Programista 5/2024 (115) – listopad/grudzień 2024 – Tajemnice liczb zmiennoprzecinkowych – SPIS TREŚCI

programistamag.pl 4 dni temu

Zapraszamy do zamówienia magazynu w >>prenumeracie<<. Miesięcznik jest dostępny w formie papierowej, PDF, EPUB i MOBI oraz AZW3. Do prenumeraty papierowej zawsze dołączamy wydania elektroniczne.

JĘZYKI PROGRAMOWANIA

Tajemnice liczb zmiennoprzecinkowych (>>więcej o tym artykule<<)

W tym artykule omówię liczby zmiennoprzecinkowe zgodne ze standardem IEEE 754, które są dostępne w większości języków programowania, a także opiszę ich budowę, możliwości i ograniczenia. Odniosę się również do powszechnie panujących przekonań, iż liczby te są niedokładne lub iż są niedeterministyczne. Pokażę ponadto wiele nieoczywistych pułapek, które czyhają na używających ich programistów. Ta wiedza może się przydać każdemu, obojętnie, w jakim języku i na jakie platformy programujesz!

Adam Sawicki

PROGRAMOWANIE ROZWIĄZAŃ SERWEROWYCH

Jak działa Internet – DNS (>>więcej o tym artykule<<)

W kolejnym artykule z serii „Jak działa Internet” przyjrzymy się systemowi DNS. Dowiemy się, jak on funkcjonuje oraz jakie są jego poszczególne elementy, a także poznamy narzędzia, które pomogą nam w rozwiązywaniu problemów związanych z tym systemem.

Dawid Pilarski

PROGRAMOWANIE APLIKACJI WEBOWYCH

Własny chatbot RAG z wykorzystaniem Next.js, OpenAI i MongoDB

Modele przetwarzania języka, takie jak ChatGPT, są coraz bardziej popularne, ale nie zawsze spełniają wszystkie wymagania. Ich zaletą jest opieranie się na ogromnych zbiorach danych. Jednocześnie bywa to ich wadą – modele te nie mają dostępu do najnowszych lub szczegółowych informacji z danej domeny. Aby uzyskać trafniejsze odpowiedzi, wykorzystuje się Retrieval-Augmented Generation (RAG), które łączy model językowy z dynamicznymi bazami danych. W artykule przedstawię prostą implementację RAG, wykorzystując Next.js, ChatGPT i MongoDB.

Tomasz Bernaciak

STREFA CTF

Turniej justCTF 2024 Finals

Podczas tegorocznego hackathonu HackYeah, który odbył się 28 września br. w Tauron Arena Kraków, jako drużyna justCatTheFish zorganizowaliśmy konkurs justCTF 2024 Finals. W imprezie udział wzięło przeszło 2600 osób. Nasz konkurs miał otwarty charakter w trybie jeopardy z pulą nagród rzędu 50 tys. PLN. Mieliśmy przyjemność podziwiać zmagania ponad 120 osób. Finały były poprzedzone konkursem online, justCTF 2024 Teaser, gdzie zwycięskie drużyny (z całego świata) otrzymały zakwaterowanie oraz zwrot kosztów przelotów na finały. W tym artykule przedstawimy kilka zadań, z którymi można było się zmierzyć podczas tych zawodów.

Disconnect3d, Tacet, Nikoś oraz foxtrot_charlie

Z ARCHIWUM CVE

Podatność RCE w Arc

Mogłoby się wydawać, iż rynek przeglądarek jest monotonny – wszyscy używają jednej z trzech wiodących, czyli Chrome, Safari lub Edge. Od czasu do czasu pojawiają się jednak nowi gracze, którzy próbują wprowadzić pewne innowacje, pokazując, iż świat przeglądarek może wyglądać inaczej. Niestety ceną za ulepszenia może być pewne ryzyko związane z potencjalnymi błędami bezpieczeństwa.

Mariusz Zaborski

PLANETA IT

Generative AI: technologiczna bańka spekulacyjna?

W marcu 2023 roku napisałem w serwisie Linked.in post przeciwstawiający się śmiałym prognozom rozwoju sztucznej inteligencji w zakresie pisania oprogramowania. Spotkałem się tam bowiem z wieloma stwierdzeniami pokroju „Za pięć lat nie będziemy już pisać oprogramowania!”. Tymczasem bazując na mojej ówczesnej wiedzy na temat generatywnej sztucznej inteligencji, wydało mi się, iż próby ekstrapolowania jej rozwoju do takiego poziomu wydają się być mocno przesadzone.

Wojciech Sura

Groovebox Programowanie spotyka muzykę

Nie od dziś wiadomo o bliskim powiązaniu muzyki i nauk z rodziny STEM – a szczególnie matematyki. Ścisłe reguły zaczynają rządzić muzyką już na poziomie jej fundamentów, czyli konstrukcji dźwięku, tonów, gam, tonacji i akordów. Wielu muzyków ma ścisłe wykształcenie i vice versa: Einstein grał na pianinie i skrzypcach, Art Garfunkel (z zespołu Simon & Garfunkel) jest magistrem matematyki na uniwersytecie Columbia, Brian May z zespołu Queen ma doktorat z astrofizyki, a nasz rodzimy Krzysztof Napiórkowski wprawdzie skończył szkołę muzyczną, ale za to od dziecka interesował się programowaniem.

Wojciech Sura

Szczęśliwy developer to produktywny developer

Stara szkoła zarządzania projektem informatycznym mówi, iż programiści są od programowania, a do pracy chodzi się, żeby robić rzeczy, a nie być szczęśliwym. Tymczasem okazuje się, iż produktywność i poczucie szczęścia, spełnienia i satysfakcji z pracy developerów są ściśle powiązane. Co więcej, choćby przy trwających ogromnych zmianach na rynku pracy w branży IT (czyli zwolnieniach) i przejęciu części obowiązków przez AI liczba dostępnych dobrych programistów jest ograniczona i niewystarczająca. W tym artykule przyglądam się, jak zmierzyć się z tematem pomiaru efektywności procesu wytwarzania systemu i jak można ją poprawić. Wyjaśniam również, czym jest DevEx, najmodniejsze w tej chwili podejście do tych wyzwań.

Maciej Norberciak

Advent of Code, czyli jak uratować święta przy pomocy programowania (>>więcej o tym artykule<<)

Grudzień tuż, tuż, więc moje serce bije mocniej na myśl o zbliżających się radosnych chwilach. Mikołaj, prezenty, choinka, Wigilia Bożego Narodzenia, Nowy Rok – wszystko to sprawia, iż ostatni miesiąc roku budzi chyba w każdym z nas szereg miłych skojarzeń. Ja osobiście od kilku lat mam jeszcze jeden powód, aby z utęsknieniem wyglądać pierwszego dnia grudnia. Co ciekawe, powód ten wiąże się z moją wielką pasją (zarówno prywatną, jak i zawodową), jaką jest programowanie. Nie jestem osamotniony w tym oczekiwaniu – razem ze mną, rok do roku, ponad milion osób, dzielących podobną pasję, czeka na to wydarzenie. Jeśl chcesz się dowiedzieć, czego tak wszyscy niecierpliwie wyglądamy, zapraszam do lektury niniejszego artykułu.

Rafał Kocisz

Idź do oryginalnego materiału