Cotygodniowa dawka linków, czyli archiwum newslettera Dane i Analizy
Wskazówki nieubłaganie odmierzają czas, do umownego końca stulecia i tysiąclecia pozostały niespełna trzy tygodnie... - tak swoją ostatnią audycję rozpoczął Tomasz Beksiński, a w tym roku mija 25 lat od jego śmierci. Pewnie dlatego dużo na jego temat przewija się przez internet.
To pożegnanie Tomka cytowane tutaj to tylko zabieg literacki, więc nie należy się obawiać o redaktora naczelnego. W rzeczywistości kończymy 2024 rok - czas pełen przełomów w świecie danych, uczenia maszynowego i technologii. Przed Tobą ostatni w tym roku numer newsletter, z kolejnymi (mam nadzieję) inspiracjami, projektami i ciekawostkami, które pomogą zamknąć ten rok z przytupem i może rozbudzą pomysły na nadchodzący 2025.
Do przeczytania w 2025!
#ai_ml
Sieć CNN do rozpoznawania klocków LEGO
Zespół kilku osób w ramach kursu data science zbudował mini system pozwalający rozpoznawać klocki LEGO
Visualize and understand GPU memory in PyTorch
Jeśli budujesz modele z użyciem GPU to być może znasz ten problem: "CUDA out of memory". Jak zarządzać pamięcią GPU?
#analiza_danych_projekty
Building a Heatmap of Google’s Timeline
Google wie gdzie się przemieszczasz (o ile na to zezwolisz oczywiście), choćby pokaże Ci historię. Ale jakbyśmy heatmapę chcieli z tego zrobić, taką na wzór Stravy? Niestety autor opisuje koncepcję, a nie pokazuje grama kodu źródłowego :(
3 Simple Geospatial Python Projects You Can Work On During The Holidays
Trzy stosunkowo proste projekty, które leżą w okolicach wizualizacji danych geograficznych. Dobre do podniesienia swoich umiejętności w tym obszarze.
Introduction to Kaplan-Meier Survival Analysis Estimation with Python
Wyobraź sobie badanie kliniczne, w którym pacjentom podaje się nowe leczenie raka, a Ty chcesz przeanalizować, ile czasu upłynie do nawrotu choroby. To analiza przeżycia. W tym artykule dowiesz się więcej o analizie przeżycia metodą Kaplana-Meiera, zastosowaniach i sposobie wykorzystania do analizy danych.
#ciekawostki
Airbnb at KDD 2024
Airbnb to nie tylko serwis z ogłoszeniami mieszkań do wynajęcia na kilka dni. To także spora firma technologiczna i jako taka zaprezentowała się na konferencji KDD (Knowledge and Data Mining). Tutaj znajdziecie materiały o których przedstawiciele Airbnb mówili w Barcelonie (gdzie konferencja miała miejsce).
#data_engineering
Logstash vs. Kafka
Logstash pochodzący ze świata ElasticSearch i Kafka z rodziny Apache - czym się różnią i czy można połączyć je razem?
End-to-End Realtime Streaming Data Engineering Project
Prosty projekt łączący Pythona, Spark Streaming i Cassandrę - idealnie, żeby zapoznać się z tymi technologiami i zbudować małe domowe laboratorium.
#devops
Visualizing Nginx Logs
Gdyby tak dało się jakoś przerzucić logi z serwera (tutaj Nginx jako przykład) do Grafany... coś jak Prometheus, ale dla logów.
#llm_&_chatgpt
Building a Knowledge Graph from Unstructured Text Data
Zbudujmy graf z niestrukturyzowanych tekstów. Z pomocą modeli LLM, tutaj Ollama.
#programowanie_ogólnie
How to Undo Changes in Git
Czasem trzeba wycofać zmianę wrzuconą do repozytorium Git. Jak to zrobić? Dla początkujących.
#python
Dynamic Visualizations in Python
Ciało rzucone pionowo do góry i jego swobodny spadek - dość typowe doświadczenie na fizyce. A jeżeli ubrać je w odrobinę kodu?
Precisely Compare Geographical Regions with GeoPandas
Interesujący sposób na porównanie wielkości obszarów (tutaj stanów i państw) z pomocą GeoPandas. Liczymy wielkość obu obszarów, a potem w większym zamalowujemy tyle miejsca ile zajmuje mniejszy. Ale jak to zrobić w kodzie?
Creating a Real-Time GPS Geospatial Tracking Dashboard
Dashboard z danymi GPS (np. śledzenie położenia pojazdów z naszej floty) - przygotowany w Pythonie, we Flasku, z dodatkiem SocketIO
How to Log Every Request and Response in FastAPI
Jeśli API działa to wszyscy są szczęśliwi. Ale jeżeli przestaje - trzeba szukać błędów i ich przyczyn. Wtedy przydają się logi z aplikacji. A jak logować z FastAPI? Nie tylko na wypadek rozwiązywania błędów, ale dla telemetrii i monitoringu.
Zestawienie linków przygotowuje automat, wybacz więc wszelkie dziwactwa ;-)