Microsoft zaprezentował światu Windows 365 Link, miniaturowy komputer umożliwiający strumieniowanie systemu Windows 11 z chmury. Urządzenie wyceniono na 349 dolarów – za tę kwotę otrzymamy konfigurację wyposażoną w szereg portów oraz narzędzi upłynniających realizowanie poszczególnych zadań. Projekt skierowany jest przede wszystkim do organizacji, gdzie większość pracowników wykonuje swoje obowiązki przy biurku.
Windows 365 Link – co to w ogóle jest?
Desktopowe oprogramowanie w postaci Windowsa 11 otrzymało niedawno ogromną aktualizację oznaczoną numerem 24H2. Niestety coraz więcej osób skarży się na występowanie irytujących problemów utrudniających korzystanie z podstawowych funkcjonalności. Wspierany przez cały czas jest również Windows 10, ten jednak ostatnio zamknął się na testerów. Nie ma już opcji skorzystania z dobrodziejstw kanału Beta oferującego znacznie wcześniejszy dostęp do poszczególnych rozwiązań.
- Sprawdź także: Windows 11 ARM nareszcie w postaci ISO. Co to oznacza?
Windows 365 Link to miniaturowy PC, który powinien w cenie 349 dolarów zadebiutować w przyszłym roku. Otrzymamy coś pokroju tzw. thin client pozwalającego na łączenie się z chmurą i strumieniowanie systemu Windows 11. Opublikowane przez producenta materiały ukazują kompaktowe urządzenie pozbawione układu chłodzenia i niezwykle proste w obsłudze. Obudowa posiada szereg portów, do których podłączymy nie tylko monitory, ale też inne sprzęty peryferyjne.
Mówimy tak naprawdę o przydatnym dopełnieniu usługi Windows 365 wykorzystywanej we wielu organizacjach na całym świecie. Ich pracownicy zyskają prosty i szybki transfer na działające w chmurze maszyny wirtualne, które zagoszczą na wielu urządzeniach przy pomocy zaledwie kilku kliknięć. Chyba nie muszę tłumaczyć, iż Windows 365 Link raczej nie znajdzie zastosowania w warunkach domowych czy wśród użytkowników osobistych.
Microsoft za wszelką cenę pragnie skrócić proces uzyskiwania dostępu do pełnoprawnego komputera w chmurze. Konfiguracja, logowanie oraz korzystanie z poszczególnych usług – te procesy zajmą dosłownie chwilę. Do tego dochodzi aspekt bezpieczeństwa skupiający się na braku przechowywania jakichkolwiek danych lokalnie. Wszystko trafi do chmury, wraz ze specjalnie zaprojektowanym systemem operacyjnym.
Nie ujawniono jeszcze specyfikacji sprzętowej, ale prawdopodobnie będzie ona ograniczona do niezbędnego minimum. Wspomniano wyłącznie o autorskich chipach do przetwarzania obrazu z kamery podczas używania aplikacji Microsoft Teams. jeżeli zaś chodzi o porty, to otrzymamy trzy złącza USB-A 3.2, jedno USB-C 3.2, pojedynczy port DisplayPort, HDMI oraz Ethernet. Do tego dochodzi wsparcie dla łączności bezprzewodowej Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.3.
Komu przyda się ten gadżet?
Jeśli chodzi o miejsca, gdzie Windows 365 Link faktycznie może się sprawdzić, to technologiczny gigant podaje organizacje i przedsiębiorstwa opierające swój workflow w pełni na platformie Windows 365. Sprzęt posłuży wtedy jako tzw. hot desk zapewniający dostęp do własnych komputerów z poziomu chmury. Oczywiście nie można zapomnieć, iż inni producenci także oferują podobne rozwiązania.
Microsoft jest jednak przekonany, iż jego propozycja jest najlepsza, a cena wcale nie jest wygórowana. Pozostaje więc czekać aż pierwsze firmy faktycznie przetestują działanie nowości – wtedy dowiemy się czy ma ono jakikolwiek większy sens. Przy okazji dowiedzieliśmy się, iż Windows 365 Link otrzyma w przyszłości także warianty pochodzące od innych producentów. Nie zdradzono jednak szczegółów rozszerzania oferty.
- Przeczytaj również: Copilot może zmienić nazwę. Microsoft chce skopiować Apple
Koncern planuje też wdrożyć szereg możliwości Copilot Plus do działającej w chmurze platformy Windows 365 – wtedy też potencjał miniaturowego PC również się poprawi. w tej chwili wczesny dostęp do sprzętu mają organizacje w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Japonii, Australii oraz Nowej Zelandii.
Źródło: Microsoft / Zdjęcie otwierające: Microsoft