozwiązań, ale także wchodzą w rywalizację na najwyższym poziomie.

Co ciekawe, premiera Qwen 2.5 zbiegła się z chińskim Nowym Rokiem, co może wskazywać na strategiczne działania Alibaby, aby wykorzystać okres mniejszej aktywności biznesowej na Zachodzie i zwiększyć zainteresowanie swoim modelem.

Chińska ofensywa AI – jak Qwen 2.5 wypada na tle DeepSeek-V3?

Zaledwie kilka tygodni temu DeepSeek-V3 wzbudził ogromne zainteresowanie na całym świecie. Model ten, wspierany przez chiński startup DeepSeek, został uznany za przełomowy nie tylko pod względem możliwości, ale także niskich kosztów jego opracowania. Wprowadzenie Qwen 2.5 pokazuje, iż Alibaba nie zamierza oddać pola młodemu konkurentowi.

Co wiemy o Qwen 2.5?

  • Jest to ulepszona wersja wcześniejszych modeli Qwen, oferująca bardziej zaawansowane możliwości rozumienia i generowania języka.
  • Model ma być wydajniejszy i tańszy w użyciu w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań.
  • Alibaba zapewnia, iż Qwen 2.5 oferuje lepszą jakość generowanego tekstu i bardziej precyzyjne odpowiedzi w porównaniu do DeepSeek-V3.

Co dalej? Czy Chiny przejmą dominację w AI?

DeepSeek i Alibaba to tylko dwie z wielu chińskich firm, które próbują przełamać dominację amerykańskich gigantów AI, takich jak OpenAI, Google czy Meta. Równoczesne premiery nowych modeli pokazują, iż Chiny bardzo poważnie traktują rozwój sztucznej inteligencji i chcą wyznaczać własne standardy w tej dziedzinie.

Również geopolityczne napięcia wokół AI mogą mieć wpływ na dalszy rozwój sytuacji. Niskie koszty budowy modeli przez chińskie firmy wywołały niepokój w Dolinie Krzemowej. jeżeli Chińczycy rzeczywiście potrafią stworzyć wysokiej jakości modele AI przy znacznie mniejszych nakładach finansowych, może to zagrozić zachodnim modelom biznesowym opartym na kosztownych superkomputerach i dużych inwestycjach w hardware.

Nie jest wykluczone, iż niedługo zobaczymy kolejne mocne uderzenia ze strony chińskich firm technologicznych. Czy Qwen 2.5 rzeczywiście przewyższy DeepSeek-V3 i GPT-4o? To pokażą pierwsze testy i praktyczne wdrożenia. Jedno jest pewne – chińska rewolucja w AI trwa i może zmienić globalny rynek sztucznej inteligencji szybciej, niż się spodziewamy.

Idź do oryginalnego materiału