Warszawa odpowiedzialnie o AI – kooperacja CET z Urzędem Miasta, SWPS i EGO

ethicstech.eu 1 tydzień temu

Warszawa odpowiedzialnie o AI – kooperacja CET Humanites z Urzędem Miasta, SWPS i EGO

31 stycznia, 2025
Maciej Chojnowski

Warszawski ratusz chce używać sztucznej inteligencji odpowiedzialnie, bezpiecznie i z myślą o dobru wspólnym. Wypracowaniu dobrych praktyk w tym zakresie służył projekt zrealizowany przez Urząd m.st. Warszawy we współpracy z Uniwersytetem SWPS, EGO oraz CET Humanites. Jego efektem są dwa dokumenty wskazujące adekwatne podejście do AI w administracji.

Kierunki odpowiedzialnego wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji w Urzędzie m.st. Warszawy” to szczegółowy przewodnik dla pracowników urzędu, zawierający praktyczne wskazania i przykłady dotyczące wykorzystania GenAI. Dokument, który otrzymał patronat Ministerstwa Cyfryzacji, będzie rozwijany wraz z postępem technologicznym i naszymi doświadczeniami.

Z kolei „Warszawski Kodeks GenAI” prezentuje najważniejsze zasady i wartości związane z wykorzystaniem generatywnej AI w urzędzie. Jest skierowany do mieszkanek i mieszkańców oraz innych interesariuszy miasta, służąc budowaniu transparentności w zakresie wdrażania nowych technologii. Pokazuje, jak urząd planuje wykorzystywać generatywną AI z myślą o dobru mieszkańców.

Obie publikacje są rezultatem kilkumiesięcznego projektu realizowanego wspólnie przez Urząd m.st. Warszawy, Uniwersytet SWPS, firmę EGO – Evaluation for Government oraz Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites. Jego poszczególne etapy objęły m.in. szkolenia, warsztaty, konsultacje społeczne oraz eksperckie i były realizowane z udziałem przedstawicieli urzędu.

Wskazania zawarte w obu dokumentach odwołują się do wymagań tzw. trustworthy AI zawartych w unijnych Wytycznych w zakresie etyki dotyczących godnej zaufania sztucznej inteligencji. Zarazem zostały wypracowane z uwzględnieniem kontekstu funkcjonowania ratusza i doświadczeń jego pracowników oraz potrzeb mieszkańców.

Panel AI w służbie publicznej, od lewej: I. Lyubashenko, P. Krzypkowska, A. Karlińska, Z. Dzik i G. Kaczorowski

Michał Kuszewski, który kierował projektem po stronie Urzędu m.st. Warszawy, od początku podkreślał, iż miastu zależy na tym, aby wskazania przyjęte w dokumentach nie były czysto formalne i odgórnie narzucone, ale odzwierciedlały rzeczywisty namysł nad wartościami ratusza i wyzwaniami, przed którymi jego pracownicy stają w swojej codziennej pracy – wyjaśnia Maciej Chojnowski, dyrektor programowy CET Humanites i członek zespołu realizującego projekt. – Dzięki takiemu podejściu w wypracowanych materiałach nie ma arbitralności. Są one adekwatne do kontekstu funkcjonowania Urzędu, a zarazem pozostają zgodne z uniwersalnymi wytycznymi UE w zakresie godnej zaufania AI.

Wykład wprowadzający Macieja Chojnowskiego „Etyka nowych technologii – człowiek w erze AI”

Dokumenty zostały publicznie zaprezentowane 27 stycznia na konferencji zorganizowanej w Centralnym Domu Technologii w Warszawie, która odbyła się pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji oraz polskiej prezydencji w Radzie UE. Podczas wydarzenia prezes Instytutu Humanites Zofia Dzik – obok Pameli Krzypkowskiej z Ministerstwa Cyfryzacji, dr Agnieszki Karlińskiej z Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji NASK PIB i dr. Igora Lyubashenki z Uniwersytetu SWPS – wzięła udział w panelu „AI w służbie publicznej”, który poprowadził Grzegorz Kaczorowski, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy. Z kolei dyrektor programowy CET Humanites Maciej Chojnowski wygłosił wykład wprowadzający „Etyka nowych technologii – człowiek w erze AI”.

Zdjęcie w tle:

Idź do oryginalnego materiału