Dowiedzieliśmy się właśnie, iż Grupa PZU zacznie wykorzystywać sztuczną inteligencję do ulepszenia procesu wypłacania odszkodowań za wybrane szkody majątkowe. Technologia ma bez udziału pracowników sprawdzać zgodność zgłoszenia z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Dzięki temu wydanie decyzji o wypłacie świadczenia nie powinno zająć więcej niż dwadzieścia cztery godziny. Rozwiązanie będzie oczywiście nieustannie monitorowane w celu oceny poprawności jego działania. Poniżej znajdziecie wszystkie szczegóły.
Sztuczna inteligencja wspomoże PZU w wypłacaniu odszkodowań
Samoobsługa NEXT to „pierwszy w Polsce produkcyjny proces ubezpieczeniowy wykorzystujący generatywną AI”. Mówimy tak naprawdę o naturalnym rozwoju usługi oferowanej przez PZU od dosyć długiego czasu. Do tej pory klienci posiadający ubezpieczenie PZU Dom mogli samodzielnie wypełnić formularz, by otrzymać propozycję odszkodowania. Teraz wykonano kolejny istotny krok.
- Sprawdź także: PKO BP oszalało. Kredyt hipoteczny weźmiesz przez apkę
Sztuczna inteligencja została nakarmiona Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) i tym samym potrafi sprawdzić czy w zgłoszonej samodzielnie przez klienta szkodzie jest odpowiedzialność firmy. Gdy algorytm wyda pomyślną opinię, to dojdzie do automatycznego przekazania sprawy dalej. Tym samym klient powinien otrzymać pieniądze po około dwudziestu czterech godzinach od złożenia wniosku. Na szczęście nie o wszystkim decyduje technologia.
Niepewność sztucznej inteligencji poskutkuje oddelegowaniem zlecenia do wyznaczonego opiekuna klienta – wtedy też dojdzie do przeanalizowania przypadku w standardowy sposób. Nie ma więc mowy o obdarowywaniu AI bezgraniczną ufnością. Dopiero co wdrożona usługa „została objęta ciągłym monitoringiem poprawności jej działania, zarówno pod kątem technologicznym, jak i analitycznym”.
Co dokładnie będzie analizować AI?
Pierwszy etap wykorzystywania AI jest ponadto dosyć ograniczony. Swoim zasięgiem obejmie wyłącznie „proste szkody z ubezpieczenia PZU Dom o stosunkowo niskiej wartości”. Mowa o automatycznym weryfikowaniu około 12 tys. szkód rocznie (łącznie jest ich mniej więcej 250 tys.). Implementowane rozwiązanie ma docelowo zwiększyć wydajność oraz skuteczność procesu obsługi szkód. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza teraz, gdy coraz częściej dochodzi do gwałtownych zjawisk pogodowych.
Prace dotyczące wdrożenia sztucznej inteligencji prowadzone są podobno od wielu miesięcy. Zajmują się tym przedstawiciele różnych obszarów (m.in. pracownicy Biura Obsługi Szkód i Świadczeń, Biura Zarządzania Informacją, obszaru IT oraz Zespołu Innowacji i AI). Starają się oni, by technologia była wykorzystana w sposób bezpieczny, wiarygodny oraz etyczny.
- Przeczytaj również: Coraz mniej kart płatniczych w Polsce. Triumf gotówki?
PZU przypomina przy okazji, iż sztuczna inteligencja jest w Grupie wykorzystywana od wielu lat. Usprawniane dzięki niej są wewnętrzne procesy, jak i ogólne doświadczenia klientów.
Źródło: PZU / Zdjęcie otwierające: PZU