Wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy

instytutcyber.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: Wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy


Ostatni ogromny wzrost zainteresowania AI niewątpliwie cieszy w kwestii rozwoju technologicznego, jednak wraz z jego rozwojem coraz więcej osób zadaje sobie pytanie jak ta nowa technologia wpłynie na dostępność pracy.

Sztuczna inteligencja jest kolejnym etapem rewolucji technologicznych, zastosowanie jej w procesach produkcyjnych czy administracyjnych wpłynie na zwiększenie wydajności i zmniejszenie kosztów. Wielce prawdopodobne jest, iż niektóre sektory może całkowicie zautomatyzować. Każda kolejna rewolucja przemysłowa przyczyniła się do ogromnych zmian zachodzących w społeczeństwach. Z jednej strony tworzy nowe miejsca pracy, a z drugiej niektóre zawody są wypierane, aż w końcu przestają istnieć.

Przykładem takiego zawodu w obecnych czasach może być tłumacz, w tej chwili jesteśmy w stanie dokonać tłumaczenia w ułamku sekund poprzez specjalnie stworzone do tego aplikacje. Człowiek aby opanować język w najwyższym stopniu potrzebuje wielu lat nauki, a maszynie wystarczy wgrać wymagane oprogramowanie. Dochodzą tu też kwestie finansowe oraz to, co w tej chwili jest bardzo istotne – czas. Zastosowanie systemu zamiast człowieka w tym przypadku zdecydowanie zmniejszy koszty oraz czas oczekiwania na dokonanie tłumaczenia. Musimy być przygotowani, iż w najbliższych latach wiele znanym nam dotąd zawodów zniknie.

Prognozy pokazują, iż w najbliższych latach będzie ogromny wzrost zapotrzebowania na specjalistów AI w różnych branżach, a szczególnie w branży IT. Specjaliści od sztucznej inteligencji mają być inwestycją dla firm w celu zdobycia przewagi nad konkurencją. Spowoduje to powstawanie stanowisk o wysokich wymaganiach i konkurencyjnych wynagrodzeniach. Jednymi z najbardziej pożądanych zawodów mogą być:

  • Data Scientist;
  • Machine Learning Engineer;
  • AI Prompt Engineer;
  • AI Architect.

Specjaliści w tym sektorze mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 20 000 – 40 000 zł miesięcznie.

Warto też zwrócić uwagę na freelancerów oraz osoby pracujące w szeroko rozumianym marketingu internetowym. Odgrywają oni ogromną rolę w rozwoju rynku pracy AI. Coraz więcej specjalistów wybiera model pracy projektowej, spowodowane jest to większą swobodą i różnorodnością pracy. Technologie sztucznej inteligencji już teraz oferują wiele narzędzi i możliwości, co przekłada się na ich efektywności i efektowność. Im większa będzie automatyzacja zadań, tym większe możliwości wykonywania wielu zleceń, a co za tym idzie większe zarobki.

Badanie na platformie Freelancehunt.com dotyczące korzystania z narzędzi AI w codziennej pracy przez freelancerów wskazało, iż aż 70% posługuje się takimi narzędziami na co dzień.

Także jednostki państwowe interesują się tą technologią, w ostatnim czasie NASK ogłosił stworzenie Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji, do którego w niedługim czasie na pewno trafi wielu specjalistów i naukowców.

Jeszcze przez długi okres czasu będą pojawiać się pytania, w jakim stopniu AI przyczyni się do zmian na rynku pracy. Komu zwiększy możliwości, a ilu osobom przyczyni się do zdegradowania lub utraty pracy. Należy pamiętać, iż człowiek jest podatny na transformacje społeczne i technologiczne oraz ma wiele możliwość zmiany kwalifikacji zawodowej, istotna jest chęć ciągłego osobistego rozwoju i odwaga w podejmowaniu decyzji.

shutterstock

Z. Ludziejewski, Społeczne Koszty Automatyzacji (Robotyzacji) i sztucznej inteligencji (AI) na rynku pracy w XXI wieku, 2024 r.
https://www.securitymagazine.pl/pl/a/jak-ai-wplywa-na-polski-rynek-pracy-i-dlaczego-zmienia-branze-it
https://www.linkedin.com/posts/nask_ai-ai-si-activity-7265305600970870784-G9c6

Idź do oryginalnego materiału